Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #132: Řeč města

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.06.2024

Chodím úzkými uličkami, vyhýbám se bulvárům i náměstím. Podloubí na každém kroku a v hlavě Kafka. Žádný existenciální moment, kdepak, práce a zábava najednou. Tak jak to (ne vždycky) máme rádi. Naplánovat si, ehm, dovolenou v době uzávěrek dvojčísla neumí jen tak někdo.


Pamatujete na seriál Řím? Krom toho, že je to obecně celkem slušná podívaná, mě stále baví i znělka, kde se prolínají jednak různé dobové motivy, ale hlavně rozpohybované škrabanice a tagy na zdech a nárožích. Nesou různé vzkazy, vyjádření, statementy nebo prostě jenom fóry. Řeč města, proto noviny, původní sociální sítě. K o m u n i k a c e. Je celkem osvěžující vidět, že to Itálii stále vydrželo. Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno, a hlavně čmáranice, kterých je město plné. Některé pobaví, jiné překvapí, další jsou ve větších aglomeracích totožné nebo podobné. Ale taky spousta těch, kterým nerozumíte a které se často opakují na různých místech města, třeba podivný, snad i rituální motiv srdce. Ptal jsem se asi čtyřech místních různého věku a pořád nevím, co to znamená. Podezírám je, že ani oni ne. Trochu mě to rozčiluje.


Řeč metropole regionu Emiglia-Romagna je možno krásně sledovat i na výstavě Bologna Fotografata. Persone, luoghi, fotografi (možnost máte až do 4. srpna), která je k vidění na náměstí Piazza Re Enzo, respektive pod ním. Doslova. Sotopasso znamená podchod, ale kdo mohl tušit, že vstup skoro uprostřed náměstí do podzemí je vstupem do galerie. Přemýšlím nad tím, jak nade mnou proudí davy turistů a fotí si katedrálu. V chodbách všude okolo jsou rozmístěné stovky fotografií, od devatenáctého století do současnosti. Tuhle se demonstruje, támhle lisují ženské těstoviny, jinde hajlují (Bologna má hodně rozporuplnou minulost), v dalším sále všichni odklízejí trosky po válce a někde se jen zevlí u kafe či prosecca. A téměř na každé druhé fotce vidíte sloupořadí podloubí, arkád a podchodů, které tu prý začali stavět před stovkami let kvůli velkému množství studentů, aby nezmokli po cestě za dalšími dávkami vědění. Kromě krycí a stabilizační funkce představují pilíře komunikační kanály. Tagy, kam se podíváš. Pouliční telegraf, který jede nonstop. Nehledě na éry, čas nebo roční období.


V neděli si dávám další výstavu, tentokrát věnovanou čarodějnické ikonografii, procházím po Piazza Maggiore, kde házím pár drobných do klobouku pankáče, přestože je mi jasné, že to Bella Ciao, které vyřvává do davu, hraje asi tak dvacetosmkrát za den. Ale stejně udělá radost. Podobně jako večeře v Ristoro del Meridione ve Via Belle Arti, kde se přistihnu u kacířské myšlenky, že se mi na pláž vlastně ani nechce. Ale jel jsem, ne že ne. S Kafkou v hlavě a vzpomínkami na Bolognu, kam se rozhodně vrátím dřív než za rok.

Dneska na Radiu 1 spousta vjemů z Beaches Brew, novinky od Willow, Prefuse 73, Jimetty Rose, Sunbrella nebo Mabe Fratti. A taky čtyři ruce Havlových nebo Josef K. Dream On.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Nino Migliori

tracklist:
STEFA* – Somnambula
Crumb – Genie
Kelela / Ethereal / Liv.e – Washed Away (Ethereal Remix feat. Liv.e)
Richard Neves / Acauã Ranne / Daniel Guedes – Rei da Mata
Willow – run!
Malcolm Jiyane Tree-O – Peter's Torch
Prefuse 73 – Vast Wildlife Poison
Kendrick Lamar – Euphoria
Esnard Boisdur – Mizik Bel
Jimetta Rose & The Voices Of Creation – Portals
WITCH – Ain't Nobody
Takkak Takkak – Garang
Baby’s Berserk – Dancing With the Fish
Dirty Three – Love Changes Everything II
Kabeaushé – Caracas
Manu Dibango – Soul Makossa
MC Yallah x Debmaster – Nzimba Zinyota
KOKOKO! - Bazo Banga
Nubya Garcia – The Seer
Alysha Joy – Raise Up
Ebbb – Swarm
Mabe Fratti – Enfrente
Sunbrella – kiss on credit
Special Interest – Midnight Legend
Arooj Aftab – Bolo Na
Gnod – Dream On
Josef K – Heaven Sent
Irena a Vojtěch Havlovi – Four Hands Piano 9
Françoise Hardy – Comment te dire adieu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace