Zprávy / Festivalové

MFDF Ji.hlava znovu přiveze Inspirační fórum

MFDF Ji.hlava znovu přiveze Inspirační fórum

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.09.2015

Už pátým rokem přiváží MFDF Ji.hlava do Česka na Inspirační fórum výjimečné, výrazné i rozporuplné osobnosti, aby se s nimi mohla potkat jak nejširší veřejnost, tak čeští i zahraniční dokumentaristé. Na pozadí výrazných dokumentárních filmů z celého světa tím Ji.hlava chce podnítit diskuzi a reflexi podstatných otázek dneška, ukázat témata, která hýbou světovým děním, z nečekaného či velmi osobního pohledu. Kurátorem Inspiračního fóra je režisér a producent Filip Remunda.

Po třech letech snah se letos podařilo potvrdit návštěvu bývalé členky Pussy Riot Máši (Mariji Aljochinové), která si po vystoupení v moskevské katedrále zažila na vlastní kůži, jaké to je být ruským vězněm. Po této zkušenosti se dnes věnuje boji za lidská práva. Druhou osobností, která vyvolává velmi rozporuplné reakce a která bude letos na Inspiračním fóru diskutovat s diváky i dokumentaristy, je zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se už více než tři roky skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně.


Oba hosté jsou v dnešní společenské debatě vnímáni kontroverzně. Zatímco jedni je vidí jako bojovníky za svobodu slova, jiní je vnímají zcela opačně jako loutky "nepřátelských velmocí". Julian Assange je označován za někoho, kdo straní Rusku a poškozuje Spojené státy americké, Pussy Riot údajně činí totéž, jen naopak – straní Americe a ohrožují Rusko. Přesto se ale obě osobnosti již jednou setkaly a vnímají to zcela jinak. Sama Máša z Pussy Riot se po loňském setkání s Julianem Assangem na ekvádorské ambasádě, nechala slyšet, že mají v podstatě mnoho společného. Jak to tedy je? Kde je pravda? Převzaly tyto osobnosti roli ochránců svobody v době, kdy jsou média vlastněna politiky a zájmovými skupinami, nebo jde o nebezpečné lidi, kteří pro vlastní zviditelnění udělají téměř cokoli?

"Jsme rádi, že se podařilo svést dohromady právě Mášu Aljochinovou a Juliana Assange. Každý z nich je osobností, která svými činy plní zprávy na celém světě, ale mít možnost vidět a slyšet je oba pohromadě, je zcela unikátní. Pátý ročník Inspiračního fóra bude rozhodně výjimečný. Abychom ale vše mohli uskutečnit, potřebujeme pomoc. Proto spouštíme crowdfundingovou kampaň na portálu Hithit.cz. Pomozte nám vytvořit v České republice otevřený prostor pro diskuze, které se věnují tématům, jež hýbají světem. Češi jsou často podezíráni z toho, že se zajímají jen o dění "ve vlastní kotlině". Víme, že to neplatí pro všechny, a rádi bychom k větší otevřenosti přispěli tímto letošním ročníkem Inspiračního fóra. Děkujeme za vaši podporu i osobní účast! Udělejte si vlastní názor přímo u zdroje!" vyzývá Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

www.facebook.com/mfdfjihlava
www.dokument-festival.cz
www.hithit.com/project/1785

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Obrfest nabíjí line-up k oslavě desátého ročníku

redakce 09.04.2024

Tradiční oslava příchodu léta v brněnských Obřanech, tentokrát s Ryder the Eagle, Ghost of you, Arletou nebo Obligatne.

JazzFestBrno: Samara Joy, klubový vibe, i mezinárodní den jazzu s Emmetem Cohenem

redakce 07.04.2024

Oslavy mezinárodního dne jazzu obstarají americký pianista Emmet Cohen se svým triem a Kravchenko Clees Duo.

Slunovrat v Opavě

redakce 04.04.2024

Britští The Dhol Fundation, Markéta Irglová, Michal Prokop, Oldřich Janota, Malalata a mnoho dalších po tří dny v opavských lokalitách.

Sziget představuje program

redakce 02.04.2024

Sziget oznamuje čtyřicet nových účinkujících včetně headlinera Liama Gallaghera.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace