Zprávy / Festivalové

Hudba dneška už dnes na Ostravských dnech

Hudba dneška už dnes na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.08.2021

Čtvrteční Start na Dole Hlubina a tři koncerty/performance v jednom večeru. V pátek začínající Dlouhá noc: 18hodinový maraton hudby, ale i happeningů Fluxus nebo generativní opery v prostorách Divadla Jiřího Myrona (včetně sobotní pozdní snídaně) – V Galerii výtvarného umění v Ostravě začne v sobotu odpoledne Minimaraton elektronické hudby a potrvá až do půlnoci – Nedělní velké orchestrální zahájení v Trojhalí Karolina a mezinárodní symfonický orchestr ONO v pěti skladbách současných skladatelů, kteří budou u toho. To jsou jen první čtyři dny festivalu Ostravské dny, který pokračuje v centru Ostravy pak i v dalším týdnu, denně s několikahodinovými koncerty.

Sídlem Ostravských dnů je teď naplno Janáčkova konzervatoř v Ostravě, kde se celý minulý týden konaly vzájemné prezentace i individuální konzultace zkušených skladatelů/pedagogů z celého světa a studentů i absolventů evropských a amerických univerzit, tzv. Institut Ostravských dnů. Od začátku tohoto týdne probíhají na konzervatoři, ale už i v Trojhalí Karolina nebo v BrickHouse Dolní oblasti Vítkovice náročné zkoušky na koncerty festivalové části Ostravských dnů. Rozvrh zkouškového plánu je obří a spletitý a je výsledkem náročné logistiky: jak v co nejkratší době, za maximálního úsilí dvou set hudebníků, na nejrůznějších místech Ostravy a v souladu s maximalistickými požadavky na specifické nástroje (včetně velkých sad bicích nebo šestinotónového harmonia) a elektroniky nastudovat a provést letos cca 105 kompozic současných skladatelů třech generací i těch umělců, kteří svým dílem vzbuzovali kontroverze ve století dvacátém.

více nejen o festivalu zde

Den první - BrickHouse, Důl Hlubina - čtvrtek 19. 8. Jedna z mnoha objednávek pro Ostravské dny od švýcarského skladatele Rolanda Dahindena obklopena skladbami průkopníků elektronické hudby: Alvinem Curranem a Frederikem Rzewskim. Legendární kus Aus den Sieben Tagen Karlheinze Stockhausena z konce 60. let i nejnovější tvorba generace dvacetiletých a třicetiletých skladatelů Institutu.

Den druhý - Masarykovo náměstí, Katedrála a všechny dostupné prostory Divadla Jiřího Myrona - pátek až sobota 20.- 21. 8. Prostor pro 18hodinový maraton – performance (s dechovkou), dva bloky virtuózních sólistických výstupů, vystoupení souborů z Prahy (Cappella Mariana a famaQ), Bratislavy (BraCplayers) i Curychu (Tanec – Hudba – Světla). Čtyřhodinová generativní opera za rozednění Milana Guštara a Etudy Bernharda Langa na chopinovském základě (klavírista Daan Vandewalle) i hodinová Why Patterns? Mortona Feldmana. Duchovní Et Lux Wolfganga Rihma a návraty k starým avantgardistům (Brown, Lucier, Wolff, Cage...), videa a fotografie Wolfganga Trägera. Až do jedenácté sobotního dopoledne tak lze bdít, snít, přicházet, odcházet, vracet se a meditovat. Oslavu hnutí Fluxus paralelně s tím vším provede Eric Andersen, nápomocna mu bude např. v kusu Yoko Ono performerka Jana Orlová, na programu se podílí také Opening Performance Orchestra i publikum samotné.

Den třetí - Galerie výtvarného umění Ostrava a Minimaraton elektronické hudby, sobota 21. 8. A šéf jeho programu Ivan Bierhanzl, který pro FullMoon uvedl: „V tomto maratonu nejde o výdrž s dechem, ale sluchem.“ Začne Petr Válek se svou bizarní instalací, Tibor Szemzö s předtočenými zvukovými stopami, mikrointervaly se potáhnou skladbami Ančerla, Ivese i Vyšněgradského. Kytarové efekty Ivana Manolova, sampler Ivana Achera nebo syntezátor Michala Nejtka uslyšíme v jejich projektu Svobodná místa (na texty Pavla Zajíčka).

Den čtvrtý - Trojhalí Karolina a velké orchestrální otevření se koná od 18:00 v neděli 22. 8. Uvádět současné skladby pro symfonický orchestr, to byl jeden z hlavních důvodů vzniku Ostravských dnů před 20 lety a pořád to platí. Mezinárodní ONO – Ostrava New Orchestra ve spojení s Ostravskou bandou, osmi sólisty a třemi dirigenty uvedou nové skladby Lucie Vítkové, Františka Chaloupky, Todda Tarantina, Christiana Wolffa a Fragment Petra Kotíka.

Ostravské dny pokračují dalšími koncerty s originálním programem světových a českých premiér současných kompozic i příští týden, a to až do soboty 28. srpna.

Info

Ostravské dny 2021
19.–28. 8. 2021
Ostrava
Fb festivalu

foto © se svolením Ostravských dnů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace