Zprávy / Festivalové

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.05.2023

Již 13. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent klepe na dveře a ve dnech 22. – 25. 6. do ulic malebných Luhačovic přinese téma Dovolené jako stavu mysli. Ve čtyřech nabitých dnech se na téma dovolené návštěvníci budou moci podívat hned z několika úhlů pohledu a procítit ho skrze umělecká ztvárnění v mnoha podobách, za hudebních, zvukových, divadelních či literárních doprovodů.

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, z města do prázdninového rezortu především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde. Lze ji tak prožít i ve svém vlastním městě. Festival rozbírá toto téma v mnoha dimenzích, přibližuje tuto myšlenku jak malým, tak dospělým, místním, vzdáleným, ale i těm, kteří mají Luhačovice za humny.


Odpočinek mezi mechy nebo mezi virtuálními světy?
V paralelních světech videoher se denně pohybují milióny lidí. Jak vypadají jejich města, jaké jsou jejich rituály a zvyklosti ve světě, který takřka nemá limity? Potenciály herního města a skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním světem prozkoumají, pod taktovkou Jana Mocka v představení Virtual Ritual, urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Téma přiblíží skrze live videa, 3D animace a vlastní poznatky.

Na své si přijdou i milovníci přírody. Představení skupiny Feel The Universe: Vlez v les přiblíží dobrodruhům všech věkových kategorií, jaké to je procházet se mechovými pěšinkami, dotýkat se zvířecích duší a splynout s jejich prostředím. Představení je uchopeno hravou cirkusovo-akrobatickou formou.

Hudba i film v obdobném festivalovém duchu
Návštěvníky nemine ani koncertní premiéra experimentálního hudebního projektu Eastworks v unikátní úpravě pro živé hudební nástroje. Vystoupí slowmotiondancer Dominik Gajarský, frontman Vellocet Roll František Převorovský a Zuzana Sagitariová (ex+-0).

Na terase městské plovárny Luhačovice se v koncertním představení ukáží dvě kamarádky, představitelky současného ambientu a abstraktní elektroniky, hudebnice Adela Mede a Martyna Basta. Adele Mede ve svém debutovém albu Szabadság (hu: dovolená) popisuje vyrůstání a zážitky na slovensko-maďarské hranici. Martyna doplňuje vystoupení nově vydanou experimentální deskou Barely Remembering. Hudba zazní živě, ale i reprodukovaně pro plavající posluchačstvo.

Zahajovací projekce letního snímku Aftersun návštěvníky přenese z terasy plovárny do tureckého přímořského resortu, kde tráví dovolenou rozvedený otec s dcerou. V kině Elektra se filmoví fanoušci retrospektivně přesunou do historie Luhačovic, dosud neviděné snímky doplní etnografka Blanka Petráková. Na tenisových kurtech v lázních pak výjimečně nebudou návštěvníci sledovat napjatý zápas, ale nahlédnou do tvorby Kolektivu, který skrze audiovizuální prvky a psaní živých kódů dokáže vytrhnout publikum z reality.

K dovolené také patřívá návštěva míst, která mnohdy nebývají běžně dostupná. V případě lázeňského areálu se jedná například o vilu Kancnýřka nebo klub Domino, kde se představí ku příkladu tříčlenná kapela sinks a energický Ondřej Obst alias DJ Elýščítát.

Info

Luhovaný Vincent
22.–⁠25. 6. 2023 Lázně Luhačovice
web festivalu

foto © se svolením Luhovaného Vincenta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Továreň v Smolníku na 66 hodín ožije kultúrou

redakce 24.06.2024

Volovské vrchy a kráľovské banské mestečko Smolník ponúka prechádzky po okolí, objavovanie baníckej štôlne aj kúpanie sa v Smolníckom tajchu.

Jubilejní Letní filmovou školu zakončí Vlny

redakce 23.06.2024

Vrátí se oceňovaní zahraniční režiséři, kteří Filmovku navštívili v uplynulých letech – Fridrik Thór Fridriksson, Mohsen Makhmalbaf či Sean Ellis.

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

redakce 22.06.2024

Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti.

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace