Zprávy / Festivalové

Lednový underground hudbou napříč žánry

Lednový underground hudbou napříč žánry

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.01.2015

Pokud budete mít uprostřed zimy chuť na nevšední kulturní zážitek, poznamenejte si do kalendáře sobotu 24. ledna 2015. Tento den bude v KD Vltava v Kralupech nad Vltavou již po dvanácté patřit benefičnímu festivalu Lednový underground, který pravidelně přináší pestrou paletu hudebních skupin a interpretů. A přestože kolébkou festivalu je malé město poblíž Prahy, na jeho programu se každý rok objevují přední jména české a slovenské hudební scény. A přinejmenším s nadcházejícícm ročníkem se dá říci, že i jména známá daleko za hranicemi českých luhů a hájů.

Tímto na světových pódiích zběhlým hostem je Marta Töpferová, výjimečná zpěvačka, skladatelka a textařka trvale žijící v New Yorku. Její písně zpívané podmanivým, hlubokým hlasem jsou jedinečnou směsí hispánského folklóru, americké kultury a jejího východoevropského dědictví. Na letošním Lednovém undergroundu vystoupí tento nevšední talent s hudebníky z Německa, Španělska a jižní Ameriky.


Druhým hostem známým za hranicemi České republiky je multikulturní kapela United Flavour. S charismatickou frontmankou Carmen ze Španělska a baskytaristou Djeiem z Pobřeží slonoviny spojuje hudba této skupiny prvky reggae, latina, R&B, soulu a hiphopu. United Flavour vystupovali na festivalech po boku takových světových hvězd jako jsou anu Chao, Max Romeo, Gentleman, Shaggy, Luciano, Sean Kuti, Alborosie a další.

Festival bude letos své diváky opravdu hýčkat: dalším účinkujícím bude Lenka Dusilová, jedna z nejoceňovanějších tuzemských zpěvaček, která hledá v hudbě nové světy postavené na spolupráci s celou řadou skvělých českých i zahraničních muzikantů. Nebojí se experimentovat, nevybírá si nutně tu nejsnazší cestu, a na ty, kdo zatím neměli tu čest slyšet její novější tvorbu, působí její hudba jako zjevení. Svůj repertoár představí zpěvačka v sólovém vystoupení s pomocí svého hlasu, kytary a nejrůznějších krabiček.


Ve večerních hodinách bude diváky festivalu čekat vystoupení kultovní kapely Vltava, jejímž poznávacím znamením je osobitá muzikálnost, svérázná poetika a vtipné mnohoznačné texty. Na repertoáru koncertu v rámci Lednového undergroundu 2015 nebudou chybět ani oblíbené starší skladby. Již zdomácnělým jménem Lednového undergroundu je kapela eggnoise, jejíž koncertní vystoupení jsou pokaždé plná energie, humoru a jedinečných okamžiků. Po období experimentů s elektronickou hudbou přechází skupina zpět k akustičtějšímu charakteru živých vystoupení.

Pražská kapela Hm... je zajímavá nejen svou žánrově hodně rozkročenou hudbou a hravostí, ale i tím, že její členové velkou část textů, které zhudebňují, hledají v básnických sbírkách. Program LU 2015 uzavře originální garage punk z Mělníka v podání The OXX. Tito mladí kluci se na kralupský lednový festival vrací po čtyřech letech s debutovým albem Hole in My Shirt.


Lednový underground pamatuje i na malé diváky, kteří si tu třeba můžou zažít premiérový vstup do světa hudebních festivalů. Amálka K. Třebická zahraje sklady ze svého alba Nešišlej, které je určené odvážným dětem a jejich rodičům, na malé scéně vystoupí s vlastními anglickými písničkami ze svého čtvrtého alba také kralupská jazyková škola Playground English. Děti a učitele bude na nástroje doprovázet mimo jiné Ondřej Galuška z kapely eggnoise. Písničky pro děti zahraje i skupina Hm.... To ale zdaleka není všechno – na malé scéně vystoupí další skupiny a písníčkáři.

Vstupenky jsou k dostání v kulturním domě Vltava, Dvořákově gymnáziu a na dalších předprodejních místech v Kralupech nad Vltavou, Praze (Unijazz a další místa) a Mělníku. Cena vstupenek je 250 Kč v předprodeji, na místě 300 Kč, studentské vstupné je 200 Kč v předprodeji a 250 Kč na místě. Vzhledem k tomu, že festival je benefiční a veškerý výtěžek půjde opět na rozvoj Dvořákova gymnázia a SOŠE v Kralupech nad Vltavou, mohou si zájemci zakoupit i sponzorskou vstupenku s festivalovým dárkem za 500 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma, děti 7-12 mají vstupenky za 50 Kč.

Info

12. ročník benefičního festivalu
Lednový underground
24. 1. 2015 15:00
KD Vltava, Kralupy nad Vltavou
Vstupné: 250,- v předprodeji / 300,- na místě

www.facebook.com/lednovyunderground
www.lukralupy.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace