Články / Sloupky/Blogy

Preview: Peel Slowly and See

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.03.2023

„I think that everything happens for a reason, everything happens when it’s going to happen,“ říkával Lou Reed. Podobného názoru jsou i pořadatelé přehlídky Peel Slowly and See, která se již od roku 2013 pravidelně koná nizozemském Leidenu. Vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground. Ostatně z titulu vzpomínkové kolekce rarit newyorské legendární kapely pochází i název celé akce. Dramaturgie dvoudenní přehlídky je bystrá, zvídavá i odvážná, vzhledem k zapojení agentury Yugofuturism není žádným překvapením, že pořadatelé nezapomínají ani na kapely ze Střední a Východní Evropy, včetně „starých známých“ jako Siksa nebo Koikoi. Níže pár dalších jmen z letošního programu, podrobný report čekejte po festivalu.

NUSANTARA BEAT
Zbrusu nová formace složená ze členů kapel Altin Gün, EUT nebo Jungle by Night. Hudebníci s indonéskými kořeny interpretují po svém psychedelický beat groove zvaný pop sunda, který byl na přelomu 60. a 70. let minulého století právě v Indonésii náramně populární. Pocta tradici a odkazu předků je zřejmá, Nusantara Beat k ní ale přidávají notnou porci vášnivé energie.


POIL UEDA
Výsledek propojení japonské lidové hudby a vypravěčské tradice s citem pro progresivní rock a alternativu. Tematický základ eponymního alba Poil Ueda, na kterém se japonský zpěvák a hudebník Junko Ueda spojil s francouzskou skupinou Poil, tvoří epická báseň Heike-Monogatari pocházející ze 13. století, pozorný posluchač zde odhalí také vlivy rocku v opozici nebo skupin jako Current 93 či Death in June.


SMANDEM.
Amsterdamský neojazzový kvartet, vycházející z širokého fusion řečiště notně kořeněného moderním odérem, mezi synkopami nechybí hip hop ani trap. Eponymní EP z roku 2021 obohatil vokál Pink Oculus nebo part americké flétnistky Eleny Pinderhughes, na letošní duben chystají osmipísňovou kolekci Elle (reworked) s nizozemskou zpěvačkou kamerunského původu Ntjam Rosie. Horký tip pro festival Mladí ladí jazz.


THE NOTWIST
Němečtí veteráni spojující elektronickou hudbu a kytary sobě i fanouškům loni ke třiceti letům existence nadělili zbrusu nové a velmi dobře přijaté album Vertigo Days. Na něm hostují osobnosti jako Juana Molina, Angel Bat Dawid nebo Ben LaMar Gay a vyšlo dokonce ve čtyřech různých verzích. The Notwist si loni zahráli například na festivale Le Guess Who? a podle všeho jsou aktuálně ve fantastické formě.


VULVA
Další nebezpečný výhonek pestré rotterdamské scény. Sludge garážovou dámskou dvojku Vulva tvoří kytaristka Kim Hoorweg a bubenice Nadya van Osnabrugge, obě se navíc doplňují ve zpěvech. Loňský hutný debut Woe to the Wicked nabízí majestátní riffy i přímočará poselství, kromě Peel Slowly and See si dámy zahrají letos také na mnohem prestižnějších akcích, jako jsou festivaly Grauzone nebo Roadburn. Což je jasným doporučením samo o sobě.

Info

Peel Slowly and See
10.-11. 3. 2023 Leiden, Nizozemsko
web

foto © Peel Slowly and See

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace