Články / Offtopic / / Komix

Když byl Arkham ještě doktor (All Star Western 1: Guns and Gotham)

Když byl Arkham ještě doktor (All Star Western 1: Guns and Gotham)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.10.2014

Gotham se rovná detektivka, ale BB/Art nám chce letos dokázat, že Gotham se nemusí nutně rovnat Batman. Je zhruba rok 1880, Bruce ještě není ani jikrou v děloze mámy Wayneové a do města přijíždí lovec lidí, nechvalně známý Jonah Hex. Zakázka? Najít a zpacifikovat zabijáka nevinných ženštin - Gothamského řezníka. Pomocníkem mu má být psycholog, doktor Amadeus Arkham. Vyšetřovatel amatér, vábený vůní chorých zločineckých mozků, je rovněž vypravěčem příběhu.

Hex už na český trh zabloudil jednou (pokud nechcete počítat filmový nepodarek s Joshem Brolinem a Megan Fox), dokonce se stejnými scenáristy, jen pod hlavičkou ComicsCentra (Tvář plná násilí) a velké terno to nebylo. Scházel potřebný mýtus, pachuť tajemna, čistokrevný western dnes zdá se nestačí. Chybějící ingredience zde naštěstí jsou, stačilo obměnit prostředí. Pro sérii New 52 a restartovaný All Star Western se tvůrčí duo Jimmy Palmiotti a Justin Gray rozhodlo přivést Jonaha Hexe do města, které je důvěrně známé fanouškům Temného rytíře.

Určitě není náhodou, že z tuzemské produkce připomínají Pistolníci z Gothamu první díl King/Snyderova Amerického upíra, který se ve světě těší velké oblibě. Nutno poznamenat, že polévka z viktoriánské ponurosti a prohláškované westernové akce zachutnala hned po první lžičce (stránce). Civilizační slupka je trhána na kusy tradičními rvačkami a přestřelkami, i když nakonec právě civilizovanost je tím největším, nejpromyšlenějším zlem. Vyšetřování vede od nadutých aristokratů až do útrob rozestavěného kanalizačního systému, ke stvůrám stejně nelidským. O netradiční napětí se stará i nesourodé duo a Arkhamova vyprávěcí linka naznačuje spíše posedlost než opravdové partnerství. Hex je po celou dobu podrobován přísnému studiu osobnosti a čtenář dostává unikátní náhled na duši zohyzděného fanatika, sloužícího spravedlnosti snad jen čirou náhodou. Akční sekvence jsou bohaté a energicky ženou hrdiny vpřed. Nechybí odkazy na Wayneovy předky (nebo netopýry), stejně jako Arkhamův dům, který se má časem proměnit na útočiště pro duševně choré vrahy z Gothamu. Skvělé eastwoodovské hlášky nahrazují skutečnost, že chybí zásadní rozuzlení, ale to pravděpodobně čeká v další knize. Dějová linie tím působí poněkud neúplně a končí nástinem o přesunu do New Orleans.

Ponurost gothamských ulic a přelomu století se podařila zachytit i po grafické stránce. Moritat (vlastním jménem Justin Norman) skvěle zvládá ikonické obrazy jako útok na Arkhamův dům, i ve švech praskající hospody nebo stvůry s podzemí. Škoda jen, že všechny ženské vypadají stejně.

Na úplný závěr tvůrci představují dva samostatné příběhy El Diablo a Barbary Ghost. První je variací na Zorra, o démonovi v lidském těle, který nenabízí nic výjimečného, ani Bernetova kresba příliš nezaujme. To druhý příběh o čínské mstitelce Barbaře Ghost je na tom o dost lépe. Klasický dějový oblouk o naplnění pomsty za smrt rodiny je zasazen do San Franciska a překvapí především vizuálem Phila Winsladea, na který je radost pohledět. S Barbary Ghost se určitě nesetkáváme naposled, a pokud u toho bude Winslade znovu, půjde o pastvu pro oči.

All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu vychází v překladu Martina D. Antonína u BB/Art jak ve vázané, tak i v brožované vazbě a slibují další kvalitní sérii s kovovou chutí a vůní střelného prachu.

Info

Justin Gray, Jimmy Palmiotti, Moritat - All Star Western 1: Pistolníci z Gothamu www.bbart.cz/katalog.asp?id=3013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace