redakce | Zprávy / Nové desky | 16.11.2020
Dvacet let Andrea a Dorota společně cestují, hrají, hledají a objevují stále nová úžasná zákoutí života, která otiskují do nových písní. Každé nové album violoncellového dua Tara Fuki je vzácnost a novinka s názvem Motyle vychází po šesti letech od posledního řadového alba Winna. Tara Fuki i nyní zůstávají ve své tvorbě poetické a jejich skladby znějí křehce a přesto s nebývalou vnitřní silou. Z deseti skladeb Andrey Konstankiewicz a Doroty Barové na novém albu Motyle jsou tři zpívané v češtině. Album vyšlo 13. listopadu.
První skladba a videoklip, který Tara Fuki zveřejnily, byla píseň Kdyby. Ta, k překvapení řady fanoušků, byla v češtině. Andrea Konstankiewicz ale přiznává, že i nadále polština zůstane hlavním jazykem jejich skladeb: „České texty jsou v naší tvorbě vždycky spíše výjimkou, protože polština nám svou zvukovou měkkostí přece jen dává větší křídla. Nicméně nějak se to sešlo a na téhle desce budou české hned tři.“ Kromě Kdyby, která celé album otevírá, jsou to dvě závěrečné skladby, Dlouhý pád a trochu netradiční závěrečná Samoty.
Oslavy dvaceti let Tara Fuki připravovaly dlouhou dobu a nahrávka Motyle je jedním z dílků těchto oslav. Další části v podobě koncertů ale musí počkat, vše nabralo totiž rozdílnou podobu a i časový harmonogram. „Ochranná opatření a fakt, že žijeme každá v jiném státě, nám vznik desky zkomplikovaly, mělo se nahrávat v březnu a křtít v listopadu. Můžeme být rády, že se nám ji nakonec podařilo nahrát v červenci a křty jsou prozatím přesunuty na jaro 2021“, říká Andrea Konstankiewicz, ale ihned dodává, že nic to nemění na společné radosti z dvacetiletého výročí. „Jsme moc rády, že tahle deska je i symbolickým završením naší 20leté spolupráce. Je to kus života, který je spojen s hudbou Tara Fuki, s hledáním výrazu, sdílením, cestováním i objevováním nového.“
Album nese název podle skladby Motyle, kterou mohli návštěvníci koncertů tohoto dua už slyšet před pár lety. „Píseň Motyle vznikla jako první z nového repertoáru, který jsme nyní nahrály. Má krásný polský poetický text: Otevři dveře na chvíli, v oknech spí motýli, slunce ví, že se nechceš schovávat…, který se otiskuje do textů na celé desce.“ A to byl ten důvod, pro který se skladba stala titulní písní celého alba.
více o klipu Kdyby zde
Tara Fuki – Motyle (Indies Scope, 2020)
web vydavatelství
Živě:
06. 03. 2021 Č. Krumlov - Antré
17. 03. 2021 Broumov - Art café
18. 03. 2021 Pardubice - Divadlo 29
19. 03. 2021 Červený Kostelec - MKS
31. 03. 2021 Praha - Archa
13. 04. 2021 Kladno - kino Sokol
14. 04. 2021 Opava - Další břehy
15. 04. 2021 Ostrava - kavárna U6
16. 04. 2021 Č. Těšín - Verdi
17. 04. 2021 N. Jičín - Galerka
29. 04. 2021 Brno - Leitnerka
30. 04. 2021 Boskovice - Prostor
redakce 01.08.2022
Album Anderson zachycuje nadšení i zklamání z přátelství a rodinných vztahů, neopětovaných i vyčpělých lásek.
redakce 26.07.2022
Základy k dvanástim skladbám albumu vznikli za krátkych desať dní, nasledovala však viac ako šesťmesačná komunikácia na linke medzi Prešovom a švédskym mestečkom Mölnlycke.
redakce 25.07.2022
Zajac neustále mení svoj zvuk aj prístup, nestačí mu ľahko ohúriť či zveličovať: práve v úprimnosti, krehkosti a integrite jeho tvorby počujeme Zajaca v najväčšej sile.
redakce 22.07.2022
Hrací automaty blikají a laciný pivo teče proudem, zatímco za nonstopem jako každou sobotu cvakaj zuby o patník.
redakce 21.07.2022
Ladislav Zensor čerpá vlivy ze součásné hybrid-klubové scény, experimentuje s různými hudebními směry, aby vytvořil nadžánrový zvuk.
redakce 12.07.2022
Barbora Hora na EP představuje minimalistické, ale do detailu promyšlené kytarové linky s autentickým vokálním projevem.
redakce 12.07.2022
Poznávacím znamením Island Mint je slunečná nálada a propojení psychedelie šedesátých let s indie rockem.
redakce 11.07.2022
Zvuk kapely se opírá především o analogové elektronické nástroje, jednoduché melodie a složité groovy.
redakce 10.07.2022
Miss Petty na poli pěti nových skladeb řeší s nadhledem slávu, vztahy, a jednu skladbu napsala i pro své mladší já.
redakce 10.07.2022
Žije v obytnom aute, ktoré je zároveň jeho ateliérom a nahrávacím štúdiom. Tam vznikol aj najnovší album Mramorové slnko.