Články / Offtopic / / Komix

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 17.03.2021

Mimozemšťan Norrin Radd, známý také jako Silver Surfer, kdysi po boku nejslavnější hrdinů z Fantastické čtyřky zachránil svět před požíračem světů – tvorem zvaným Galactus. Nyní žije jako bezdomovec, tulák se surfovacím prknem zabaleným v igelitu. Už se nevznáší vesmírem, byl sražen k zemi lidskou záludností. Spí ve škarpách a už ani neupírá zrak k obloze. A do toho se na Zemi vrací Galactus. Ne aby ji pohltil, ale aby lidi donutil zničit se navzájem.

Spolupráce legendárního francouzského výtvarníka Jeana Girauda - Moebia se zakladatelem Marvelu Stanem Leem představuje i přes své stáří (první vydání je z roku 1989) stále platné a až překvapivě aktuální dílo. I když je dobrovolné obětování svobody za iluzi bezpečnosti téma, které bylo prozkoumáno z mnoha úhlů a často i sofistikovaněji, ve své době šlo o milník s archetypálním příběhem, který teď, v době covidové rezonuje. Z nebe se na Zemi ve své mimozemské lodi snesl obr Galactus (záhadná choroba), kolem kterého mocichtivý kněz Colton Candell (vládní instituce) vytváří nové náboženství. Galactus sám o sobě není prezentován jako zásadní nebezpečí. Nebezpečné je to, jak se lidé v jeho přítomnosti začínají chovat.

Stan Lee ve svém scénáři o lidstvu smýšlí spíše nelichotivě. Candell, Galaktův prorok, je populista lákající na zemi bez pravidel a omezení a lidé jsou povětšinou prezentování jako ovce, které mění strany rychleji než ponožky. Jediná kladná lidská postava je krásná dívka Elyna, sestra prorokova, která zná jeho pravé úmysly a veřejně zpochybňuje božství Galactuse i jeho kázání.

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou, kdy si musel zvykat nejen na styl práce Marvelu. Velkým plusem jsou i bohaté bonusy, kde podrobně vysvětluje postupy kresby, přístup k příběhu i svůj osobní postoj coby výtvarníka obecně. Součástí knihy jsou i malby nejslavnějších hrdinů nakladatelství Marvel, dočkáme se tak Moebiovy verze Iron Mana, Spider-mana nebo Punishera. Bonusy se věnují především kresbě a zabírají pomalu polovinu knihy, nechybí ale ani popis situace, která ke vzniku komiksu vedla.

Velký formát knihy a její autoři dělají z Podobenství sběratelský kousek. Jednoduchá premisa s poněkud legračními dialogy ve stylu osmdesátých let sice může některé náročnější čtenáře odradit, ale samotná kresba za těch pár archaických větiček stojí.

Info

Stan Lee, Moebius – Silver Surfer: Podobenství (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace