Články / Reporty

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie - ta na sebe pro dnešní večer bere podobu právě vydané debutové desky Domination of the Beast od Mörghuul, jednoho z nejmladších přírůstků do cechu nekromancerů, který oživuje dřevní metalopunk.

Mörghuul nastupují s drzým výrazem a neurvalou energií, kterou si udrží až do poslední minuty. Jejich spoře osvětlené řádění útočí na uši i oči a není snadné se od něj odvrátit. Stačí se jen na chvíli poddat jednoduchému, ale o to účinnějšímu mixu punku a metalových subžánrů, a už vás vtahuje vařící kotel těl, který houstne a roste s každou další skladbou. Blackmetalový corpse paint, bílé adidasky, kšandy i máničky. To všechno se tady spojuje do jednoho tělesa, do legie skinheadů, jak hřímá do mikrofonu frontman Matěj. Legie, kterou mají brněnští mladíci ve své moci.

Koncert v Kabinetu Múz je pro kapelu křest ohněm, a to doslova. Zapálenou pochodeň přitom netřímá nikdo jiný než Vála (Bahratal, Vole). A zatímco se lidem z klubu stahují půlky, on mává loučí nad hlavami lidí, plive oheň a nakonec zapaluje vinyl. Když doutná koberec pod bubny, chvíli přemýšlím, kudy nejrychleji k východu. Situaci zachraňuje pivo. Bestie je na světě a show za spontánního skandování „Mörghuul! Mörghuul!“ pokračuje.

Na mladé kapele není znát nervozita nebo nedostatek zkušeností. Mörghuul mažou hranici mezi kapelou a publikem a se zuřivým davem skvěle interagují, ve tvářích všech se zračí fanatický zápal podnícený zběsilou hudbou a drobné nedokonalosti se snadno ztrácí ve vřavě. O křtu s podobnou atmosférou a energií na obou stranách si můžou mnohé starší a zkušenější kapely nechat zdát.

Dobrý výkon podávají také předskokani Refore, thrashmetalová řemeslná práce balancuje na ideální hraně zábavnosti a tvrdosti. Nechybí kytarová sóla ani blastbeat - bubeník Dominik dnes obstarává rytmickou sekci oběma kapelám a zvládá to bez jediného zaváhání nebo zpomalení. Už při druhém songu jsou tu náznaky kotle, ve srovnání s davovým šílenstvím předchozího čísla ale vzpomínky na Refore rychle blednou.

Blackmetalovou legii ubožáků Bahratal nahrazují v posledním slotu večera Gertie Adelaido. I oni ve svém setu zhudebňují chaos, ovšem v trochu jiném stylu. Tóny syntezátoru oscilují mezi hlubokými vibracemi a pisklavými tóny, přičemž oboje co chvíli přehluší manický, silně zkreslený křik. Na Gertie Adelaido už je účast chabá, průsečík jejich produkce se zbytkem večera není silný a do disonantních zvuků neznáma se nelze snadno ponořit. Přesto se, ještě než vyrážím domů, nechávám chvíli unášet ve snové krajině s ostrými hranami, které bodají do uší.

Info

Mörghuul + Refore + Gertie Adelaido
2. 2. 2024 Kabinet múz, Brno

foto: Marek Hadrbolec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Ztratit se v myšlenkách (Slowdive)

Tomáš Jančík 29.01.2024

Může za to i Goswell. Ta si za klávesami a dvěma mikrofony obalenými peřím neustále prohlíží diváky pronikavým pohledem a udržuje dlouhé oční kontakty s lehkým úsměvem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace