Články / Offtopic / / Komix

Když byl Arkham ještě doktor (All Star Western 1: Guns and Gotham)

Když byl Arkham ještě doktor (All Star Western 1: Guns and Gotham)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.10.2014

Gotham se rovná detektivka, ale BB/Art nám chce letos dokázat, že Gotham se nemusí nutně rovnat Batman. Je zhruba rok 1880, Bruce ještě není ani jikrou v děloze mámy Wayneové a do města přijíždí lovec lidí, nechvalně známý Jonah Hex. Zakázka? Najít a zpacifikovat zabijáka nevinných ženštin - Gothamského řezníka. Pomocníkem mu má být psycholog, doktor Amadeus Arkham. Vyšetřovatel amatér, vábený vůní chorých zločineckých mozků, je rovněž vypravěčem příběhu.

Hex už na český trh zabloudil jednou (pokud nechcete počítat filmový nepodarek s Joshem Brolinem a Megan Fox), dokonce se stejnými scenáristy, jen pod hlavičkou ComicsCentra (Tvář plná násilí) a velké terno to nebylo. Scházel potřebný mýtus, pachuť tajemna, čistokrevný western dnes zdá se nestačí. Chybějící ingredience zde naštěstí jsou, stačilo obměnit prostředí. Pro sérii New 52 a restartovaný All Star Western se tvůrčí duo Jimmy Palmiotti a Justin Gray rozhodlo přivést Jonaha Hexe do města, které je důvěrně známé fanouškům Temného rytíře.

Určitě není náhodou, že z tuzemské produkce připomínají Pistolníci z Gothamu první díl King/Snyderova Amerického upíra, který se ve světě těší velké oblibě. Nutno poznamenat, že polévka z viktoriánské ponurosti a prohláškované westernové akce zachutnala hned po první lžičce (stránce). Civilizační slupka je trhána na kusy tradičními rvačkami a přestřelkami, i když nakonec právě civilizovanost je tím největším, nejpromyšlenějším zlem. Vyšetřování vede od nadutých aristokratů až do útrob rozestavěného kanalizačního systému, ke stvůrám stejně nelidským. O netradiční napětí se stará i nesourodé duo a Arkhamova vyprávěcí linka naznačuje spíše posedlost než opravdové partnerství. Hex je po celou dobu podrobován přísnému studiu osobnosti a čtenář dostává unikátní náhled na duši zohyzděného fanatika, sloužícího spravedlnosti snad jen čirou náhodou. Akční sekvence jsou bohaté a energicky ženou hrdiny vpřed. Nechybí odkazy na Wayneovy předky (nebo netopýry), stejně jako Arkhamův dům, který se má časem proměnit na útočiště pro duševně choré vrahy z Gothamu. Skvělé eastwoodovské hlášky nahrazují skutečnost, že chybí zásadní rozuzlení, ale to pravděpodobně čeká v další knize. Dějová linie tím působí poněkud neúplně a končí nástinem o přesunu do New Orleans.

Ponurost gothamských ulic a přelomu století se podařila zachytit i po grafické stránce. Moritat (vlastním jménem Justin Norman) skvěle zvládá ikonické obrazy jako útok na Arkhamův dům, i ve švech praskající hospody nebo stvůry s podzemí. Škoda jen, že všechny ženské vypadají stejně.

Na úplný závěr tvůrci představují dva samostatné příběhy El Diablo a Barbary Ghost. První je variací na Zorra, o démonovi v lidském těle, který nenabízí nic výjimečného, ani Bernetova kresba příliš nezaujme. To druhý příběh o čínské mstitelce Barbaře Ghost je na tom o dost lépe. Klasický dějový oblouk o naplnění pomsty za smrt rodiny je zasazen do San Franciska a překvapí především vizuálem Phila Winsladea, na který je radost pohledět. S Barbary Ghost se určitě nesetkáváme naposled, a pokud u toho bude Winslade znovu, půjde o pastvu pro oči.

All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu vychází v překladu Martina D. Antonína u BB/Art jak ve vázané, tak i v brožované vazbě a slibují další kvalitní sérii s kovovou chutí a vůní střelného prachu.

Info

Justin Gray, Jimmy Palmiotti, Moritat - All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu www.bbart.cz/katalog.asp?id=3013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace