Zprávy / Festivalové

22. ročník Filmového festivalu Litoměřice

22. ročník Filmového festivalu Litoměřice

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.08.2022

Od 26. do 28. srpna proběhne 22. ročník Filmového festivalu LitoměřiceFIFELI. Přehlídka aktuální, experimentální i kultovní filmové tvorby z Česka i zahraničí je jedinou ucelenou událostí svého druhu na severu Čech. Festival nabídne ve třech dnech přes dvacet projekcí, debaty s tvůrci a masterclass či koncert kapely Bert & Friends. Festivalovým dějištěm bude jako již tradičně Kino Máj, letní kino na Střeleckém ostrově a letos nově Divadlo K. H. Máchy.

FIFELI 2022 v pátek 26. srpna zahájí za přítomnosti delegace tvůrců intimní české drama Tomasze Wińskiho Hranice lásky (2022, KVIFF Cena mezinárodní kritiky FIPRESCI - Hlavní soutěž). Horká novinka z Varů bude na festivalu uvedena exkluzivně před vstupem do kin na podzim tohoto roku. Křehkou poetickou komedií Zahrada (1995, pět Českých lvů, Zvláštní cena poroty KVIFF) se za přítomnosti režiséra Martina Šulíka festival se svými diváky
v neděli 28. srpna rozloučí.

Vedle zahajovacího a zakončovacího slavnostního večera návštěvníky čeká vybraná kolekce filmů z posledních šedesáti let, které se setkávají s letošním tématem Rituály. Diváci tak uvidí šamanský rituál ve filmu Objetí hada (2015) nebo obětní v Proutěném muži (1973). Samostatné komentované pásmo o rituálech Jižní Ameriky a Afriky ve filmu potom povede filmový historik a pedagog David Čeněk. V satirické komedii o síle dezinformací Kdyby radši hořelo (2022), která měla letos světovou premiéru na Berlinale, se události točí kolem velikonočních oslav na malé české vesnici. V emotivním dokumentárním snímku Děti mlhy (2021) se diváci stanou svědky tradice únosu mladých dívek za účelem sňatku ve vietnamské komunitě Hmongů. Kultovní pohádku Juraje Jakubiska Perinbaba (1985) organizátoři promítnou z 35mm kopie a na diváky tak čeká dnes již nevšední zážitek klasického filmového promítání. Festival nezapomíná ani na tvorbu nastupující generace filmových tvůrců, nabídne tak pásmo filmů studentů FAMU, například oceňovaný anidok Diany Cam Van Nguyen Milý tati.

Sobotní noc 27. srpna v litoměřickém letním kině na Střeleckém ostrově zahraje v rámci festivalu originální kapela Bert & Friends. Součástí doprovodného programu budou DJs MK2 a Kachnizon v pátek v noci a DJ sety a performance umělkyně Anny Ruth v sobotu 27. srpna.

Info

FIFELI 2022
26.–⁠28. 8. 2022
Litoměřice
Fb událost

foto © se svolením FIFELI

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cool v plotě osciluje mezi žánry

redakce 21.05.2024

Letos vystoupí více než třicet umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény.

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce 20.05.2024

Chris Botti přiveze do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu.

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace