Zprávy / Pozvánky

Duben s Rachotem

Duben s Rachotem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.04.2024

V dubnu zve promotérská skupina Rachot na čtyři koncerty. Přijede Allan Harris – nejoblíbenější zpěvák Tonyho Bennetta, experimentální kapela Aquaserge s novým projektem La fin de l'économie, skupina mezinárodních individualistů Dejan Terzić AXIOM feat. Bojan Z a také ZEA & Xavier Charles.

Allan Harris, mistr smooth jazzu, rock-and-roll jazzu a bluesy jazzu, je brooklynský zpěvák, kytarista a skladatel, který kraluje od druhé poloviny 20. století jazzové scéně jako nejúspěšnější a nejvýjimečnější zpěvák své generace. Jeho hlas je obdařen vřelostí Tonyho Bennetta, kousavostí a rytmickým smyslem Sinatry a lstivou elegancí Nata 'Kinga' Colea. Tony Bennett označil Allana za svého oblíbeného zpěváka, a když ho slyšíme naživo, můžeme dodat: „Takhle by zpíval Frank Sinatra, kdyby se narodil jako černoch.” Přesvědčit se o to můžete 21. dubna v Jazz Docku.

Aquaserge vznikli v roce 2005 v jihofrancouzském Toulouse a sami sebe definují především jako kolektiv, který se v průběhu času stále obnovuje a proměňuje – v minulosti hráli v nejrůznějších formacích jako septet, oktet, kvintet, kvartet i trio. V kapele se během její historie vystřídalo několik zajímavých hudebníků, kteří formovali její hudební směřování a zároveň působili v kapelách jako Tame Impala nebo Stereolab a Melody’s Echo Chamber a skupina jako celek měla blízký kontakt s japonskými Acid Mothers Temple. Síla kapely spočívá především v živých vystoupeních, což dokazuje i živé album Déjà vous? z roku 2018. The Wire o skupině píše: “Jejich styl je globální, hustě nabitý nápady, matematicky přesný, odvážně anarchistický, ignoruje hranice všeho druhu a jiskří zálibou v podivnostech.” Do Prahy přijíždějí 23. dubna s novým, v pořadí jedenáctým albem La fin de l’économie.

Jazzmani z Balkánu hrají jinak. Hudbu oživují lichými rytmy i východními mikrointervaly. Bubeník Dejan Terzić je původem z Bosny, Bojan Zulfikarpašić ze Srbska. Terzić vyrůstal v Německu, hrál s osobnostmi jako Joe Lovano, Roy Hargrove, Avishai Cohen a získal profesuru na umělecké akademii v Bernu. Zulfikarpašić žije ve Francii a je jedním z mála pianistů, kteří pomocí disonantních klastrů (souzvuků blízko položených kláves) dodali klavíru nové barvy a sblížili nástroj s orientálním feelingem. Dokladem jsou jeho bosenské balady sevdalinka se zpěvačkou Amirou Medunjanin, či spolupráce s alžírským bubeníkem Karimem Ziadem a tureckým flétnistou Kudsi Ergunerem. Sestavu dotváří novozélandský basista Matt Penman a americký saxofonista Chris Speed. Čtveřice je vzácnou kombinací vyhraněných individualit, z nichž každý je zároveň skvělým teamovým hráčem. Superskupina Dejan Terzić AXIOM feat. Bojan Z 29. dubna v Praze.

Od noisu přes elektroakustiku až po zvukovou poezii vás provedou ZEA & Xavier Charles 30. dubna. ZEA, sólový projekt Arnolda de Boera, zpěváka holandské noise-punkové kapely The Ex, se vrací do Prahy s novým albem It’s quiet. Album vzniklo ve spolupráci s vynikajícím klarinetistou Xavierem Charlesem a bylo nahráno na jeden pokus v jeden den během jejich turné po jižní Francii.

Info

Rachot
web

foto © Elisa Caldana

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aktuální trendy v programu Pražského jara - Prague Offspring

redakce 23.05.2024

Koncert pro padesát klavírů, cesta do pravěku, orchestr jako hejno ptáků. Co ze soudobé hudby si nesmíte nechat ujít na Pražském jaru 2024?

DJ BUNT. i Artemas roztančí Roxy

redakce 22.05.2024

Artemas a jeho píseň, která vykresluje obraz napjatého vztahu, nejistotu i zklamání, kralují TikToku.

V červenci přijedou Wolfmother

redakce 22.05.2024

Je to o hard rocku, tvrdé kytaře, rytmické base a pořádné sypačce na bicí. Navíc to zní naprosto oldschoolově, a přitom je to vlastně moderní.

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace