Články / Seriály

Pořadatelská: Matěj Černý (Letiště)

Pořadatelská: Matěj Černý (Letiště)

redakce | Články / Seriály | 07.07.2023

„Ze začátku jsme žánry moc neřešili a hrálo se úplně všechno, ale v roce 2018 jsme se rozhodli, že je na čase začít se profilovat a vyšly nám z toho pilíře jazz – elektronika – performance. Pořád ty žánry překračujeme a máme speciální hosty z různých světů, ale kostra zůstává stejná,“ říkal nám před dvěma lety, uprostřed covidové pandemie, ředitel hranického festivalu Letiště Matěj Černý. Co se změnilo po dvou letech? Matěj je stále v organizačním týmu, i když na jiné pozici, a „aero“ akce opět proběhne na stejném místě a s podobně odladěnou dramaturgií. Z hudebních jmen se představí berlínský Kid Simius, londýnská Tilda Allie, vesmírní Bert & Friends, Dné, HRTL, Blue Uandi a mnoho dalších. O tom, kam se Matěj Černý chystá vystartovat ze své domovské stanice, se dočtete níže. Letíte taky?

Co chystáte další dny a týdny?
Jako spolek Air Force už jsme v cílové rovince letošního Letiště, ale mě osobně ještě čekají dva koncerty s jihoafrickou zpěvačkou Pilani Bubu v Londýně a Brightonu. A hned potom už letím do Hranic. Kromě toho, že pořádám malý festival v Česku, se pokouším prorazit na londýnské hudební scéně jako profesionální muzikant. Kvůli Letišti mi unikla příležitost vystoupit na festivalu Love Supreme, který je jen o něco starší než Letiště a už se mu podařilo získat status toho nejlepšího jazzového festivalu v UK. O to víc se chystám si Letiště užít a dopřát návštěvníkům co nejlepší zážitek.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Předminulou neděli jsem byl v londýnském Troxy na koncertě kapely Mars Volta a absolutně mě to odpálilo. Dvouhodinová nálož dokonalého muzikantství, skvělý zvuk, světelná show postavená na zrcadlech. To vše v unikátním prostoru, kterým Troxy je. Je to jedno z prvních kin v Londýně, postavili ho ve dvacátých letech a jako promo používají fakt, že se tam poprvé promítal King Kong. Jeden z největších hudebních zážitků vůbec.


Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Teď mě zamrzelo, že jsem odpovědi na otázky neposlal dřív, abych stihl podpořit festival Rosnička, který se konal minulý víkend ve Svitavách. Hrozně mi imponuje přístup scény kolem Rosničky k elektronické hudbě a pořádání eventů. A jejich styl komunikace na sociálních sítích je nepřekonatelný. Pak bych se hrozně rád jednou podíval na Transformu, jejich přístup je mi taky blízký. Ale celá scéna malých festivalů je u nás hrozně dobrá. Luhovaný Vincent, Pelhřimovy, AFO a vůbec celá olomoucká kulturní scéna, v Praze určitě NSHT, malá scéna Akropole je v dobrých rukou, Altenburg, Banát v Rumunsku je naprosto unikátní projekt. Je toho fakt hrozně moc dobrého.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Na letošním Letišti se ten vztah docela výrazně vyvinul, protože jsem se stal copywriterem a pocítil jsem tlak na to, aby pořád vznikal nějaký obsah, který proudí mezi lidi. Rozhodně mám větší respekt k práci lidí, kteří se tomu věnují. Ale i tady v Londýně jsem pochopil, že už nezbývá nic jiného než ty jednotlivé kanály sám ovládnout a použít sítě jako nástroj a nebýt jeho obětí. Je to prostě brána do digitálního světa, který čím dál více nabírá na síle a konkurenceschopnosti vůči světu reálnému.

V rámci pořádání hudebních akcí to je absolutní alfa a omega. Nedávno jsem si tu dal schůzku s klukem, co pomáhá lidem startupy, a shodli jsme se na tom, že marketing je dneska 90 % úspěchu, ať už děláš cokoliv, tak se to asi musíme všichni naučit.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Londýn je dost nebezpečný, co se týče možností dobře se najíst a utratit při tom spoustu peněz. Nejblíž to ale mám do legendární bejglárny na Brick Lane, která není drahá. Je otevřená nonstop a jejich Salt Beef Beigel musí aspoň jednou zkusit každý. Praha a Česko obecně šlo za posledních deset let taky strmě nahoru, co se týče kvality gastronomie. A vliv Vietnamské kuchyně je pro nás požehnáním. Moje absolutně nejoblíbenější česká restaurace je Like-it v brněnských Modřicích. Vozí tam suroviny z Itálie a vedou to ti nejlepší kuchaři, kteří se to učili v těch nejlepších britských restauracích. Doporučuju. No a v Hranicích teď dvě naše kamarádky provozují legendární Pizzerii Per Tutto a budou to právě ony, kdo nám zajistí občerstvení pro návštěvníky Letiště.

Info

Letiště
13.–⁠15. 7. 2023 Karnola, Hranice
Fb událost

foto © se svolením Matěje Černého

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Protokol: Alex Stephens (Strawberry Guy)

redakce 26.04.2024

Jahodový kluk se s námi podělil o nejdůležitější alba, hudební guilty pleasures a písně, u kterých pláče jeho srdce. V květnu ho uslyšíte v Praze.

Preview: Dunk!festival

redakce 25.04.2024

Lineup štandardne ponúka velikánov žánru ako This Will Destroy You, sleepmakeswaves, Emma Ruth Rundle, ako i menšie, no nemenej zaujímavé projekty z celého sveta.

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce 24.04.2024

Jejich čerstvá novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace