Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startujeme dvěma emotivními alby. Páté místo na domácí scéně obsadila trojice Sinks se svým novým albem „o vlastním zklamání nebo nenávisti ke konzumnímu systému, který nás pomalu ničí, ale my se můžeme jen dívat“. Mezi zahraničními jmény se prosadili Swans.

Domácí

5. Sinks – born into this only to get through this (Korobushka Records) 53 bodů
Brněnská noiserocková trojice Sinks na sebe upozornila už prvním EP June (2019), o rok později se zhusta mluvilo a psalo o tom, že v současnosti u nás není lepší koncertní kapela, jejich živelná vystoupení pak trhaly panty od Rotterdamu k Vratislavi. S první, eponymní deskou byli nominováni coby Objev roku v rámci cen Vinyla, nová nahrávka má podobné… ambice? Tohle slovo ve slovníku skupiny nenajdete, řekněme podobné předpoklady.

„Deska není jen o vyslovení a vypsání se z pocitů, ale o procesu nepřetržitého hledání a nenacházení, o tom, co dělat, když nám dojdou síly, o vlastním zklamání nebo nenávisti ke konzumnímu systému, který nás pomalu ničí, ale my se můžeme jen dívat. Viník, sebemrskač, zraněný, bezmocný pozorovatel – v textech se autor pasuje na všechny. Tyhle motivy mohou působit jako klišé, sinks je ale podávají neotřelým způsobem hned z několika pohledů, což nabízí zajímavou syntézu naděje, zoufalství, ale i nekonečného vzteku, kdy neustále vstáváme a bojujeme s tím zničeným i ničivým zároveň.“ (Veronika Tichá, Full Moon)Zahraniční

5. Swans – The Beggar (Young God | Mute) 25 bodů
Další poslední album. Michaela Giru už v tomto ohledu asi nikdo nebere příliš vážně, možná ani jeho spoluhráči, a pokud budou Swans přicházet s takto povedenými díly, tak těch pár uštěpačných slov asi nikomu neuškodí. Šestnáctá studiová nahrávka Swans byla celá nahrána v Berlíně, což její tísnivost rozhodně nezapírá, podílel se na ní – vzhledem k dalším deskám skupiny z posledních dvou dekád – poměrně malý kolektiv. Možná i proto je její vyznění tak intenzivní.

„Jak srdce prošpikované životem plným otřesů, reaguje na éru neustálé zkázy? Gira, narozený ve znamení Ryb, tvrdí, že k němu písně přicházely snadno a pomalu se formovaly do podoby alba. Obsah ale vypráví něco jiného: The Beggar představuje Girovu nejvíce sebereflexivní lyriku spojenou s některými z jeho nejpřístupnějších a nejjemnějších skladeb. Sám potvrzuje, že si byl vědom toho, že může jít o jeho poslední písně, což zavání až jejich podceněním. Jsou poznamenány přemítáním o odchodu, bohaté na ujištění nadcházejícího konce. Svým způsobem je to ale jeho vlastní Blackstar: promítl do nich své vyčerpané, pusté bílé srdce. Je to berlínská deska; dílo temných uliček a znovusjednocení.“ (John Wohlmacher, Beat per Minute)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Šejkr #119: Bratislavská intermezza

Michal Pařízek 15.12.2023

Disciplínu jménem konec roku si člověk asi úplně nevybírá, ale to ještě neznamená, že její parametry nemůže ovlivnit. Kdyby trochu přemýšlel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace