Články / Seriály

Žebříčky Full Moonu: interpret/interpretka roku 2023

Žebříčky Full Moonu: interpret/interpretka roku 2023

redakce | Články / Seriály | 07.01.2024

Největší pozornosti se mezi interprety a interpretkami samozřejmě dostalo domácímu Fvck_Kvltovi, který „všechno řekl za nás“. Mezi další výrazná jména patří pražská skupina Tábor, Toyota Vangelis a Amelie Siba, sinks nebo Tomáš Palucha. Ze zahraničního rybníčku tu máme Caroline Polachek, Jpegmafia & Danny Brown, Eartheater, Lankum... A tím teprve začínáme.Akana
PJ Harvey
Už dávno se z rozlícené punkerky změnila v Umělkyni a nové projekty připravuje stále déle a důkladněji. Věrohodnost a aktuálnost ale nikde nepoztrácela.

Black Country, New Road
Skvělý koncert v MeetFactory potvrdil, že restart kapely po odchodu Isaaca Wooda dopadl na výbornou.

Tinariwen
Na spočítání jejich výrazných následovníků už pomalu přestávají stačit prsty na rukou, pouštní trůn ale pořád patří jim. S banjem a houslemi, jako na aktuální desce, nebo bez nich.

Katarzia
Spojení Katarzia – Ostrouchov funguje skvěle, autotune mi rozhodně nechybí.

sinks
Ta snaživě šišlavá angličtina mě pořád trochu dráždí, ale jinak... Nevím o druhé domácí kapele, která by takhle invenčně pracovala s kytarami.

Povodí Ohře
Koncept na bázi opery z 18. století zvedá obočí nahoru a výsledek ještě výš. Básnivější texty si se syrovostí muziky překvapivě dobře rozumí.


Matěj Cimbálník
GoGo Penguin
Svým novým albem představili dechberoucí syntézu free jazzu s úctou ke tradici.

mezi patry klid
Komplexní experimentální elektronika, hra s prostorem a nuancemi doplněné trash rapováním je něco, co na české scéně chybělo.


David Čajčík
Olivia Rodrigo
Za fandom.

Fred Again..
Za live show.

Sega Bodega
Za kolaby.


Paulína Janičíková
Christine and the Queens
Sensei, pretože sa vydal na neľahkú, no povznášajúcu púť bezvýhradného oddania sa emóciám, umeniu a transcendencii.


Kryštof Kočtář
Buckethead
Interpretem roku se v mých očích stává americký kytarista Buckethead, který se k vydávání alb ze série Pikes konečně vrátil v téže obdivuhodné kadenci jako naposledy skoro dekádu zpátky.


Jakub Koumar
Oneohtrix Point Never
Každé nové album Daniela Lopatina je tak trochu událost. S jakou myšlenkou přijde? Do jakého zvukového časoprostoru se vydá? Jeho letošní Again je cestou do fiktivních časových rovin skrze malá zasnění a nezastavitelné flashbacky. Lopatin navíc dal na audiovizuální estetiku. Again má fantastický obal od Matiase Faldbakkena, který vytvořil speciálně pro Lopatina. A ten strhující videoklip k singlu A Barely Lit Path... Lopatin se jen málokdy smíří s obšťastněním více než jednoho smyslu.

Kali Malone
Kali Malone se chystá na novou desku All Life Long, která vyjde z kraje roku a bude tam vedle ní třeba i Stephen O'Malley ze Sunn O))). Významné album ale vydala i loni. Pětihodinový opus Does Spring Hide Its Joy je předlouhá meditativní cesta skrze hry s laděním a nelineárními kompozicemi, interferencemi a oscilacemi. Skladby v několika provedeních umožňují prozkoumávat každičký aspekt jejích kompozic, každý záhyb vlnění zvuku, až se v těch nekonečných dronech může člověk rozplynout.

Tim Hecker
Hudba umí být povznášející i tíživá, u Tima Heckera to z nějakého důvodu vždycky bylo obojí. A letos se na novince No Highs stává kapitánem téhle ambivalence. Zároveň natočil pěkně tísnivý soundtrack k filmu mladého Cronenberga Infinity Pool. Disonantní, hutný, depresivní, jen s několika jasnými momenty. Ale ať už se řítí dolů do temnoty, nebo ke spalujícímu slunci, je to vždycky zážitek. Ohromný zážitek.


Kristina Kratochvilová
Vojtik
V době, kdy za hranicemi bují nenávist vůči queer lidem a útoky na ně stále přibývají, spotlight, který k této problematice Vojtik přivedl singlem Detviansky sen a následně debutovou nahrávkou Kvety z Podpol'ania, pomohl nejen semknout napadanou komunitu, ale i lidi, kterým takové chování není jedno. Význam a důležitost Vojtikových slov překročila kulturní zážitek.


Veronika Kubanková
Julie Byrne
Spriaznená duša oslobodená od času. Album The Greater Wings a všetko, čo k nemu v rozhovoroch umelkyňa povedala, je vzácnym a pokorným sprítomnením jej spolupracovníka Erica Littmana. Jeho náhla smrť v procese tvorby albumu sa stáva prechodom za pomyseľný závoj, kam Byrne hľadí s láskou a neskrotnosťou, veľkolepé sláky a rozostrený klavír nemajú šancu prebiť speváčkinu schopnosť vyjadriť s nehou bolesť z (ne)prítomnosti.

Lee Gamble
Album Models zaručene zaplní každé prázdne miesto, kamkoľvek ho so sebou vezmete. Teplá záťažová deka pozošívaná z divností neurálnych sietí zvrchu, zospodu eurodanceový lietajúci koberec s pulzujúcim rytmickým vlnením a k tomu artwork zadymenej vozovky, ktorý si prosím rovno na stenu. Ďakujem.

Eartheater
S touto slečnou som si nerozumela hneď, jej vokál mi bol protivný, ale teraz len hľadám eventy, kde by som ju mohla vidieť naživo. Scripture je mantra, nový počin Powders však viac preliala medom, zaoblila, no stále zostal „edgy". Zbožňujem ju za to, že ju viem nájsť hneď po prvých tónoch, aj keď nikdy nie je tam, kde by ju bolo možné očakávať.Timon Láska
Marina Herlop
Na intenzivní koncertní šňůře po světě dokazuje, že loňský Pripyat neovládl evropskou experimentální scénu náhodou. Živý energický set na Lunchmeatu, k tomu nové, naturalisticky intimní album Nekkuja – za mě jasný výběr na špičku žebříčku. A těším se, co předvede dál.

Eartheater
Alex Drewchin s novou deskou Powders míří k mainstreamovějším popovým žánrům a ubírá na experimentu, konzistentnější projekt ale doposud nevydala. Její křehčí stránka je působivá a dokázala to i na koncertě v Berlíně, který považuju za jeden z nejlepších, které jsem měl za celej svůj život možnost sledovat. Fantasmagorický.

Martyna Basta
Nové album Slowly Forgetting, Barely Remembering mě totálně uchvátilo, polská experimentální scéna půjde hodně nahoru. A Martyna společně s Julkem Ploskim to tahají už teď.


Daniel Lukács
Marduk
Za další rok vytrvalého a konzistentně kvalitního koncertování i novou desku, která vrátila kreativitu do zaběhlého songwritingu a energii skrze nového bubeníka.

Watain
Za odevzdanost vlastnímu řemeslu, které přesahuje samotné bytí členů. Watain se nechávají zcela pohltit tím, čím jsou. Vše je vidět, slyšet, ale i cítit. V každém vystoupení se zračí autenticita, kterou nereflektuje jen kapelní nasazení, ale i výprava potvrzující řemeslně duchovní podstatu. Stačí se podívat na videa z oslavy 25. výročí skupiny a je hned jasné, že Watain je pro členy životní styl, nejen kratochvíle nebo živobytí.

Lingua Ignota/Reverend Kristin Michael Hayter
Za inkarnaci, která vrhla celou předešlou epochu do jiného světla, ale i za vydařenou live desku, která materiál Lingua Ignota představuje v klasičtější, byť stále emočně rozervané formě. Zevrubnější pohled zde.


Jiří V. Matýsek
The Beatles
Protože jsou očividně nesmrtelní.


Maxim Mičúch
King Gizzard & the Lizard Wizard
Dva silné a nesmierne rozličné albumy, podoprené šialeným svetovým turném, čo viac si priať?


Richard Michalik
Mabe Fratti
Najsilnejší koncertní zážitok roka, najlepší album roka? a hotel Kyjev na coveri! Jej hlas a skladateľský odtlačok siaha omnoho ďalej, ako by sa mohlo zdať. Amor Muere, Titanic a Phét Phét Phét sú toho nezanedbateľným príkladom.

Amelie Siba
Nepamätám si, že by ma za posledné obdobie zasiahol album z česko-slovenskej scény tak ako Ameliin Gently Double A. Next level!

Slauson Malone 1


Veronika Miksová
The Kills
Róisín Murphy
Blur


Martina Wes Novotná
Drť & Fedor Gál
Vojdi
Lazer Viking
Cringe Prince
Kulturní Šok
Mutoid Man
King Gizzard & The Lizard Wizard
Všetuly Sfinx


Michal Pařízek
Letošní rok byl zejména na české a slovenské scéně náramně silný, nevybavuji si, zda se někdy sešlo tolik dobrých alb. Přes objemnou nadílku silných kolekcí musím vypíchnout dvě jména. Amálka vydala silnou a odvážnou desku, možná trochu trvalo dát jí důstojnou koncertní podobu, ale povedlo se. A taky křest byl kouzelný, plus ještě další aktivity. O Gently Double A by se asi mluvilo ještě víc, kdyby do toho nehodil vidle Cigán. Denisovi se povedlo něco, co tu už hodně hodně dlouho nebylo. Cigán je výjimečná věc, dotažená a nadčasová. Nejlepších československé album posledních minimálně deseti let, ne-li třetího tisíciletí. Že obě desky vyšly ve stejný den, to už je úplně surreálné. Pátek 31. března 2023. To datum si pamatujte.

Mabe Fratti odehrála skvělé koncerty a vydala hned dvě desky s dalšími projekty – Titanic a Amor Muere; před dublinskými Lankum se pomalu ale jistě, a hlavně hromadně sklání celá velká pyšná Británie a jim je to úplně jedno (k False Lankum si klidně připočtěte ještě Cyrm od ØXN), velmi zajímavé věci přichází také z arabské scény. To už se možná nějakou dobu děje, ale já to zjistil teprve loni. Jedno jméno za všechny – Sanam.


Julia Pátá
Martyna Basta
Marina Herlop
Petra Hermanova


Filip Peloušek
Fvck_Kvlt
Cigán v meste nakopal zadky všem, když k tomu přidám ještě energii na Denisových koncertech a jeho vystupování, není co řešit.


Adéla Polka
Benjamine Clementine
Skromný, lidský, mohutný a mocný.


Jiří Přivřel
Fvck_Kvlt
První, kdo mě hned napadl, komentář netřeba.

Amelie Siba
Její novinka Gently Double A u mě výrazně předčí její předchozí dvě alba. Naživo suverenitu jen potvrzuje, ať už v neratovském kostele Nanebevzetí Panny Marie nebo v MeetFactory při oslavě. Aktuálně desku nesundávám z gramofonu. Spojení s Kryštofem Kříčkem jí přeju a těším se na další hudební překvapení z její strany.

Swans
Nikdy jsem nebyl z nejoddanějších, ale desku The Beggar jsem si dal i s koncertem v Hybernii. Co kdyby to bylo naposledy?


Maria Pyatkina
Fvck_Kvlt


Jáchym Rainisch
Caroline Polachek
Moderní pop se vším všudy. Od citlivých, ale tanečních skladeb, až po živé show s detailně propracovanou choreografií.

Fvck_Kvlt
V našem regionu bohužel čím dál potřebnější vyjádření frustrace a vymezení se vůči určitým názorovým proudům.

Ice Spice
Když na vás nový hit nevyskočil při scrollování TikToku, tak jste ho slyšeli v největším filmu roku. Ice Spice přebarvila newyorský drill na růžovo a ovládla žebříčky.


Klára Řepková
Boygenius
Taylor Swift
Tamara


David Stoklas
Rohony
Přestože je to ultimátně mimo moji bublinu, je to skvělý (a taky je ze sousední vesnice).


Jonáš Sudakov
Danny Brown
„Nah I do this for my legacy,” tvrdí Danny Brown na albume Scaring the Hoes. Nemá už komu čo dokazovať. Scaring the Hoes ako jeden z albumov roka a Quaranta ako otvorená kniha do čistej hlavy umelca. Svoj odkaz si tento rok rozhodne posilnil.

Nas
Nas a Hit-Boy, MC a producent, tri roky, šesť albumov. Po tridsiatich rokoch od Illmatic, v rýchlom tempe a vysokej kvalite si Nas zachováva konzistenciu, ktorá sa často nevidí. Pre Nasa a hip-hop historický moment.

Zach Bryan
Country hviezda, ktorá má čo povedať, má cit pre mélodiu, atmosféru a popovosť a nemá žiadne podozrivé alt-right smerovania (o ktorých by sa vedelo). Príjemných pesničkárov nie je nikdy príliš veľa.


Štěpán Šanda
Fvck_Kvlt
Díky desce Cigán a (dlouhodobém) verbalizování frustrace, poklesu, stagnace a nabízení alespoň nějaké katarze skrze kritiku.

King Gizzard & The Lizzard Wizard
Pro jejich až grafomanii a zahlcování, ale i variabilitu a nevyčerpávání se i nabídnutí uhozeného sci-fi příběhu o petrochemicko-plazí apokalypse.

Liturgy
Pro jejich posouvání žánru a snahu o transcendenci.

Ryuichi Sakamoto
Pro requiem v podobě desky 22 zachycující přítomný okamžik i dvouapůlhodinový pohřební playlist.


Jakub Šíma
Billy Woods
Z labelu Backwoodz Studioz dokázal vybudovat největší jméno na mapě undergroundovýho rapu, tak jak jej New York pamatuje z dob působení Def Jux.

Alchemist
Alchemist je hlavní beatový architekt boombapové renesance a na co šáhne, mění ve zlato. V poslední době není rok, kdy by se nepodílel na několika skvělých deskách, a rozhodně nezpomaluje.

André 3000
Kdyby mi někdo řekl, že polovina Outkast bude ve 48 letech debutovat meditativní new age deskou, kde hraje na flétnu, tak by zděšení byla jediná představitelná reakce. Ale sakra, ono to dává smysl, hudebně funguje a André ukazuje, jak důstojně stárnout s hudbou.


Martin Šmíd
Caroline Polachek
Když se za rokem ohlížím, jako první mě vždy napadne Caroline. Důvodem je možná to, že deska přišla na začátku roku a strávil jsem s ní dost času, navíc si do ní hudebně rámuji celý rok 2023. Umělkyně, která je na svém vrcholu a svoji cestu, myslím a doufám, ještě dlouho nekončí.


Dušan Šuster
Julek Ploski
Poľský interpret bol dosiaľ skôr podivnou postavičkou experimentálnej scény, no tento rok sa inšpiroval zvukom súčasnej klubovej elektroniky a vytvoril album, ktorý je zvukovo oveľa lákavejší aj mimo underground. Nielenže si rozšíril poslucháčsku základňu, navyše ukázal, že v prospech autorského progresu je ochotný odchýliť sa od svojich koreňov. Zachováva si však špecifický rukopis, vďaka ktorému ho možno ľahko rozpoznať. V budúcnosti sa z neho môže stať veľké meno elektronickej scény.


Vojtěch Tkáč
Olivia Rodrigo
Euforická a sklíčená zároveň. Hitmakerka, co umí jít ve dvaceti letech emočně na dřeň.

Nivva
Virtuální, digitální, ohromně zajímavá a jiná.

Caroline Polachek
Podmanivá jako vždy, s citem pro náramně krásný písničky.


Václav Valtr
Shackleton
Letos nás potěšil hned třemi alby. Spolupráce se Scotch Rolexem je fenomenální, s Wacławem Zimpelem opět skvělá a novou sólovkou potvrdil, že se ustále hýbe, vyvíjí a nepřestává fascinovat.

L'Entourloop
Nadupaný soundsystem se strhujícím zvukem. Jejich letošní třetí album přineslo spolupráci se špičkami žánru a jejich výbušná směs hip-hopu, reggae a dancehallu se ukázala být nepřekonatelná naživo, a přitom skvělá i pro domácí poslech. O těch ještě uslyšíme...

Info

foto © Romana Kovacs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Kam na rajz s Michalem Berezňákem (Sharpe)

redakce 16.04.2024

Jarní Sharpe, chorvatský INmusic festival, Taylor Swift v Londýně. Na jaké akce nás pozve vášnivý koncertní a festivalový manažer?

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace