redakce | Zprávy / Festivalové | 28.07.2021
Konec září a začátek října bude v Praze patřit 12. ročníku Lunchmeat festivalu věnovanému aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění. Šestidenní přehlídka s mezinárodní účastí se odehraje ve čtyřech lokacích po celé Praze a českému divákovi představí například oceňovanou zpěvačku a skladatelku Lyru Pramuk nebo světově proslulou DJku Helenu Hauff. 25. narozeniny zde také oslaví kultovní německé vydavatelství Raster, zásadní label pro vývoj experimentální elektronické hudby. Festival proběhne v termínu od 27. 9. do 2. 10. 2021.
„V našem lineupu je i řada umělců, kteří měli původně dorazit už vloni, ale museli svoji účast odvolat kvůli omezením spojeným s pandemií Covid-19. Čas během lockdownu využili k tomu, aby své projekty ještě upgradovali,“ vysvětluje ředitel festivalu Jakub Pešek a zmiňuje Lyru Pramuk, která svým futuristickým folkem alba Fountain uhranula posluchače po celém světě a stala se jedním z největších objevů roku 2020. Tahákem pro pražskou klubovou komunitu bude určitě Helena Hauff, která s pomocí analogových nástrojů vrací klubovou hudbu do syrových a nekompromisních časů acid houseu přelomu osmdesátých a devadesátých let.
Na Lunchmeatu se ale bude také jako už tradičně propojovat hudba a vizuální umění, právě v tom patří festival mezi nejdůležitější na světě. „Velmi často jsou to projekty, které si pro Lunchmeat připravily světovou premiéru,“ dodává Pešek. Dvojice Dadub, proslulá mícháním temného dark techna a ambientních atmosfér, se v Praze spojí s VJem Andrea FAX Familiari v premiéře společného díla Hypersynchronous.
Eric Raynaud alias Fraction uvede na letošním Lunchmeatu svůj nový AV projekt Ritual for a dying planet, nekompromisní dílo, které spojuje nepříjemné minimalistické vizuály s temným ambientem a noisem, vhodnými žánry pro zachycení nadcházející ekologické apokalypsy, do níž míří naše civilizace. Lunchmeat Festival budou mezi 27. září a 2. říjnem hostit čtyři pražské prostory. Centrem bude znovu betonové podzemí Veletržního paláce Národní galerie, impozantní funkcionalistické budovy postavené ve 30. letech, která je s Lunchmeatem dlouhodobě spojována. Dále se program odehraje v Divadle Archa, klubu Ankali nebo prostoru CAMP, který v úvodním dni festivalu přivítá hudebníky spojené s německým labelem Raster. Legendární postavy elektronické hudby Frank Bretschneider a Byetone zde představí své aktuální projekty prorůstající s vizuálním uměním.
redakce 25.03.2023
Na sklonku března vystoupí Folamour, Max Cooper Live, WhoMadeWho, VTSS, Rui Vargas, KiNK Live, Mochakk, I Hate Models, Or:la, Héctor Oaks Live, SHERELLE x Kode9 a další.
redakce 24.03.2023
Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.
redakce 23.03.2023
Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.
redakce 22.03.2023
Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.
redakce 22.03.2023
Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!
redakce 21.03.2023
Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.
redakce 21.03.2023
Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.
redakce 21.03.2023
Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.
redakce 18.03.2023
Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.
redakce 18.03.2023
Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox.