redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 04.06.2020
Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně vydává knihu významného srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje. Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU. Marković v ní přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života.
Goran Marković (1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie, sepsal několik let po absolutoriu FAMU reflexi období, které bylo výjimečné nejen pro něj, ale i pro jeho druhou vlast. Komentuje v ní každodennost socialistické společnosti i rozhodující úsek československých dějin, kulminující v roce 1968. *„Měl jsem pocit, že Praha a to prostředí měly nějakou magickou sílu. Ta anarchisticko-liberální atmosféra byla všude. Lidé přicházeli a cítili, že se tam děje něco důležitého. V roce 1968 byla revoluce na celé planetě, ale já jsem měl pocit, že to začalo v Praze. Nevím, jestli jsem měl pravdu, ale měl jsem takový pocit a chtěl jsem o tom napsat.“
V šedesátých letech zároveň zažívala období své největší slávy filmová fakulta, když na ní do počátku normalizace vyučovali například spisovatel Milan Kundera nebo režisér Elmar Klos. Mimořádné ovzduší přineslo mimo jiné i zvýšení počtu zahraničních zájemců o studium. Mezi nimi tvořili významnou skupinu studenti z Jugoslávie. Jejich „podezřelá“ přítomnost vyvolávala řadu nečekaných situací. Popis těchto peripetií se v Markovićově podání mísí se zábavnými historkami ze života mladého muže.
První české vydání je rozšířeno o trefnou předmluvu autorova pražského spolužáka, filmaře Rajka Grliće. Text knihy, sepsaný před více než čtyřiceti lety, významně aktualizuje také rozsáhlý rozhovor s Markovićem. Dosud aktivní režisér, scenárista a dramatik v něm líčí svou uměleckou dráhu i politickou situaci v zemích bývalé Jugoslávie. Vydání knihy Česká škola neexistuje souvisí jak s aktivitami Filmového klubu Vsetín, který vydání knihy inicioval a který pořádá již dvanáct let pořádá filmové přehlídky zaměřené na kinematografie zemí bývalé Jugoslávie, tak s činností distribuční společnosti Balkanfilm, která právě nyní přináší do českých kin nejnovější Markovićův film Delirium tremens.
Goran Marković – Česká škola neexistuje (NAMU, 2020)
web nakladatelství
redakce 07.12.2022
Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.
redakce 25.09.2022
V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.
redakce 02.05.2021
Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!
redakce 18.04.2021
Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.
redakce 16.11.2020
Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.
redakce 22.10.2020
Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.
redakce 04.05.2020
Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.
redakce 30.04.2020
Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.
redakce 27.04.2020
Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.
redakce 20.04.2020
Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.