Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 06.01.2021

Kdo zvítězil v anketě o nejlepší desku roku 2020? Na domácím hřišti to byli mystičtí Tábor s prvotinou Liebe. Poznávacím znamením kapely je harmonium, dronění a bytostný odpor k sebeprezentaci, který mají společný s vítězkou zahraniční kategorie, Fionou Apple. Název její ceněné nahrávky Fetch the Bolt Cutters navíc nabádá k absolutnímu osvobození. A čím to, že zrovna tyto dvě nahrávky u nás slaví takový úspěch? Asi nás už všechny štve snažit se někomu zavděčit.

Domácí

1. Tábor – Liebe (Stoned To Death) 73 bodů
Přibližovat poetiku skupiny Tábor prostřednictvím působení jejich členů v dalších formacích je poněkud zavádějící, ostatně zkuste najít průsečík mezi Bahratal, MaVa, Or, Oswaldovi a Vole. Tábor sází na lyriku, legendisticky odkazují na noci strávené v zaniklých cínových dolech, staví na jedinečné koncertní atmosféře, která je stejně tak magická, jako skličující. Hypnotické křížení rocku s folkem a youngovským kytarovým eskapismem zachytili na albu Liebe, které vyšlo u pardubického labelu Stoned to Death. S nahráváním oslovili táborské studio Davida Zemana. A jestliže nás Tábor chtějí vést „do nejhlubších propastí vlastního nitra,“ Kalle tu cestu znají.

„Album plynie prirodzene, má svoje tiché aj hlučné pasáže a hudobne osciluje niekde medzi temným folkom, dronom a rockom. To sú však technické detaily, výnimočná je predovšetkým tajuplná až spirituálna nálada, ktorá z neho sála. Krásné nedokonalosti sú všadeprítomné. Od prvej sekundy je počuť akési klopkanie, jedná sa o vedľajší produkt harmónia. Ďalším výrazným prvkom je repetitívnosť hudobných motívov a prelínajúci sa spev členov kapely, poslucháča to ľahko uvedie do tranzu. Spleť hlasov si podobne ako rieka prediera vlastnú cestu, niekedy pokojne plynie, dokáže však byť aj dravá a človeka pohltiť.“ (Lucia Banáková, Full Moon)

2. Amelie Siba – Dye My Hair (Teargarten | Full Moon Forum) 72 bodů, 3. Lenka Dusilová – Řeka (Animal Music) 70 bodů, 4. Black Tar Jesus – Year Insane (Btj) 60 bodů, 5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records) 46 bodů, 6. Povodí Ohře – Dva trámy na kříž (Naše desky) 41 bodů, 7. Katarzia – Celibát (Slnko Records) 39 bodů, 8. Načeva – Zdivočelí koně (vl. náklad | Polí5) 34 bodů, 9. Chief Bromden – Slunovrat (Full Moon Forum) 31 bodů, 10. Pris – Kopřivy (Divnosti) 28 bodů, 11.–12. Dukla – Honza (Sing Sing Soundsystem) a Něco něco – Začíná (Divnosti) 26 bodů, 13. Science Killer – Songs About Love and Other Strange Feeling (Kabinet Records) 24 bodů, 14. Květy – Květy Květy (Indies) 22 bodů, 15. Člověk krve – V kuchyni (Divnosti) 18 bodů, 16.–17. Annet X – Až budu velká, chci být Aneta Charitonova (Annet X | Warner Music) a Mutanti hledají východisko – Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Landmine Alert) 17 bodů, 18. Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach (Warner Music) 16 bodů, 19. Or – Smutný stroje (Silver Rocket) 15 bodů, 20. David Pomahač – Do tmy je daleko (Indies) 14 bodů, 21. Jan Tomáš – Saturn Gizeh Lynx (Stoned to Death) 13 bodů a další...

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

1. Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters (Epic | Clean State) 53 bodů
Fiona Apple každým svým krokem překračuje rámec obvyklé popové umělkyně, pracuje podle vlastních pravidel, je vytrvalá a soběstačná. Načasování Fetch the Bolt Cutters bylo dokonalé – deska vyšla v polovině dubna, tedy ve chvíli, kdy byla drtivá většina celého světa zavřena doma, v karanténě. Apple desku nahrála ve svém domě ve Venice Beach a jak potvrzuje v rozhovoru pro magazín Vulture, její domov je i protagonistou celé desky: * „Nastěhovala jsem se do tohohle domu v roce 2000. A měla jsem pocit, že chce, abych v něm navždy zůstala. Po čase jsem si řekla, dobrá, dám ti, co chceš, dome! Nebudu pracovat ve studiu, zasloužíš si, abych tě nahrála.“ * Fetch the Bolt Cutters potvrzuje, že opravdu důležité věci můžeme rozeznat i za zdmi svého bytu. Podobné zjištění bylo právě loni důležitější než kdy dříve.

„Fetch the Bolt Cutters je zatraceně silné album. Přináší vyrovnanost a jakési smíření, ale rozhodně není poraženecké. Jediné, co by se mu dalo vytknout, je, že po nabité a uchvacující první polovině ze třinácti skladeb druhá půlka poněkud ztrácí dech a písně nejsou tak výrazné. Ale to je asi tak vše. Fetch the Bolt Cutters je totiž především albem, které vás velmi snadno vtáhne do spirály nekonečných poslechů. Fioně se podařilo vytvořit dílo, které je drsné i vtipné zároveň. A především neuvěřitelně chytlavé.“ (Judita Císařová, Radio Wave)

2. Yves Tumor – Heaven To A Tortured Mind (Warp) 36 bodů, 3. Sevdaliza – Shabrang (Twisted Elegance) 31 bodů, 4. Moses Sumney – Græ (Jagjaguwar) 29 bodů, 5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů, 6. Run The Jewels – RTJ4 (Jewel Runners | BMG) 26 bodů, 7. Protomartyr – Ultimate Success Today (Domino) 25 bodů, 8.–9. Nick Cave – Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace (Bad Seeds Ltd.) a Deftones – Ohms (Warner Music) 23 bodů, 10.–11. Clipping. – Visions of Bodies Being Burned (Sub Pop) a Oneohtrix Point Never – Magic Oneohtrix Point Never (WARP) 21 bodů, 12. Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord) 20 bodů, 13. King Gizzard & The Lizard Wizard – K.G. (Flightless) 16 bodů, 14.–15. Hey Colossus – Dances/ Curses (Wrong Speed) a Mary Latimore – Silver Ladders (Ghostly International) 15 bodů, 16.–18. Jehnny Beth – To Love is to Live (Caroline), Phoebe Bridgers – Punisher (Dead Oceans) a Lyra Pramuk – Fountain (Bedroom Community) 14 bodů, 19.-21. Nadine Shah – Kitchen Sink (BMG) a Eartheater – Phoenix: Flames are Dew Upon My Skin (PAN) a Keeley Forsyth – Debris (The Leaf Label) 13 bodů

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Black metal, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace