Zprávy / Offtopic-Novinky

Brněnská kultura bilancuje

Brněnská kultura bilancuje

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 22.12.2023

Rok 2023 byl z hlediska kulturní tematiky i vyžití v Brně nebývale pestrý. Mezi nejvýraznější události tohoto roku patří dvě zasedání Brněnského kulturního fóra. Tématem šestnáctého fóra, které se konalo v červnu v pavilonu Morava na výstavišti, byla kulturní infrastruktura s důrazem na historický veletržní areál a jeho využití pro kulturní a kreativní aktivity. Fórum rovněž dalo návštěvníkům možnost seznámit se blíže s brněnskými kulturními a kreativními huby. Součástí akce byla také prohlídka výstaviště, a to včetně legendárního kina Emila Králíka.

Následující sedmnácté fórum (s podtitulem Kultura dostupná pro všechny) se na začátku října zaměřilo na přístupnost brněnské kultury. Prezentovaly se zde instituce, které se osobám se znevýhodněními věnují, a představily rovněž svůj program – a to včetně tanečních vystoupení či tlumočení hudby do znakové řeči – přímo na prknech Divadla na Orlí. Pomyslnou třešničkou na dortu pak byla účast zahraničních hostů Istvána Puskáse z Maďarska a Jaana Ulsta z Estonska, kteří promluvili o příkladech dobré praxe ve svých domovských městech (Debrecín a Tartu).

V dalších dnech na fórum navázala konference Umění ve zdraví spolupořádaná organizací Vize tance, která své přednášky obohatila rovněž o volně přístupné workshopy. Návštěvníci se mohli zúčastnit například seminářů o dopadech tance, výtvarného umění či hudby na zdraví společnosti nebo workshopů arteterapie a Watsu či si vyzkoušet pohybovou metodu Gila.

Všechna tato setkání nastínila okruhy, ve kterých Odbor kultury Magistrátu města Brna plánuje dále pokračovat, např. téma přístupnosti jsme otevřeli mapováním bezbariérovosti brněnských kulturních subjektů, které bude probíhat do konce roku a vyústí v elektronický Katalog přístupnosti brněnské kultury.

Mezi další pozoruhodné události patří oslava jubilea Besedního domu, nynějšího sídla Filharmonie Brno, který si v roce 2023 připomíná plných 150 let svého fungování. Kromě speciální řady koncertů, která vycházela z původních programů a odrážela dobový vkus brněnského publika, uspořádala filharmonie rovněž mezinárodní konferenci o historii Besedního domu a o budoucnosti nového sálu, resp. Janáčkova kulturního centra. Ti, kteří se konference zúčastnit nemohli, nemusí zoufat, neboť všechny příspěvky vychází formou mimořádného čísla v brněnské hudební revue Opus musicum.

A jak to bylo s financováním nezřizované kultury? V roce 2023 bylo formou dotací rozděleno 75 milionů korun, a to v rámci oborových dotačních programů, speciálního investičního dotačního programu či jako individuální dotace. Podařilo se podniknout i kroky k posílení kulturní infrastruktury, a to podporou rekonstrukce kulturního centra CO.LABS, které dává prostor výstavám, workshopům, hudebním kapelám i současnému divadlu. Po rekonstrukci vznikne v CO.LABS také nahrávací studio. Mezi další mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.

Info

Brněnské kulturní fórum
web fóra zde

foto © Dag Markl

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové výstavy v GMU: ergonomické objekty i diferencované struktury

redakce 24.02.2024

GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.

Kulturní převlékání v maďarských barvách

redakce 22.12.2023

Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.

Pět důvodů, proč jsou nové Galaxy Buds FE jasnou volbou

komerční článek 31.10.2023

Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.

Elektrosalon: From the Rave to the Gallery

redakce 28.10.2023

V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace