Akce

Highlighty jara ve smíchovské továrně

Godspeed You! Black Emperor
19. 04. 2024 20:00
MeetFactory, Praha

Jeden z nejočekávanějších koncertů roku se nezadržitelně blíží. Kultovní montrealský ansámbl GY!BE se na den (19. 4.) přesně po šesti letech vrací do Prahy. „Sice nevím, co je folková hudba, ale řekl bych, že to je upřímná hudba, která vypráví nějaký příběh,“ říká kytarista GY!BE David Bryant: „Je to taky hudba, kterou lidi psali, aby si udrželi zdravý rozum. A já bych řekl, že tím pádem jsme vlastně folková kapela.“ Může být. Ve víru válek, útlaku a násilí současného světa ale nepůsobí hudba GY!BE ani v nejmenším jako snový útěk před realitou. Právě naopak. Tajná šifra spiklenců naděje, kód sounáležitosti: přesně tak působí desky, názvy skladeb, grafika a vůbec vizuální podoba dnes už bez nadsázky legendárních Godspeed You! Black Emperor.

Drum'n'bass meets punk meets grunge meets rap. Po koncertu s Gorillaz a setech na předních evropských festivalech se bratrské duo Deki Alem ze švédského Göteburgu vydává na turné, v rámci nějž MeetFactory čeká (24. 4.) jejich česká premiéra. Svůj nekompromisní drive, upřímné texty o křehkosti maskulinity a neotřelý zvuk zhmotňují na sérii self–released nahrávek; neméně uhrančivé jsou jejich energické live shows. Don't miss.

Moody dorm–room rock dnes už ne tolik tajemné londýnské kapely bar italia se po roce vrací (8. 5.) do MeetFactory. Od svého prvního pražského koncertu stihlo charismatické trio ve složení Jezmi Tarik Fehmi a Sam Fenton (Double Virgo) s Ninou Cristante vydat hned dvě skvělé desky, Tracey Denim a The Twits, no a především se stali jednou z nejmilovanějších kapel současné alternativní scény.

Ničím nespoutaný, improvizovaný přístup k tvorbě zaujímá Lonnie Holley jak ve výtvarném umění, tak v muzikanství. Slovutný abstraktní umělec, jehož objekty jsou mj. součástí sbírky MoMA, se v hudebním světě pohybuje v bezhraničním prostoru mezi jazzem, blues, soulem i gospelem. Do smíchovské továrny přiveze (9. 5.) své nové album Oh Me Oh My, na nějž si přizval hvězdnou sestavu hostů (Michael Stipe, Moor Mother, Bon Iver i Jeff Parker).


Shabazz Palaces, šamani experimentálního afrofuturismu (nebo afro–nowismu?), se půl roku po vydání desky Robed in Rareness vrací s novým kolaborativním albem Exotic Birds of Prey, které je pro uskupení v čele s Ishmaelem Butlerem typickou fúzí hip–hopu, electra a psychedelického funku. Nahrávku berou na jarní turné po Evropě a po dvou zrušených post–kovidových koncertech se tak konečně vrátí (14. 5.) i do Prahy.

Info

MeetFactory
web klubu

foto © Steve Gullick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Fource uvádí: Aurora, Alfie Jukes a Oska

redakce 08.04.2024

„We Are the Earth“ – tak zněl nadpis textu, který změnil Aurořin pohled na svět.

Duben s Rachotem

redakce 08.04.2024

Aquaserge vznikli v jihofrancouzském Toulouse a sami sebe definují především jako kolektiv, který se v průběhu času stále obnovuje a proměňuje.

Jednota v noci: live set Azu Tiwaline i strhující destrukce Shapednoise

redakce 05.04.2024

Headlinuje zvukový extremista, který kombinuje industrial, hip hop, bass a techno a za doprovodu vizuálního umělce Seviho Ika Dømochevskyho představí aktuální album.

Smash Into Pieces na podzim v Roxy

redakce 05.04.2024

V téhle muzice slyšíte progressive rock i pop rock, je v ní alternativní metal i industrial a přitom prvky EDM.

Duben v Bike_Jesus

redakce 04.04.2024

Eklekticismus ve jménu „low bass“, alternativní elektronika, tajný vesmír Olivera Torra a autentická osa Praha - Kyjev - Varšava. Na Štvanici.

Ghost-Note se vrací s novým albem

redakce 03.04.2024

Žánrově navazují na funkové základy, které položili Fela Kuti, Talking Heads či James Brown.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace