Zprávy / Festivalové

Hudba dneška už dnes na Ostravských dnech

Hudba dneška už dnes na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.08.2021

Čtvrteční Start na Dole Hlubina a tři koncerty/performance v jednom večeru. V pátek začínající Dlouhá noc: 18hodinový maraton hudby, ale i happeningů Fluxus nebo generativní opery v prostorách Divadla Jiřího Myrona (včetně sobotní pozdní snídaně) – V Galerii výtvarného umění v Ostravě začne v sobotu odpoledne Minimaraton elektronické hudby a potrvá až do půlnoci – Nedělní velké orchestrální zahájení v Trojhalí Karolina a mezinárodní symfonický orchestr ONO v pěti skladbách současných skladatelů, kteří budou u toho. To jsou jen první čtyři dny festivalu Ostravské dny, který pokračuje v centru Ostravy pak i v dalším týdnu, denně s několikahodinovými koncerty.

Sídlem Ostravských dnů je teď naplno Janáčkova konzervatoř v Ostravě, kde se celý minulý týden konaly vzájemné prezentace i individuální konzultace zkušených skladatelů/pedagogů z celého světa a studentů i absolventů evropských a amerických univerzit, tzv. Institut Ostravských dnů. Od začátku tohoto týdne probíhají na konzervatoři, ale už i v Trojhalí Karolina nebo v BrickHouse Dolní oblasti Vítkovice náročné zkoušky na koncerty festivalové části Ostravských dnů. Rozvrh zkouškového plánu je obří a spletitý a je výsledkem náročné logistiky: jak v co nejkratší době, za maximálního úsilí dvou set hudebníků, na nejrůznějších místech Ostravy a v souladu s maximalistickými požadavky na specifické nástroje (včetně velkých sad bicích nebo šestinotónového harmonia) a elektroniky nastudovat a provést letos cca 105 kompozic současných skladatelů třech generací i těch umělců, kteří svým dílem vzbuzovali kontroverze ve století dvacátém.

více nejen o festivalu zde

Den první - BrickHouse, Důl Hlubina - čtvrtek 19. 8. Jedna z mnoha objednávek pro Ostravské dny od švýcarského skladatele Rolanda Dahindena obklopena skladbami průkopníků elektronické hudby: Alvinem Curranem a Frederikem Rzewskim. Legendární kus Aus den Sieben Tagen Karlheinze Stockhausena z konce 60. let i nejnovější tvorba generace dvacetiletých a třicetiletých skladatelů Institutu.

Den druhý - Masarykovo náměstí, Katedrála a všechny dostupné prostory Divadla Jiřího Myrona - pátek až sobota 20.- 21. 8. Prostor pro 18hodinový maraton – performance (s dechovkou), dva bloky virtuózních sólistických výstupů, vystoupení souborů z Prahy (Cappella Mariana a famaQ), Bratislavy (BraCplayers) i Curychu (Tanec – Hudba – Světla). Čtyřhodinová generativní opera za rozednění Milana Guštara a Etudy Bernharda Langa na chopinovském základě (klavírista Daan Vandewalle) i hodinová Why Patterns? Mortona Feldmana. Duchovní Et Lux Wolfganga Rihma a návraty k starým avantgardistům (Brown, Lucier, Wolff, Cage...), videa a fotografie Wolfganga Trägera. Až do jedenácté sobotního dopoledne tak lze bdít, snít, přicházet, odcházet, vracet se a meditovat. Oslavu hnutí Fluxus paralelně s tím vším provede Eric Andersen, nápomocna mu bude např. v kusu Yoko Ono performerka Jana Orlová, na programu se podílí také Opening Performance Orchestra i publikum samotné.

Den třetí - Galerie výtvarného umění Ostrava a Minimaraton elektronické hudby, sobota 21. 8. A šéf jeho programu Ivan Bierhanzl, který pro FullMoon uvedl: „V tomto maratonu nejde o výdrž s dechem, ale sluchem.“ Začne Petr Válek se svou bizarní instalací, Tibor Szemzö s předtočenými zvukovými stopami, mikrointervaly se potáhnou skladbami Ančerla, Ivese i Vyšněgradského. Kytarové efekty Ivana Manolova, sampler Ivana Achera nebo syntezátor Michala Nejtka uslyšíme v jejich projektu Svobodná místa (na texty Pavla Zajíčka).

Den čtvrtý - Trojhalí Karolina a velké orchestrální otevření se koná od 18:00 v neděli 22. 8. Uvádět současné skladby pro symfonický orchestr, to byl jeden z hlavních důvodů vzniku Ostravských dnů před 20 lety a pořád to platí. Mezinárodní ONO – Ostrava New Orchestra ve spojení s Ostravskou bandou, osmi sólisty a třemi dirigenty uvedou nové skladby Lucie Vítkové, Františka Chaloupky, Todda Tarantina, Christiana Wolffa a Fragment Petra Kotíka.

Ostravské dny pokračují dalšími koncerty s originálním programem světových a českých premiér současných kompozic i příští týden, a to až do soboty 28. srpna.

Info

Ostravské dny 2021
19.–28. 8. 2021
Ostrava
Fb festivalu

foto © se svolením Ostravských dnů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3KinoFest poosmé

redakce 23.10.2021

Zkraje listopadu se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival, zaměřený na středoevropskou kinematografii.

Hradecký slunovrat zahájil konkurz kapel

redakce 22.10.2021

Welcome scéna je skvělou příležitostí pro mladé nadějné a dosud neobjevené talenty všech hudebních žánrů.

Nouvelle Prague zve nejen na diskuze

redakce 21.10.2021

Diskutovat se bude třeba o tom, jak vzniká rapová identita, jaká jsou její pravidla nebo, kdy je na čase identitu změnit.

Jazz On5 s velkými jmény amerického jazzu

redakce 20.10.2021

Největším tahákem festivalu bude bezesporu dvojnásobný držitel ceny Grammy Kurt Elling, proslulý jedinečnou interpretační kombinací robustního swingu a poetického sdělení.

Budapešťský BUSH festival je zpátky

redakce 18.10.2021

Po roční pauze se vrací budapešťský showcase festival BUSH. Zaplní kluby po celé Budapešti vystoupeními těch nejzajímavějších umělců z východní Evropy.

Blues Alive oslaví osmdesátiny Boba Dylana

redakce 18.10.2021

Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky.

Oslava pětadvacti let Ji.hlavy

redakce 17.10.2021

Diváci pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy se mohou těšit na tři stovky filmů. Na to nejnovější z českého i světového dokumentu.

ProtimluvFest zve na literáty ze sedmi zemí Evropy

redakce 15.10.2021

Jedním z pořadů bude konfrontace slova s netradičním výrazovým tancem za zvuků perkusí, na kterém vystoupí básník Jaromír Typlt. Ale bude toho mnohem, mnohem víc.

Groove Brno startuje

redakce 14.10.2021

Festival nabírá letos na intenzitě a proto během necelého jednoho měsíce v Sono centru a Metru vystoupí interpreti z 9 zemí světa.

Mezinárodní festival jazzového piana nabídne recitály hráčů z celého světa

redakce 14.10.2021

Objevná cesta po jazzových klaviaturách pokračuje. Již 26. ročník pražského festivalu bude po sedm večerů hostit klavírní hvězdy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace