Články / Seriály

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

Tak daleko, tak blízko: Benedicte Maurseth

redakce | Články / Seriály | 31.10.2023

Benedicte Maurseth je uznávanou součástí norské hudební scény, skladatelkou, interpretkou a hráčkou na hardangerské housle. „Ve svých skladbách a improvizacích se nesnaží konstruovat utopickou minulost: se svým dávným nástrojem promlouvá k naší době skrze sugestivní rytmy, melodickou pružnost a překvapivou harmonii definovanou bohatou rezonancí nástroje i jeho strun,“ lákají na její pražský koncert organizátoři. Na něm představí nejen sólové skladby, ale také několik duetů s etnomuzikologem Sigbjørnem Apelandem, ve světové premiéře pak vlastní kompozici společně s Prague Music Performance Ensemble. Krátký pohled z okna nasáklý atmosférou severských hor i pohled do paměti.

Co vidíš z okna?
Fjord Byfjorden, vzdálený západ Bergenu. Vidím ostrovy a záblesk dalekého širého Severního moře.

Kam na snídani?
Řekla bych, že do hor v rodné Hardangerviddě. Prostě kdekoli ven... Protože pokud to počasí dovolí, tak vysoko v horách je to naprosto úžasné, vzácné.

Oblíbená vycházková trasa?
Hardangervidda. Mnoho stezek vede touhle ohromnou náhorní plošinou, tolik jsem tam toho nachodila…

Kde na kávu?
A zase ven do hor. Pokud si ale chcete dát opravdu dobrou kávu, tak kdekoli v Itálii.

A na večeři?
Tamtéž.

Kam na drink?
Drinky mohou být dobré kdekoli, ale v tuhle chvíli se mi vybavuje jeden na pěkné kubánské pláži, kde jsem byla před několika lety.

Oblíbený klub, kino, divadlo nebo kulturní podnik obecně?
Hm... Nejsem si jistá, jestli mám oblíbené místo takového typu. Možná Det Norske Teatret, divadlo v Oslu. Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst. Divadlo hrají pouze ve spisovném jazyce nynorsk (jedna ze dvou oficiálních spisovných variant norštiny, pozn. red.), který používám i já. A hrají skvěle.

Kam se chodíš zašít?
Asi máš na mysli, kde se cítím dobře, naplněně. Je to nuda, ale řekla bych ti, ať si vyrazíš na Hardangerviddu. Nebo na koncert, to by mohlo mít stejný účinek. Taky chodívám do Fosse u Hardangerfjordu, stejný kraj, jiný fjord. Je to tam takové otevřené a velmi klidné. A je tam krásně.

Kdyby ses měla přestěhovat, kde by to bylo?
Možná bych se přestěhovala někam do Hadanjarku k fjordům...

Ideální dopravní prostředek?
Samozřejmě chůze.

Info

Benedicte Maurseth
web

živě: Prague Music Performance
Benedicte Maurseth & Sigbjørn Apeland
9.11.2023 19:30
Divadlo X10, Praha
vstupenky

foto © Elisabeth Emmerhoff

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Will Samson

redakce 20.02.2024

Jemný ambient Willa Samsona doplní dvojici Loscil & Lawrence English na zahajovacím večeru jedenáctého ročníku přehlídky Spectaculare.

Preview: Ment 2024

redakce 15.02.2024

Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.

Vstupní prohlídka: Personal Trainer

redakce 08.02.2024

Amsterdamská indierocková formace Personal Trainer kolem frontmana Willema Smita, která se v prosinci upsala labelu Bella Union, se po fluidním období ustálila na sedmi členech a takto se prezentuje i…

Nejlepší texty Full Moonu 2023

redakce 01.02.2024

Rozhovory s Fever Ray, Fvck_Kvlt a Benjaminem Clementinem, zamyšlení se nad raggaetonem a dalšími tématy v tom nejlepším, co jsme sklidili ve Full Moonu za minulý rok.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Od okraje k emancipaci

Julia Pátá 01.02.2024

Značná část úspěchu empowermentu ale spočívá i na našich bedrech a tom, jak kriticky budeme přistupovat k formování našeho individuálního pohledu na hudbu a kulturu obecně.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Bez hlavy a srdce (Merlin Sheldrake)

Štěpán Šanda 31.01.2024

Máme hlavy a srdce. Když vám useknu hlavu nebo nějak zastavím srdce, zemřete. Houby nic takového nemají, proto nám mohou ukázat cesty, jak se různě organizovat..., říká Sheldrake.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Kto sa bojí Elizabeth Grant? (Lana Del Rey)

Paulína Janičíková 30.01.2024

Lana Del Rey vychovala novú generáciu milovníkov hudby a textárov, ktorých sila a krása spočíva v zraniteľnosti a melanchólii.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Raggaeton a gender

Petra Kratochvílová 30.01.2024

Známé marketingové heslo „sex sells“ (ať už je pravdivé nebo ne), proniká do všech odvětví, takže i textaři a hudební producenti kalkulují s tím, že budoucí megahity je potřeba řádně…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Postrach okolí? (Fvck_Kvlt)

Michal Pařízek 30.01.2024

„To bude mega, v sobotu máme s The Wilderness takú miestnu akciu, to musíš vidieť,“ říká mi Denis skrz Zoom pár dní předtím, než první březnovou sobotu brzy ráno usedám…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Vtipy povoleny (Marina Herlop)

Zuzana Malá 29.01.2024

Mává rukama a mluví hlasitě, ale pod svým temperamentem skrývá ještě jednu bytost, tichou a introvertní. Utíká do přírody, kde nachází nadpozemské bytosti, se kterými pak tvoří hudbu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace