Články / Reporty

Přikryti stíny, pokřtěni vodou (Thulsa)

Přikryti stíny, pokřtěni vodou (Thulsa)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 09.03.2024

Několik slov díků, pár kapek čisté vody a vhození desky do publika. Hotovo, kdo přišel kvůli křtu, může jít domů. Thulsa nedává gestům velkou váhu, má valivé kytarové riffy a potřebu tlačit je dál. Tím skutečným aktem křtu se tak stává odehrání všech sedmi skladeb z debutového alba Přikryti stíny.

Nebýt Banána u mikrofonu, zůstává Thulsa na pódiu téměř nehybná. Její hudba oscilující někde mezi stonerem, crustem a hardcore punkem se však zastavit odmítá. Duní, rezonuje klubem a rozkývává hlavy přítomných. A jak se kapela pod rudými reflektory skladbu za skladbou rozpaluje, publikum je stále neklidnější a jeho reakce na riffové zaklínání intenzivnější.

Základem Thulsy jsou pevné kytarové podpěry, pozornost se ale upírá zejména na známou tvář frontmana. Banán je ve formě a gesty diriguje dění kolem, v závěru si dokonce bere na pomoc bubenickou paličku. A přestože mikrofon zůstává na konci setu nepoškozený, staré časy se ozývají, a to v podobě omotávání kabelu těsně kolem hlavy i kultovních vertikálních plivanců.

Večer otevírají Hever: skupina, která dál odmítá hrát písničky. Jejich set je mixem hardcorových kytar, tvrdých bicích a křičených názorů, které frontman Kizo v několika prvních skladbách diktuje zpod černé kukly. Na silné melodie ani breakdowny není čas, Hever ohlodávají hardcore až na kost. Díky jejich přesnosti a tomu, že je v Kabinetu Múz slyšet každé drnknutí struny, to funguje skvěle.

Co naopak příliš nešlape, jsou Antisocial Skills, kterým se prostě nedaří přitáhnout pozornost. Svižné punkové skladby trojice sice pěkně odsýpají, ale na pódiu ani v uších se neděje nic, co by udělalo větší dojem nebo se dokázalo zavrtat do paměti. Podobné je to i při závěrečném setu Concussa. Kapela disponuje vrchovatou porcí hrubého, d-beatového arsenálu a v několika momentech, kdy se do rychlých bicích přidá téměř zvířecí křik a hluk jde až na hranici únosnosti, působí opravdu dobře. Větší část setu je ale odehraná příliš na sílu a tak trochu strnule.

Rozpačitost z některých hostů nic nemění na tom, že Thulsa křtem hravě překonala laťku očekávání, kterou jim nastavil věhlas vlastních členů. Tahle pětice byla trpělivá a vytrvalá. Riff za riffem stavěla v Kabinetu svůj chrám a přihlížející zvědavce proměnila intenzivním kázáním v zapálené uctívače.

Info

Thulsa + Concussa + Antisocial Skills + Hever
7. 3. 2024 Kabinet múz, Brno

foto © Marek Hadrbolec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Mezi chaosem a soustředěním (The Ex)

Akana 24.03.2024

Pří ohlušujících noiseových náletech se především Hessels s Moorem svíjeli se svými nástroji s takovou bezuzdností, až to bylo o strach.

Róisín Murphy: elegancia a veľa vtipu

Michal Mikuláš 20.03.2024

Vstupenky na nenapodobiteľnú írsku disco queen boli v nedeľu popoludní už nedostupné. No wonder...

7 okamžiků South by Southwest 2024

David Čajčík 20.03.2024

Unikátní zážitek, kdy je možné vidět jedny z největších jmen amerického kreativního či tech průmyslu, hollywoodské hvězdy vedle stovek a stovek zcela neznámých hudebních projektů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace