Zprávy / Festivalové

Lednový underground hudbou napříč žánry

Lednový underground hudbou napříč žánry

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.01.2015

Pokud budete mít uprostřed zimy chuť na nevšední kulturní zážitek, poznamenejte si do kalendáře sobotu 24. ledna 2015. Tento den bude v KD Vltava v Kralupech nad Vltavou již po dvanácté patřit benefičnímu festivalu Lednový underground, který pravidelně přináší pestrou paletu hudebních skupin a interpretů. A přestože kolébkou festivalu je malé město poblíž Prahy, na jeho programu se každý rok objevují přední jména české a slovenské hudební scény. A přinejmenším s nadcházejícícm ročníkem se dá říci, že i jména známá daleko za hranicemi českých luhů a hájů.

Tímto na světových pódiích zběhlým hostem je Marta Töpferová, výjimečná zpěvačka, skladatelka a textařka trvale žijící v New Yorku. Její písně zpívané podmanivým, hlubokým hlasem jsou jedinečnou směsí hispánského folklóru, americké kultury a jejího východoevropského dědictví. Na letošním Lednovém undergroundu vystoupí tento nevšední talent s hudebníky z Německa, Španělska a jižní Ameriky.


Druhým hostem známým za hranicemi České republiky je multikulturní kapela United Flavour. S charismatickou frontmankou Carmen ze Španělska a baskytaristou Djeiem z Pobřeží slonoviny spojuje hudba této skupiny prvky reggae, latina, R&B, soulu a hiphopu. United Flavour vystupovali na festivalech po boku takových světových hvězd jako jsou anu Chao, Max Romeo, Gentleman, Shaggy, Luciano, Sean Kuti, Alborosie a další.

Festival bude letos své diváky opravdu hýčkat: dalším účinkujícím bude Lenka Dusilová, jedna z nejoceňovanějších tuzemských zpěvaček, která hledá v hudbě nové světy postavené na spolupráci s celou řadou skvělých českých i zahraničních muzikantů. Nebojí se experimentovat, nevybírá si nutně tu nejsnazší cestu, a na ty, kdo zatím neměli tu čest slyšet její novější tvorbu, působí její hudba jako zjevení. Svůj repertoár představí zpěvačka v sólovém vystoupení s pomocí svého hlasu, kytary a nejrůznějších krabiček.


Ve večerních hodinách bude diváky festivalu čekat vystoupení kultovní kapely Vltava, jejímž poznávacím znamením je osobitá muzikálnost, svérázná poetika a vtipné mnohoznačné texty. Na repertoáru koncertu v rámci Lednového undergroundu 2015 nebudou chybět ani oblíbené starší skladby. Již zdomácnělým jménem Lednového undergroundu je kapela eggnoise, jejíž koncertní vystoupení jsou pokaždé plná energie, humoru a jedinečných okamžiků. Po období experimentů s elektronickou hudbou přechází skupina zpět k akustičtějšímu charakteru živých vystoupení.

Pražská kapela Hm... je zajímavá nejen svou žánrově hodně rozkročenou hudbou a hravostí, ale i tím, že její členové velkou část textů, které zhudebňují, hledají v básnických sbírkách. Program LU 2015 uzavře originální garage punk z Mělníka v podání The OXX. Tito mladí kluci se na kralupský lednový festival vrací po čtyřech letech s debutovým albem Hole in My Shirt.


Lednový underground pamatuje i na malé diváky, kteří si tu třeba můžou zažít premiérový vstup do světa hudebních festivalů. Amálka K. Třebická zahraje sklady ze svého alba Nešišlej, které je určené odvážným dětem a jejich rodičům, na malé scéně vystoupí s vlastními anglickými písničkami ze svého čtvrtého alba také kralupská jazyková škola Playground English. Děti a učitele bude na nástroje doprovázet mimo jiné Ondřej Galuška z kapely eggnoise. Písničky pro děti zahraje i skupina Hm.... To ale zdaleka není všechno – na malé scéně vystoupí další skupiny a písníčkáři.

Vstupenky jsou k dostání v kulturním domě Vltava, Dvořákově gymnáziu a na dalších předprodejních místech v Kralupech nad Vltavou, Praze (Unijazz a další místa) a Mělníku. Cena vstupenek je 250 Kč v předprodeji, na místě 300 Kč, studentské vstupné je 200 Kč v předprodeji a 250 Kč na místě. Vzhledem k tomu, že festival je benefiční a veškerý výtěžek půjde opět na rozvoj Dvořákova gymnázia a SOŠE v Kralupech nad Vltavou, mohou si zájemci zakoupit i sponzorskou vstupenku s festivalovým dárkem za 500 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma, děti 7-12 mají vstupenky za 50 Kč.

Info

12. ročník benefičního festivalu
Lednový underground
24. 1. 2015 15:00
KD Vltava, Kralupy nad Vltavou
Vstupné: 250,- v předprodeji / 300,- na místě

www.facebook.com/lednovyunderground
www.lukralupy.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

NODO přinese sérii světových operních premiér

redakce 30.05.2024

Výjimečné postavení v programu zaujímá opera Hořký konec Russolův, pocta futuristickému umělci Luigimu Russolovi, ve které zazní futuristické hlukové nástroje intonarumori.

Festival Magick Musick představí osm kapel

redakce 30.05.2024

Zahrají kapely v ose žánrů alternative – hardcore – metal.

Brutal Assault rovněž kompletní

redakce 29.05.2024

Přibylo dalších dvacet kapel, ani letošnímu ročníku se ale nevyhnuly změny v obsazení.

Festival Alternativa má kompletní program

redakce 29.05.2024

Hlavní hvězda letošního ročníku, norská hudebnice a spisovatelka Jenny Hval, se představí v prostoru ARCHA+.

Habrovka jako útěk z ruchu velkoměsta s Nerez, post-hudbou nebo Lazer Vikingem

redakce 28.05.2024

Z maringotky zahraje kočovný soubor Budenebudekůň představení Cirkus Faust, Loutky bez hranic zase lákají Na dvorek diváky od 0 let.

Festival KAMEN!CE pěkně doširoka

redakce 28.05.2024

I takhle může vypadat městský festival. Do KAMEN!CE přijedou Digitalism, Jana Kirschner, Dan Bárta nebo MC Gey.

Colour Meeting představuje program

redakce 27.05.2024

Naštvanost a zoufalství městských proletářů vkládají do své hudby další Britové, Stick in the Wheel.

Ruinfest na hradě Rabí

redakce 27.05.2024

Ruinfest je ideální příležitostí pro fanoušky alternativní a elektronické hudby, aby se setkali a sdíleli svou vášeň s ostatními.

JazzFestBrno ozdobí Al Di Meola, Kamasi Washington nebo José James

redakce 26.05.2024

Americký zpěvák, kytarista, skladatel a producent José James, který vystoupí v klubovém prostředí Cabaretu des Péchés.

Program festivalu MikuLOVE

redakce 25.05.2024

Festival již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace