Zprávy

Na Radiu Wave podcast Karla Veselého Anatomie lovesongu

Na Radiu Wave podcast Karla Veselého Anatomie lovesongu

redakce | Zprávy | 27.05.2024

V polovině května odstartovala šestidílná série, v níž se hudební publicista a spisovatel Karel Veselý baví se současnými českými hudebnicemi a hudebníky o tom, jak se jim píšou písně o lásce v době, která možná už na lásku přestala věřit.

Šest současných českých písní o lásce a šest tvůrců, kteří odhalují pozadí jejich vzniku. To je Anatomie lovesongu, podcastová série Karla Veselého, která posluchače také zavede do historie českých písní o lásce i zahraničního kontextu. Jednotlivé díly se zabývají písněmi o zamilovanosti, zlomeném srdci, šťastném vztahu, dojde ale i na queer lásku, vztah lásky a přátelství, a nebo deziluzi z lásky.

S Matem213 probral Karel Veselý letní hit 7teen, který je o bláznivém poblouznění a zároveň ochotě nechat stranou všechna zdánlivě nedotknutelná pravidla správného vkusu. Možná ale, že právě o překračování limitů je skutečná zamilovanost. Pavel Klusák ve stejném díle vysvětluje, jak se o lásce zpívalo na samotném úsvitu českého popu s dvojicí Suchý a Šlitr a jaký typ romantického hrdiny představovali Karel Gott nebo Waldemar Matuška. Hudebnice Amelie Siba v druhém díle mluví o tom, jak se v její tvorbě proměňovalo téma písní o zlomeném srdci a proč její loňský indie hit Open představuje novou kapitolu v jejím vztahování se k sobě samé. Hudební publicistka Aneta Martínková pak vysvětlí, jak dnes ženy používají pop k tomu, aby se vyrovnávaly s traumaty nebo hledaly spravedlivou podobu milostných vztahů.

Rap se možná na první pohled nezdá jako ideální žánr na téma dlouhodobé lásky, přesto je to ve třetím díle Anatomie lásky třebíčský rapper Rohony, kdo mluví o tom, jak se do jeho nových písní promítá láska jeho rodiny i spokojenost poklidného venkovského života. Filmová publicistka Jindřiška Bláhová pak rekapituluje obrazy vztahů v současném českém „romantickém“ filmu. Čtvrtý díl hostí autorský tandem pražské skupiny Tamara. Natálie Rajnišová a Magdalena Uhlířová popisují vznik písně Kiddos a to, jak se do něj zapsalo přátelství uvnitř kapely. Právě napětí mezi přátelstvím a romantickou láskou je tématem epizody, v níž se objevuje i socioložka Lucie Jarkovská. Ta vysvětluje, jak současný feminismus odhaluje vztahové nerovnosti a odkud čerpat autentické obrazy lásky.

Téma queer lásky je v českém popu zatím jen velmi okrajové, o to víc ale stojí za to se do něj ponořit. Proto si autoři do pátého dílů pozvali básníka a elektronického písničkáře Jakuba Strouhala aka Wheel Cherry, aby řekl něco o své písni Jak můžeš bejt tak klidnej. Teoretička kultury Magdalena Michlová pak vysvětlí, v čem nám může queerness pomoci v současné krizi romantického modelu lásky. Poslední díl hostil zpěváka Bena Cristovaa, s nímž autoři probrali jeho hit Poslední naznačující totální deziluzi z lásky. Jak píseň vznikla a co s ní chtěl vyjádřit? A skutečně nevěří na lásku? Cristovao také mluví o tom, jak se dnešní generace s pomocí technologií vyrovnává s vztahovým chaosem. S publicistou a teologem Petrem Vizinou autoři pátrali po původu pojmu lásky v křesťanské teologii.

Info

Anatomie lovesongu
web radia

foto © se svolením Radia Wave

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace