Články / Offtopic / / Komix

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 17.03.2021

Mimozemšťan Norrin Radd, známý také jako Silver Surfer, kdysi po boku nejslavnější hrdinů z Fantastické čtyřky zachránil svět před požíračem světů – tvorem zvaným Galactus. Nyní žije jako bezdomovec, tulák se surfovacím prknem zabaleným v igelitu. Už se nevznáší vesmírem, byl sražen k zemi lidskou záludností. Spí ve škarpách a už ani neupírá zrak k obloze. A do toho se na Zemi vrací Galactus. Ne aby ji pohltil, ale aby lidi donutil zničit se navzájem.

Spolupráce legendárního francouzského výtvarníka Jeana Girauda - Moebia se zakladatelem Marvelu Stanem Leem představuje i přes své stáří (první vydání je z roku 1989) stále platné a až překvapivě aktuální dílo. I když je dobrovolné obětování svobody za iluzi bezpečnosti téma, které bylo prozkoumáno z mnoha úhlů a často i sofistikovaněji, ve své době šlo o milník s archetypálním příběhem, který teď, v době covidové rezonuje. Z nebe se na Zemi ve své mimozemské lodi snesl obr Galactus (záhadná choroba), kolem kterého mocichtivý kněz Colton Candell (vládní instituce) vytváří nové náboženství. Galactus sám o sobě není prezentován jako zásadní nebezpečí. Nebezpečné je to, jak se lidé v jeho přítomnosti začínají chovat.

Stan Lee ve svém scénáři o lidstvu smýšlí spíše nelichotivě. Candell, Galaktův prorok, je populista lákající na zemi bez pravidel a omezení a lidé jsou povětšinou prezentování jako ovce, které mění strany rychleji než ponožky. Jediná kladná lidská postava je krásná dívka Elyna, sestra prorokova, která zná jeho pravé úmysly a veřejně zpochybňuje božství Galactuse i jeho kázání.

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou, kdy si musel zvykat nejen na styl práce Marvelu. Velkým plusem jsou i bohaté bonusy, kde podrobně vysvětluje postupy kresby, přístup k příběhu i svůj osobní postoj coby výtvarníka obecně. Součástí knihy jsou i malby nejslavnějších hrdinů nakladatelství Marvel, dočkáme se tak Moebiovy verze Iron Mana, Spider-mana nebo Punishera. Bonusy se věnují především kresbě a zabírají pomalu polovinu knihy, nechybí ale ani popis situace, která ke vzniku komiksu vedla.

Velký formát knihy a její autoři dělají z Podobenství sběratelský kousek. Jednoduchá premisa s poněkud legračními dialogy ve stylu osmdesátých let sice může některé náročnější čtenáře odradit, ale samotná kresba za těch pár archaických větiček stojí.

Info

Stan Lee, Moebius – Silver Surfer: Podobenství (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace