Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná dvěma niternými nahrávkami. Na domácí scéně obsadil pátou příčku kytarista Tomáš Niesner s ambientní deskou věnovanou Bečvě, zasažené ekologickou katastrofou. Rozhovor s Tomášem hledejte v čísle #133 věnovaném irským Fontaines D.C., kteří obsadili také pátou příčku mezi zahraničími deskami a figurují i v řadě světových žebříčků.

Domácí

5. Tomáš Niesner – Bečvou (Warm Winters Ltd.) 36 bodů
Když v roce 2011 vydali noisemetaloví Unna respektovanou nahrávku vtipně nazvanou Už bylo na čase, to ještě v náručí slezského labelu MamaMrdaMaso, málokdo by řekl, že kytarista skupiny Tomáš Niesner bude o dekádu později chodit krajinou a nahrávat řeku. Nenasvědčovala tomu ani anabáze ve stále občas vystupujícím noiserockovém triu Vlněna, to až spojení s bývalým spoluhráčem z Unna, Jakubem Šimanským. S tím se věnují americkému kytarovému primitivismu a v našem žebříčku o pár příček níže najdete jejich letošní album Všechno dobré. Jako by Niesnerova hudební dráha byla cesta za tichem. Nebo k sobě samému.

„Bukolickou idylu však soustavně narušuje především tísnivá elektronika, která má podobu například apokalyptických Glassových varhan v bezeslovném bijáku Koyaanisqatsi nebo statické stěny à la Tim Hecker. (…) Celkově ale v rámci poslechu zažijeme maximální možnou variabilitu zvukových dobrodružství ve velmi svojské podobě. Tok Bečvy každým kilometrem mohutní a s ním i předkládaný zvukový doprovod, až člověka napadne ideově spříznění se Smetanovou Vltavou. Jiný čas, podobné pojetí, černý spouštěcí moment. Nestává se často, aby o českém hudebníkovi psal světově uznávaný portál Pitchfork. V minulosti se to povedlo Tomáši Kopáčkovi alias Black Tar Jesus a loni v červnu Tomáši Niesnerovi s jeho albem Aurora. Pitchfork tehdy napsal, že Niesner natočil „hudbu určenou k absolutnímu pohlcení.“ Toto tvrzení platí i pro jeho letošní počin.“ (Pavel Zelinka, HIS Voice)
Zahraniční

5. Fontaines D.C. – Skinty Fia (Partisan) 35 bodů
„Jde o hovorovou nadávku, kterou používají starší lidé na severu Irska. Volně by se dala přeložit jako „zatracení jelena“. Má v sobě hloubku i divnou poetiku. Jednotlivé skladby v sobě propojují vazbu na naši rodnou zemi a posouvání se dál. Myslím, že jako kapela tak trochu zastupujeme Iry v Londýně, míšení našich kultur a poangličťování patří k hlavním podnětům nahrávky.“ Takhle představoval bubeník Tom Coll nové album skupiny Fontaines D.C. v titulním rozhovoru ve Full Moonu #133. Skinty Fia je hlučným a hlubokým dokumentem o vyhoření, vykořenění i pandemii.

„Přes vší té domýšlivosti kapela končí album s úžasně submisivní písní Nabokov, v níž Chatten přes hrozivou kytaru, která zní jako ozvěna špinavého betonu vícepodlažního parkoviště, prosí: ‚I’ll be your dog‘. Fontaines D.C. na Skinty Fia zvedají témata městského úpadku a vzdorovité duše imigrantů, jen potřebují najít odvahu, aby dokázali zcela odhodit masku svých indie a post-punkových vlivů.“ (Helen Brown, Independent)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Stopy Jeana-Michela Basquiata v New Yorku

Jiří Přivřel 18.12.2022

Roli pražského Franze Kafky či vídeňského Gustava Klimta v New Yorku hraje Basquiat. Pár cestopisných poznámek, před cestou do Paříže.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace