Články / Offtopic / / Komix

Pro všechny chlapy vod Noonana... (Hitman: Pár vražd navíc)

Pro všechny chlapy vod Noonana... (Hitman: Pár vražd navíc)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 02.02.2014

Sbírka krátkých příběhů zachycuje irského zabijáka Tommyho Monaghana v rozličných situacích v jeho krátkém, ale nesmazatelném pobytu ve vesmíru DC. Pokud Hitmana znáte ze stejnojmenné série o osmi svazcích (za tuhle košatost vděčíme úspěchu jistého texaského Kazatele), která u BB/Artu vychází od roku 2004, není třeba bližšího představovaní. Pokud máte tu čest poprvé, sluší se říci, že Monaghan měl svého času smůlu na jednu fušku a po konfliktu s mimozemským parazitem vyfasoval do vínku jisté schopnosti: rentgenový zrak a čtení myšlenek. Poté se přeorientoval na zabíjení superpadouchů typu Jokera (Tommyho místo výskytu se nachází ve městě Gotham, obvykle v hospodě u Noonana) a démonů. Časová osa nás zavede jak k úplným počátkům, tak několik staletí do budoucnosti.

V prvním příběhu je znát, že nejde tak úplně o Hitmana, ale že pochází ze starší série o veršujícím démonu Etriaganovi, který se o tělo dělí s jistým Jasonem Bloodem. Tommy tady získá své schopnosti a je tu velice zevrubně popsán jeho přerod v Hitmana, když Ennis zároveň zvládá bavit potížemi s nedobrovolným čtením mozku a trademarkovou krvavou akcí ve stylu Wooových filmů s Chow Yun-fatem.

Další kus patří do série 1 000 000, kde parta čtyř zdegenerovaných dětí z budoucnosti (853. století, pravděpodobně po Kristu) chce do sebe nasát Hitmanovi schopnosti. Krutě narazí, protože Tommy chce zase domů, a to tak, že hned. Speciál ničím neoslní, ale znalí se často pousmějí nad kdejakou narážkou.

Hitmanova nápaditá jednohubka s Lobem vyšla už hodně dávno u Crew a právě za pomoci tohohle parchanta představila Tommyho českým luhům a trafikám. Potěší účastí Šestipívova týmu Paragraf 8 a finálním soubojem na staveništi. O kresbu se postaral Doug Mahnke, který se na rozdíl od McCreye víc věnuje detailům.

Rakev plná dolarů je úžasnou poctou Leoneho dolarové trilogii, kde Clint Eastwood cedí hlášky skrze smradlavé žváro. Tommy se tu vydá za prací do městečka Tiburon a rozdá si to i s mutantním pistolníkem, který tasí rychleji než hrom a blesk dohromady. Kresbu mají na svědomí Carlos Esqerera a Steve Pugh a práci si rozdělili v přesně opačném pořadí než u sólového příběhu Svatého zabijáka z kultovky Kazatel, který vyšel zhruba ve stejnou dobu.

Týmovka, na kterou čekala celá fandovská základna DC, konečně přišla! Šestipívo a Superman spolu bojují proti prohnilé pakáži města Metropolis. Šestipívovy neortodoxní metody se však setkávají s nepochopením a rudý pláštěnkář má za to, že Šestipívovi musí nejprve vštípit kodex hrdiny. Hitman se tu ukáže všehovšudy ve dvou rámečcích, ovšem až fantaskní atmosféra je jedinečná.

Poslední příběh je ze speciálu JLA/Hitman a vznikal nějakých šest let po tom, co už byla Tommyho série po smrti. Sám Ennis mnohokrát prohlásil, jak bylo skvělé se k postavě Hitmana vrátit a vyprávět ještě jeden poslední příběh. O chvíli, kdy Liga spravedlnosti byla zneschopněna a její osud byl v rukách irského zabijáka z Kotle, který udělal to, co uměl nejlíp. Všechny pozabíjel. Děj je vyprávěn Clarkem Kentem jednomu šťouravému reportérovi a celá narace je lemována Supermanovými úvahami o podstatě gothamského zabijáka. Celá Liga pak působí jako skupina rozhádaných, příliš fanatizovaných nebo do sebe zahleděných hlupáků. Je trochu paradox, že nejlepší příběh Ligy spravedlnosti napsal Garth Ennis, který superhrdinstvím jako takovým pohrdá.

Ennis s typickým černým humorem líčí kratší epizody z Hitmanova života a John McCrea je mu zdatným pomocníkem. Je pozoruhodné sledovat, jak se posunula právě McCreova práce, kdy se z poměrně rozšafné kresby během dvaceti let stala kresba ostrá, přesná a s vyšším důrazem na hrany. Jako průřez životem je Pár vražd navíc vynikající, přesto však doporučujeme použít až po přečtení minimálně pěti z výše zmíněných svazků. Už jenom kvůli Baytorovi.

Info

Garth Ennis, John McCrea: Hitman: Pár vražd navíc (Hitman - special: Annual, Hitman Lobo That Stupid Bastich, Hitman One Million, JLA Hitman 1+2, How to be a superhero), BB/art 2013

http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2907

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace