Zprávy / Festivalové

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.05.2023

Již 13. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent klepe na dveře a ve dnech 22. – 25. 6. do ulic malebných Luhačovic přinese téma Dovolené jako stavu mysli. Ve čtyřech nabitých dnech se na téma dovolené návštěvníci budou moci podívat hned z několika úhlů pohledu a procítit ho skrze umělecká ztvárnění v mnoha podobách, za hudebních, zvukových, divadelních či literárních doprovodů.

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, z města do prázdninového rezortu především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde. Lze ji tak prožít i ve svém vlastním městě. Festival rozbírá toto téma v mnoha dimenzích, přibližuje tuto myšlenku jak malým, tak dospělým, místním, vzdáleným, ale i těm, kteří mají Luhačovice za humny.


Odpočinek mezi mechy nebo mezi virtuálními světy?
V paralelních světech videoher se denně pohybují milióny lidí. Jak vypadají jejich města, jaké jsou jejich rituály a zvyklosti ve světě, který takřka nemá limity? Potenciály herního města a skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním světem prozkoumají, pod taktovkou Jana Mocka v představení Virtual Ritual, urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Téma přiblíží skrze live videa, 3D animace a vlastní poznatky.

Na své si přijdou i milovníci přírody. Představení skupiny Feel The Universe: Vlez v les přiblíží dobrodruhům všech věkových kategorií, jaké to je procházet se mechovými pěšinkami, dotýkat se zvířecích duší a splynout s jejich prostředím. Představení je uchopeno hravou cirkusovo-akrobatickou formou.

Hudba i film v obdobném festivalovém duchu
Návštěvníky nemine ani koncertní premiéra experimentálního hudebního projektu Eastworks v unikátní úpravě pro živé hudební nástroje. Vystoupí slowmotiondancer Dominik Gajarský, frontman Vellocet Roll František Převorovský a Zuzana Sagitariová (ex+-0).

Na terase městské plovárny Luhačovice se v koncertním představení ukáží dvě kamarádky, představitelky současného ambientu a abstraktní elektroniky, hudebnice Adela Mede a Martyna Basta. Adele Mede ve svém debutovém albu Szabadság (hu: dovolená) popisuje vyrůstání a zážitky na slovensko-maďarské hranici. Martyna doplňuje vystoupení nově vydanou experimentální deskou Barely Remembering. Hudba zazní živě, ale i reprodukovaně pro plavající posluchačstvo.

Zahajovací projekce letního snímku Aftersun návštěvníky přenese z terasy plovárny do tureckého přímořského resortu, kde tráví dovolenou rozvedený otec s dcerou. V kině Elektra se filmoví fanoušci retrospektivně přesunou do historie Luhačovic, dosud neviděné snímky doplní etnografka Blanka Petráková. Na tenisových kurtech v lázních pak výjimečně nebudou návštěvníci sledovat napjatý zápas, ale nahlédnou do tvorby Kolektivu, který skrze audiovizuální prvky a psaní živých kódů dokáže vytrhnout publikum z reality.

K dovolené také patřívá návštěva míst, která mnohdy nebývají běžně dostupná. V případě lázeňského areálu se jedná například o vilu Kancnýřka nebo klub Domino, kde se představí ku příkladu tříčlenná kapela sinks a energický Ondřej Obst alias DJ Elýščítát.

Info

Luhovaný Vincent
22.–⁠25. 6. 2023 Lázně Luhačovice
web festivalu

foto © se svolením Luhovaného Vincenta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brněnský festival Batch s kompletním programem

redakce 03.10.2023

Díky programové pestrosti jednotlivých klubů budou moci návštěvníci objevovat pro ně neznámé klubové prostory, ale i hudební žánry.

Bring Me the Horizon na dalším Rock for People

redakce 01.10.2023

Nespoutaná energie, rebelství i kontroverze - to jsou Bring Me the Horizon.

Unsound 2023: poslední vlna jmen + denní program

redakce 28.09.2023

Unsound se nezadržitelně blíží, a proto nastal čas na zveřejnění kompletního lineupu a všech jmen.

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace