Zprávy / Festivalové

United Islands posilují o maďarskou scénu

United Islands posilují o maďarskou scénu

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.04.2023

Festival United Islands of Prague, který se počátkem května uskuteční už podvacáté, odhaluje první interprety. Na pražských ostrovech si diváci budou moci vychutnat směsici české, slovenské, polské, švédské, francouzské, německé a dánské hudby. Zvláštní prostor pak dostane maďarská hudba, která se rozezní v pátek 5. května v prostorách Klubu FAMU a v sobotu 6. května přímo na hlavní stage.

V klubu FAMU v pátek vystoupí OIEE, Márk Bártha, Mayberian Sanskülotts a na hlavní scéně pak v sobotu zahraje Platon Karataev. OIEE hraje instrumentální zvuky s tropickým a nepříliš tropickým housem, breakem, techno, nudiscem trance prvky a moderním soulovým vokálem, který dává tanečním melodiím a chytlavým háčkům velmi individuální a nekompromisní zvuk. Márk Bartha je maďarský skladatel, elektronický hudebník, zvukový designér a performer působící v Budapešti. Spolupracuje s různými divadelními a tanečními skupinami a komponuje pro vizuální média. Mayberian Sanskülotts je maďarská dream popová kapela, která úspěšně spojuje rigidní romantismus novovlnných kapel 80. let, jako jsou The Cure, pomalu hořící grandiozitu shoegaze ve stylu Slowdive a zasněnost a melodické cítění současných počinů jako Beach House. Maďarská indie čtveřice Platon Karataev pak se svou hudbou bloudí jádrem existence, hledá odpovědi prostřednictvím paradoxů, uvažuje o otázkách pozorováním prvků na atomární úrovni nebo na ně nahlíží z astronomické perspektivy.


Na dvacáté narozeniny festivalu United Islands of Prague přijedou desítky umělců z celého světa. Vedle maďarské hudby se návštěvníci mohou těšit na pestrou paletu nových hudebních interpretů jak domácí, tak zahraniční scény. Dva festivalové dny nabídnou třeba švédskou partu The Magnettes, která si bere inspiraci u legendární skupiny ABBA a patří k nejdůležitějším švédským kapelám, irskou skupinu Enola Gay z Belfastu, která razantní basy a špinavé kytary kombinuje s recitovanými vokály a vybuzenou elektronikou anebo třeba pražskou partičku P/\ST, která hraje alternativní experimentální rap s nášlapem do tvrdé elektroniky. Z české a slovenské scény pak dojde řada také na slovenského rappera s pseudonymem Edúv syn, který se ve svých textem zaměřuje na psychické zdraví, rapperku Wodehnn patřící mezi vycházející hvězdy české rapové scény, a královéhradeckou popovou kapelu The Valentines, jež osciluje mezi osmdesátkovou estetikou Davida Bowieho a současným kytarovým popem a podle svých slov hraje „veselé písničky o těch nejsmutnějších věcech“.

Info

United Islands of Prague
5.–6. 5. 2023
Praha
Fb událost

foto © se svolením festivalu United Islands of Prague

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace