Zprávy / Festivalové

22. ročník Filmového festivalu Litoměřice

22. ročník Filmového festivalu Litoměřice

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.08.2022

Od 26. do 28. srpna proběhne 22. ročník Filmového festivalu LitoměřiceFIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve třech dnech přes dvacet projekcí, debaty s tvůrci a masterclass či koncert kapely Bert & Friends. Festivalovým dějištěm bude jako již tradičně Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a letos nově Divadlo K. H. Máchy.

FIFELI 2022 v pátek 26. srpna zahájí za přítomnosti delegace tvůrců intimní české drama Tomasze Wińskiho Hranice lásky (2022, KVIFF Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Hlavní soutěž). Horká novinka z Varů bude na festivalu uvedena exkluzivně před vstupem do kin na podzim tohoto roku. Křehkou poetickou komedií Zahrada (1995, pět Českých lvů, Zvláštní cena poroty KVIFF) se za přítomnosti režiséra Martina Šulíka festival se svými diváky
v neděli 28. srpna rozloučí.

Vedle zahajovacího a zakončovacího slavnostního večera návštěvníky čeká vybraná kolekce filmů z posledních šedesáti let, které se setkávají s letošním tématem Rituály. Diváci tak uvidí šamanský rituál ve filmu Objetí hada (2015) nebo obětní v Proutěném muži (1973). Samostatné komentované pásmo o rituálech Jižní Ameriky a Afriky ve filmu potom povede filmový historik a pedagog David Čeněk. V satirické komedii o síle dezinformací Kdyby radši hořelo (2022), která měla letos světovou premiéru na Berlinale, se události točí kolem velikonočních oslav na malé české vesnici. V emotivním dokumentárním snímku Děti mlhy (2021) se diváci stanou svědky tradice únosu mladých dívek za účelem sňatku ve vietnamské komunitě Hmongů. Kultovní pohádku Juraje Jakubiska Perinbaba (1985) organizátoři promítnou z 35mm kopie a na diváky tak čeká dnes již nevšední zážitek klasického filmového promítání. Festival nezapomíná ani na tvorbu nastupující generace filmových tvůrců, nabídne tak pásmo filmů studentů FAMU, například oceňovaný anidok Diany Cam Van Nguyen Milý tati.

Sobotní noc 27. srpna v litoměřickém letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v rámci festivalu originální kapela Bert & Friends. Součástí doprovodného programu budou DJs MK2 a Kachnizon v pátek v noci a DJ sety a performance umělkyně Anny Ruth v sobotu 27. srpna.

Info

FIFELI 2022
26.–⁠28. 8. 2022
Litoměřice
Fb událost

foto © se svolením FIFELI

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Končiny mení svoju lokalitu

redakce 26.03.2023

Hlavným cieľom festivalu zostáva i naďalej objavovanie nových hudobných končín pričom návštevníci sa môžu tešiť na mená domácej i zahraničnej nezávislej hudobnej scény.

Lisabonská edice Sónaru proběhne už příští týden

redakce 25.03.2023

Na sklonku března vystoupí Folamour, Max Cooper Live, WhoMadeWho, VTSS, Rui Vargas, KiNK Live, Mochakk, I Hate Models, Or:la, Héctor Oaks Live, SHERELLE x Kode9 a další.

Nový tachovský Festival Muziq

redakce 24.03.2023

Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.

Rico Nasty, Rozi Plain a Duo Ruut na Pohode

redakce 23.03.2023

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.

Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména oznamuje Moody Moon Noize

redakce 22.03.2023

Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.

Tallinn Music Week nabídne hudbu, umění i nápady

redakce 22.03.2023

Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.

Postmodern Jukebox na Groove Brno

redakce 21.03.2023

Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace