Zprávy / Festivalové

První letošní koncerty Prague Music Performance

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.02.2024

Prague Music Performance oznamuje první koncerty letošního roku. Aktuální ročník otevře hudbou vlivného amerického skladatele Jamese Tenneyho. Druhý koncert nabídne nevšední večer složený hned z šesti premiér nových skladeb od čtveřice současných autorů.

Klavírista, skladatel a hudební teoretik James Tenney (1934–2006) ve své hudbě kombinoval všechny stěžejní přístupy užívané avantgardními skladateli druhé poloviny 20. století, od minimalismu a improvizace přes počítačovou hudbu a mikrotonalitu až po magnetofonovou hudbu. Tenney spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem, Terrym Rileym, La Monte Youngem, ale i s ikonami experimentální hudby Johnem Cagem nebo Harry Partchem. Koncertní provedení Postal Pieces je poctou autorovi, který prolamoval bariéry a zanechal trvalou stopu v dějinách avantgardní hudby. Jeho skladby provedou soubory, k jejichž členům patří Gareth Davis, Dario Calderone, Elia Moretti, Roxana Hädler a další hudebníci.

Koncert 6 Premieres je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera. Kompozice švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane je imaginárním rozhovorem autora s Johnem Coltranem a prozrazuje inspiraci Coltraneovými skladbami Giant Steps nebo Naima. Notace další Dahindenovy skladby Action Music je pro změnu inspirována gestickou malbou Jacksona Pollocka. Kompozice Didrika Ingvaldsena I left Berlin two weeks ago… vypráví příběh o tom, jaké to je, pobývat na určitém místě, pak ho opustit a po nějaké době se zase vrátit zpět. K další skladbě Mysteries Ingvaldsena inspirovala kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna. Autorem skladby Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, zatímco český skladatel Jan Dobiáš pro PMP Ensemble a sbor Doodles zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož, která v průběhu koncertu rovněž zazní.


Na jaro letošního roku připravuje Prague Music Performance také vydání kompletu 8 CD se záznamem světové premiéry opery Anthonyho Braxtona Trillium X, kterou uvedl loni v létě v DOX+, a studiovou verzí nahrávky z Darmstadtu pod vedením švýcarského dirigenta Rolanda Dahindena.

Info

Prague Music Performance
web festivalu

foto © se svolením Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blues Aperitiv odsoutěžen

redakce 21.04.2024

Přes těžké rozhodování mezi vyrovnanými účastníky nakonec porota rozhodla o vítězství polské kapely Robert Kordylewski Trio.

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce 19.04.2024

Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy.

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace