


Program festivalu letos podrobněji prozkoumá balkánskou kinematografii, a to hned ve čtyřech snímcích.
Letní filmová škola zveřejnila denní program. Východní přísliby nabídnou nejnovější snímky Wojciecha Smarzowského či Pawla Pawlikovského. Festival, který se koná od 24. do 30. července, zveřejnil denní program.
K sekcím, které mají v programu Filmovky už nezastupitelné místo, patří Východní přísliby, pod jejichž dramaturgií jsou podepsaní Kamila Dolotina a Petr Vlček. „Letos podrobněji prozkoumáme balkánskou kinematografii, a to hned ve čtyřech snímcích. Dvakrát se vydáme do Gruzie, v jednom případě prostřednictvím filmu natočeného na mobilní telefon. Nečekejte ale nejnovější technologie, nýbrž impresionisticky rozostřené oko stařičkého displeje, který snímku Suchý list vynesl extatické recenze za výlučnou vizualitu. Mimo východoevropské teritorium nás zavede Pawlikowského oceněné historické dramata Domovina, které zpracovává nejen téma národní identity a viny, ale rovněž složité rodinné vztahy. Těm se koneckonců věnují i všechny další vybrané polské snímky. Na rodinu nahlížejí z různých perspektiv, i těch méně lichotivých, jako například sugestivní Smarzowského snímek Sladký domov,“ zvou dramaturgové.
Sekce Nová realita se i letos dotkne řady důležitých společenských témat. „Nová realita v mnohém naváže na filmový program festivalu, například na loňskou sekci FRSH. S novinářkou a autorkou oceňovaných podcastů Českého rozhlasu Sádlo a Odpustit? Ridinou Ahmedovou a psycholožkou Terezou Makovou nabídneme třeba debatu o tom, jak si udržet rovnováhu a duševní zdraví ve společnosti, kde je krása často vnímána jako imperativ,“ řekla Radana Korená, ředitelka Letní filmové školy, stojící za programem Nové reality.
V rámci doprovodného programu Letní filmové školy vystoupí legenda česko-slovenské hudební scény Richard Müller, domácí dynamická muzika Harafica, jeden z nejoriginálnějších zjevení českého popu Bert & Friends nebo Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez. Samozřejmostí už je na Filmovce koncert klasické hudby, který ke 350. výročí úmrtí Adama Václava Michny z Otradovic přednese Czech Ensemble Baroque společně se SILENTIUM! ensemble. V příjemném prostředí Parku Rochus čeká diváky strhující hudební zážitek propojující lidovou hudbu s hudbou klasickou a jazzem v podání Pacora Trio. V rámci nového filmovkového projektu Planeta Mír vystoupí Fvlcrvm, Gufrau, P/\ST, Athena Chlebová a vítězové lokální výzvy Zara Faye a Kádl.
Letošní literární program zahájí Marie Škrdlíková. V programu básníka Pavla Petra s hostem Johnem Bokem vystoupí hudci a zpěváci z Velké nad Veličkou a Hrubé Vrbky. Mojmír Sedláček představí svoji knihu Psychologie v kině, Marek Šindelka svůj nový román Systémy něhy a přední český filozof Ivan Blecha monografii o Gustavu Mahlerovi. Pavel Kosatík přinese nový pohled na osobnost prezidenta Edvarda Beneše, uznávaný slovenský básník Michal Tallo představí svůj prozaický debut Všechno je v pořádku, všude je láska. Přijedou i vítězové Cen literární kritiky za rok 2025 – Petr Borkovec přiveze prózu Nějaká Cécile a jiné a Aleš Kauer básnickou sbírku Lebka hoří neonovým snem. Chybět nebudou ani výstavy.





Festival uvede hned dva snímky vytvořené v současném Rusku, jeden nezávisle na státním molochu a druhý jemu navzdory, další dva filmy budou od exilových tvůrců.



Popkultura ovlivňuje naše volby možná déle a intenzivněji, než jsme si ochotni připustit. Hrdinové obrazovek nám „nenápadně“ radí, jak se oblékat, co jíst, jakým práškem prát prádlo, jakým vozem jezdit a kam se vydat na dovolenou.



Jak si představují vlastní hudbu, co na to rodinná historie a zázemí v dalších hudebních stylech? The Breath






Dumama balansuje na rozhraní hudobných prístupov – žiaden neťaží zo svojej inakosti. Jednotlivé vrstvy oplývajú vlastným charakterom a nakoniec spoločne upadajú do ambientných útlmov, ktoré nechávajú v hlave doznieť rytmickú hypnózu.



Síla Peaches je především v pár větách, kterými dokáže předat své postoje a hodnoty.