Články / Sloupky/Blogy

Preview: Peel Slowly and See

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.03.2023

„I think that everything happens for a reason, everything happens when it’s going to happen,“ říkával Lou Reed. Podobného názoru jsou i pořadatelé přehlídky Peel Slowly and See, která se již od roku 2013 pravidelně koná nizozemském Leidenu. Vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground. Ostatně z titulu vzpomínkové kolekce rarit newyorské legendární kapely pochází i název celé akce. Dramaturgie dvoudenní přehlídky je bystrá, zvídavá i odvážná, vzhledem k zapojení agentury Yugofuturism není žádným překvapením, že pořadatelé nezapomínají ani na kapely ze Střední a Východní Evropy, včetně „starých známých“ jako Siksa nebo Koikoi. Níže pár dalších jmen z letošního programu, podrobný report čekejte po festivalu.

NUSANTARA BEAT
Zbrusu nová formace složená ze členů kapel Altin Gün, EUT nebo Jungle by Night. Hudebníci s indonéskými kořeny interpretují po svém psychedelický beat groove zvaný pop sunda, který byl na přelomu 60. a 70. let minulého století právě v Indonésii náramně populární. Pocta tradici a odkazu předků je zřejmá, Nusantara Beat k ní ale přidávají notnou porci vášnivé energie.


POIL UEDA
Výsledek propojení japonské lidové hudby a vypravěčské tradice s citem pro progresivní rock a alternativu. Tematický základ eponymního alba Poil Ueda, na kterém se japonský zpěvák a hudebník Junko Ueda spojil s francouzskou skupinou Poil, tvoří epická báseň Heike-Monogatari pocházející ze 13. století, pozorný posluchač zde odhalí také vlivy rocku v opozici nebo skupin jako Current 93 či Death in June.


SMANDEM.
Amsterdamský neojazzový kvartet, vycházející z širokého fusion řečiště notně kořeněného moderním odérem, mezi synkopami nechybí hip hop ani trap. Eponymní EP z roku 2021 obohatil vokál Pink Oculus nebo part americké flétnistky Eleny Pinderhughes, na letošní duben chystají osmipísňovou kolekci Elle (reworked) s nizozemskou zpěvačkou kamerunského původu Ntjam Rosie. Horký tip pro festival Mladí ladí jazz.


THE NOTWIST
Němečtí veteráni spojující elektronickou hudbu a kytary sobě i fanouškům loni ke třiceti letům existence nadělili zbrusu nové a velmi dobře přijaté album Vertigo Days. Na něm hostují osobnosti jako Juana Molina, Angel Bat Dawid nebo Ben LaMar Gay a vyšlo dokonce ve čtyřech různých verzích. The Notwist si loni zahráli například na festivale Le Guess Who? a podle všeho jsou aktuálně ve fantastické formě.


VULVA
Další nebezpečný výhonek pestré rotterdamské scény. Sludge garážovou dámskou dvojku Vulva tvoří kytaristka Kim Hoorweg a bubenice Nadya van Osnabrugge, obě se navíc doplňují ve zpěvech. Loňský hutný debut Woe to the Wicked nabízí majestátní riffy i přímočará poselství, kromě Peel Slowly and See si dámy zahrají letos také na mnohem prestižnějších akcích, jako jsou festivaly Grauzone nebo Roadburn. Což je jasným doporučením samo o sobě.

Info

Peel Slowly and See
10.-11. 3. 2023 Leiden, Nizozemsko
web

foto © Peel Slowly and See

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace