Články / Offtopic / / Komix

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

Krev a mlíko (Wonder Woman 1: Krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 12.03.2016

„Diana.”

Od nepaměti se mělo za to, že Wonder Woman si její matka uplácala z hlíny, protože její lůno bylo vyschlé jako bankovní konto před výplatou. Ryzí žena, která nebyla stvořena z mužského sémě, ale byla darem bohů. Nebylo tomu tak. Pricenzna Diana (ne ta princezna z Wallesu, která zahynula v Paříži při automobilové nehodě se svým přítelem Dodim al-Fayedem, za nejasných okolností v roce 1997), ale dcera královny Amazonek - známá spíše jako Wonder Woman - se má nyní dovědět krutou pravdu a protrpět strašlivou ztrátu.

„Co mám říct? Mám ráda chlapy.”

Kurevník Zeus zmizel a Héra (ne ta na pečení) začíná svou osobní misi vedoucí k likvidaci dalšího malého spratka, kterému má v žilách kolovat božská krev. Na jeho ochranu je povolána Wonder Woman a bitky, rvačky a šokující odhalení na sebe nenechají dlouho čekat. Brian Azzarello bez větších problémů skáče do vod mainstreamu a náročnější dívčí fantasy (poznámka pro kluky: Diana je sice čas od času neoblečená, ale chybí full frontaly, sexistické narážky, i Steve Trevor, jakkoliv příběh rozhodně neurazí). Kdykoliv se objeví nějakých z dekadentních řeckých bohů, stojí to za to. Diskuze Války s Apollónem stylem připomene 100 nábojů - a i když si kromě skutečnosti, že Válka je strašný frajer, nic jiného neodnesete, potěší to. Přece jen jde o úvod a rozdávání karet. Ne všechny postavy mají dostatek prostoru a jejich motivy nejsou zcela nebo vůbec jasné, očividně mají zatím pouze ohromovat a dějem snad zahýbou později. Výraznějšími hráči jsou pouze amazonky a Dianina matka. Šikana od ostatních Amazonek, jejíž ozvěny se odráží i v současnosti, je velice dobře zpracovaná a svěží. Azzarello staví na lidských chybách, a i když se nemůže plně odvázat, odvádí solidní práci.

„Královna proti královně.”

Kresba Cliffa Chianga je osobitá, retro-moderní styl k celé dějové linii, propojující moderní svět s řeckou mytologií. Wonder Woman nemá typicky modelkovské rysy jako u jiných kreslířů, je to spíš holka krev a mlíko (což je v kontrastu s hubenou Gal Gadot, která ji ztvární ve filmu). Bohové rovněž vypadají netradičně - ebenový Apollón, stařec Válka nebo nahá Héra s pavím pláštěm spuštěným přes ramena budí respekt a je radost je pozorovat. Vizuálně nejproblematičtější je Svár, protože ve světě Bohů prostě vypadá nepatřičně, i když to byl očividně záměr. Příšery vypadají zajímavě a ostrovní scény mají nádech jak krásy, tak tajemna.

„Teď jsme rodina.”

Rozjíždí se nám zajímavá série, která cílí na dívky, ale pánové po ní rádi sáhnou také, hlavně díky Azzarellovu jménu na obálce. Fantastika okolo řeckých bohů a zároveň moderní pohled na ženy, které mají pro strach uděláno a chtějí si užívat života, jsou, zdá se, tématem Wonder Woman ze světa New 52. Zatím tady neotravuje žádný jiný superhrdina z DC. Dokonce i na laškování se Supermanem musíme počkat do Ligy spravedlnosti 3: Trůnu Atlantidy…

Info

Brian Azzarello, Cliff Chiang - Wonder Woman 1: Krev (BB/art, 160 stran, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3121

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.