Články / Reporty

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina | Články / Reporty | 19.05.2024

Nebyl jsem si jistý, ale je to deset let, co jsem Dannyho Browna viděl. Šlo o jeho evropskou tour k vydání dnes už kultovního alba Old a show v bruselské Le Botanique. Důkazní materiál jsem našel ve skříni, všichni návštěvníci dostali u vstupu tour triko od Carrhartu.

Od té doby se ledacos změnilo, Brown s přibývajícími lety začal pociťovat tíhu večírků a manické vyplazování jazyka mírně ustoupilo introspektivním ego tripům a příběhům zachyceným na posledním, „čtyřicátnickém“ albu Quaranta. A třeba i příběhům o tom, jak místa v jeho hoodu, která důvěrně zná, zasahuje gentrifikace a nevyhýbá se ani omšelejším částem rodného Detroitu. Rozhodně mu neschází drive, jen ubylo pobíhání po podiu a pokřikování, nikoliv typického ukřičeně kňouravého projevu a vyplazování jazyka. Tempus fugit, ale u Browna nemůžeme mluvit o únavě materiálu. I když často sklouzne k depresivním a melancholickým tématům, pořád je z něj cítit zápal, energie a hity sype z rukávu stejně jako na počátku kariéry, jen stylově zvolnil. Což je vzhledem k jeho lifestylu, soustavnému boji s vlastními démony, občasné odvykačce i zdravé míře sebereflexe docela pochopitelné.

Koncert začíná na čas, i když prvotní dojem z poněkud plochého zvuku tomu příliš nenapovídá. Raper zvolil zajímavý look, černý, kožený kabát odkazující někam k Matrixu či Bladeovi, nadsázka nebo kousavá ironie mu nikdy nebyly cizí. Ze setlistu jsem nadšený. Quaranta dostává největší prostor, dost místa je i na loňské společné album s JPEGMafia s milým názvem Scaring the Hoes, které nabízí protiváhu k rozvážnějším trackům. Postavit za sebe výpravné bangery Garbage Pale Kids a Burfict! uprostřed koncertu spolehlivě dobíjí baterky a je pak i čas se zaposlouchat do pomalejších partů a vůbec textů. Brown dokáže skrze osobní zkušenosti, zážitky vidět širší kontext a přiblížit ho posluchači, který, jako já, třeba zrovna Detroit nikdy nenavštívil. To, co prožívá, je přenosné – nejistota, rozčarování, vztek i smíření. Vše nahlížené s odstupem, vtipem a samozřejmě s vytříbenou, jedinečnou flow. A tematicky se to týká nejen vztahu k němu samému, ale i k jeho okolí. Není to politický raper, svůj vzkaz posílá přirozeně, nepůsobí cize ani namyšleně. Někdy trochu hořký, jindy kousavý, ale pořád přátelský.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Vystoupení si drží od počátku do konce stejnou laťku. Nijak výrazně negraduje, vše má své místo. Brown je poměrně statický, místo jevištní akrobacie volí kazatelštější polohy. Funguje to. Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě. Zaplněné Roxy se hýbe, reaguje, atmosféra je příjemná a nestandardně i pohodlně vidím na pódium. Neměl jsem se nechat rozladit počtem „attending“ na sociálních sítích v eventu, nejde o komorní akci, slušné publikum. Jízda pokračuje, dostává se i na starší desky, průřez tvorbou je veden důstojně. Výjimečně nekorzuji klubem, zůstávám na místě až do konce. Poslední skladby míří ke starší tvorbě, hlavně k albu Atrocity Exhibition, není náhodou, že When It Rain má na YouTube přes pět milionů zhlédnutí. Zazní snad dvacet tracků, ale únava se nedostavuje, naopak, a Brown ke konci vypadá lépe, bylo třeba se rozehřát.

A končí v nejlepším. Skladba Grown Up příznačně uzavírá celou show, v uších mi pak splývá s předchozím veršem „You can't be broke and over thirty“. Bilancujeme, ale přídavek nás hází zpět. Vracíme se o deset let, track Attak s Rustiem z roku 2004 představuje citlivě tvrdý závěr, i ohlédnutí do minulosti. Daniel Sewell (Brown) zůstává zcela relevantní.

Info

Danny Brown (us)
16. 5. 2024 Roxy, Praha

foto: Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zastavit čas i způsobit amok (The Smile)

Tomáš Jančík 15.06.2024

Necelé dva roky po debutu A Light for Attracting Attention vydala skupina okolo Thoma Yorka druhou desku, politicko-kritickou i osobní, a v podobný čas se The Smile vrátili do Fora…

Nadšení i prostoje (Troye Sivan)

Zdeněk Němec 11.06.2024

Halu opouští spokojený dav vybavený ochutnávkovými pytlíky Pom-Bär, přelézá nebo podlézá zábradlí u chodníku.

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec 05.06.2024

První z koncertů v Kabinetu Múz se mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice, technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Vídeňská magma v jícnu DOXu (Klangforum Wien I.)

Helena Konvalinová 03.06.2024

Pro první večer programu Prague Offspring, který je věnovaný soudobé hudbě, zvolilo Pražské jaro elegantní sál DOX+.

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace