Zprávy / Pozvánky

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.02.2021

Slavná britská skupina Morcheeba bude zahraniční hvězdou „festivalu“ Národ sobě – kultura tobě, iniciovaného pořadateli hudební akce Metronome Prague. Ze svých domovů se její členové on-line připojí k více než čtyřiceti kapelám a zpěvákům, kteří se v sobotu 27. února sejdou v pražském Národním divadle, aby prostřednictvím kanálu ČT art ukázali, že ani v době těžké koronavirové krize není kultura na kolenou. Přímý přenos koncertu Národ sobě – kultura tobě uvede ČT art, zahájení diváci uvidí i na ČT1.

Morcheeba je kapela, která zejména ve druhé polovině 90. let a na začátku následující dekády spoluurčovala dění na světové hudební scéně. Její mix trip hopu, rocku, blues a etnických prvků byl tehdy zcela ojedinělý a hudební invenci zakladatelské dvojice bratří Paula a Rosse Godfreyových podpořil uhrančivý hlas frontmanky Skye Edwardsové. Skupina po dobu existence procházela nejrůznějšími hudebními i personálními proměnami, v současné sestavě ze zakladatelské dvojice najdeme multiinstrumentalistu, hlavně vynikajícího kytaristu Rosse Godfreye a samozřejmě nepostradatelnou zpěvačku Skye Edwardsovou. Morcheeba své zatím poslední album Blaze Away vydala v roce 2018 a o rok později byla jednou z hlavních hvězd festivalu Metronome. Diváci přímého přenosu akce Národ sobě – kultura tobě by měli od Morcheeby slyšet také improvizované podání zcela nového singlu, který oficiálně spatří světlo světa až v květnu.

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích. Diváci si například budou moci připomenout, jak zní skupina Lucie se symfonickým orchestrem, kterým samozřejmě bude orchestr Národního divadla. Orchestr ND doprovodí i další účinkující, kupříkladu Kláru Vytiskovou v duu se zpívající herečkou Erikou Stárkovou, Vojtu Dyka nebo legendu českého popu Václava Neckáře. Skupinu legendární zpěvačky Jany Kratochvílové pro tento večer doplní jeden z předních českých jazzových saxofonistů Štěpán Markovič, Lenka Dusilová si zazpívá s kolegyní Monikou Načevou, Michal Prokop zahraje nejen se svým letitým parťákem, houslistou Janem Hrubým, ale také s mladou klavíristkou a písničkářkou Never Sol. Velmi zajímavý výsledek slibuje i spolupráce klavíristky Beaty Hlavenkové s raperem Otou Klempířem. Součástí programu je i Balet Národního divadla a Laterna magika. Večerem, na kterém dohromady vystoupí přes 200 účinkujících, provedou členové populárního divadla VOSTO5 Ondřej Cihlář, Petr Prokop a Tomina Jeřábek.

Info

Národ sobě – kultura tobě
27. 2. 2021 20:10
web akce

foto © Lukáš Bíba

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Další klubová noc crave ve Fuchs2

redakce 23.09.2023

Highlighty podzimní edice jsou DJ Mell G, Animistic Beliefs, Celaviedmai nebo Taahliah.

Producentka Sierra i ukrajinští Go_A v Praze

redakce 22.09.2023

Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.

Rock Café uvede This Will Destroy You

redakce 21.09.2023

Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.

HaDivadlo rozezní Nekonečný valčík Jiřího Bulise

redakce 21.09.2023

HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.

Transcendentální black metal Liturgy v Underdogs'

redakce 20.09.2023

Kromě hudby se v tvorbě Liturgy mísí vlivy vizuálního umění, filosofie i spekulativních teologických teorií.

Vložte kočku s hosty v Bike_Jesus

redakce 18.09.2023

Cyrilova melodická syntezátorová elektronika se potkává s Francesinou velkoplošnou malbou. A k tomu pomazánkové máslo.

Světelné básně tour Libora Staňka II.

redakce 18.09.2023

Básníkovi a zpěvákovi krautrockové skupiny Sýček vychází v těchto dnech druhá básnická sbírka.

Do Prahy přijedou ALOK, Jann i Yoke Lore

redakce 17.09.2023

Někteří lidé se na život dívají jinak než většina a dokáží vnášet dětský úžas do všeho, co protne jejich cesty. A právě taková je hudba Yoke Lore.

Benefiční akce na podporu reprodukčních práv Witch Coven

redakce 16.09.2023

Oslava třetího výročí organizace Ciocia Czesia, která od roku 2020 pomáhá zajišťovat lidem z Polska bezpečné potraty v České republice.

Vinyla expanduje do dalších regionů

redakce 16.09.2023

Od září do prosince proběhnou akce Vinyly, a to třeba v Praze, Brně, Veselí nad Moravou, Boskovicích, Pardubicích, Znojmě a Ústí nad Labem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace