Zprávy

Posuňte hudební poslech o level výš. Jak vybrat gramofon?

Posuňte hudební poslech o level výš. Jak vybrat gramofon?

pr | Zprávy | 22.06.2021

Gramofony si i ve světě cédéček a internetu stále drží své místo. Jejich obliba nejen mezi audiofily má svůj důvod. Dokážou totiž poslech hudby povznést na zcela jinou úroveň. Zamilujte se do vinylu i vy. Poradíme vám, jaký gramofon bude pro vás ten pravý.

Gramofon s reproduktory
Nejpraktičtější volbou jsou gramofony se zabudovanými reproduktory. Pokud s vinyly teprve začínáte, oceníte hlavně praktičnost těchto gramofonů. Stačí je zapojit do zásuvky a poslouchat.

Gramofony s reproduktory zároveň bývají cenově nejdostupnější. Náročnějším posluchačům však nemusí jejich zvuk připadat dostatečně kvalitní.

Hi-fi gramofony
Cena kvalitních hi-fi gramofonů začíná přibližně na 5 000 Kč. Nemají zabudované reproduktory. Ty je třeba koupit zvlášť v podobě aktivních reproduktorů nebo rovnou celé hi-fi soustavy se zesilovači pro opravdu kvalitní poslech. Vyšší investice ale zaručí skutečně věrnou reprodukci vinylových nahrávek.

DJ gramofony
Kvalita zvuku DJ gramofonů je srovnatelná s tou, kterou nabízejí hi-fi gramofony. Proto jsou pro domácí použití zbytečné. Využívají je hlavně profesionální dýdžejové, kteří muziku rádi skrečují a mixují.

Proč koupit gramofon?
Vinyl byl koncem minulého století rychle vytlačen cédéčky a poté internetovými platformami, jako je YouTube či Spotify. Rychlý přesun od gramofonů ke sluchátkům v uších nastal hlavně kvůli praktičnosti. Těžko si s sebou do tramvaje budete brát gramofon a sbírku vinylových desek. Nejen audiofilové ale tvrdí, že co do kvality zvuku se klasické CD přehrávače nemohou gramofonům ani zdaleka vyrovnat.

Digitalizací zvuku, která je u cédéček nezbytná, se často ztrácejí basy a výšky. Naproti tomu vinylové desky nesou analogově zaznamenaný zvuk v původní kvalitě. Díky tomu dostává poslech hudby zcela jiný rozměr. Pořiďte si svůj první gramofon a zažijte to také.

Info

foto © Pixabay

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Rock for People Hope odhaluje kompletní program

redakce 28.07.2021

Švédští Mando Diao se dostali do širšího povědomí díky albu Hurricane Bar, pětice představí v Hradci Králové novou desku.

Unikátní koncept Glorchestra podpoří obnovu kulturních památek

redakce 27.07.2021

Spojení klasického orchestru a moderních hudebních žánrů doplněné jedinečnou scénografií a světelnou show, to je projekt Glorchestra.

Tolstoys v singlu Chýbanie popisují vlastní rozchod

redakce 27.07.2021

Píseň Chýbanie pravdivě a upřímně odhaluje příběh, který oba hlavní protagonisté Tolstoys zažívali na vlastní kůži, obrací se ale také k rituálům našich předků.

La Banda de Contenedor mají fiestu

redakce 27.07.2021

Podobně, jako recykluje starý šrot na hudební nástroje, přistupuje i k žánrům: od popu přes elektronickou hudbu k psychedelii, od éterických vokálů k rapovým deklamacím.

Hudebně ozdravná kúra představí Petra Linharta, něco něco a další

redakce 26.07.2021

Hudebně ozdravná kúra představí v Mariánských Láznách Beatové družstvo, něco něco nebo Nauzea Orchestra.

Respect Festival zahajuje Itamar Borochov Quartet

redakce 26.07.2021

Itamar Borochov čerpá podobně jako Cohen z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci.

Between the Planets, singl z nového alba

redakce 26.07.2021

Between the Planets v čele s producentem Martinem Spacoshem představují první singl z nového alba Parallel World.

Festival Meeting Brno je za dveřmi

redakce 25.07.2021

Festival otevře téma pravdy i ohýbání skutečnosti a nabídne široké spektrum akcí od divadla přes sochařské umění až po večer s ukrajinským jídlem.

Jinčí čin láká na Miss Petty či Bert & Friends

redakce 25.07.2021

Kdy jste se naposledy cítili šťastní? Jak štěstí hledat a jak ho neztratit? A existuje vlastně štěstí? Letošní ročník festivalu Jinčí čin to ví.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace