Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.06.2023

Poslední červen. Prázdniny. Ty pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak. Letos to trochu náhodou (i když, víme) vyšlo tak, že k poslednímu červnu směřoval deadline hned několika věcí ohledně Full Moonu, což mimo jiné znamenalo, že poslední dny byly vskutku náročné. Že je potřeba vypnout poznám vždycky nejlíp, když opakovaně nemohu usnout. To se poslední dva týdny opakuje skoro každý den. Prázdniny se mohou zdát iluzorní, ale... jsou potřeba.


„Bezhlaví maršálové na trojnohých koních ukazují zlomenou šavlí na nepřítele, básníci s utrženýma ušima naslouchají zpěvu ptáků v zákoutích parků.“ Minulý víkend se u nás na Kubáni na trhu objevil antikvář, který chodí několikrát do roka s pár bednami knížek. Skoro vždycky si u něj něco koupím, jeho selekce je hodně náhodná, ale občas jsou tam perly. Jako právě Noční rozhovor od Ladislava Mňačka, pomačkané první vydání z roku 1966, které vyšlo v rámci edice Spirála s grafickou úpravou Zdenka Seydla. Rochním se v těch úžasných větách s ještě větším potěšením než poprvé, čtu sotva několik stránek denně, aby to trvalo co nejdéle. Snovou atmosféru příběhu z Drážďan probíhajícího v několika časových rovinách občas bolestivě naruší zahřmění reality, dost to připomíná dění v posledním týdnu. Dvojčíslo už je odevzdáno, mailů najednou chodí mnohem méně, skoro jako by už bylo možné vypnout. Ještě pár dní...


Šťastné dieťa a Hvězdy. Čekání na prázdniny zpříjemnila poslechovka dvou alb, které se chystají na podzim. Do studia Sono Records jsem včera odpoledne dorazil jako jeden z posledních, je nás tu vlastně jen několik, o to intenzivněji se do nových tracků člověk zaposlouchá. Katiny písničky já už hodnotit nemohu a nebudu, jsme si příliš blízcí, její deska hrála jako první, poté se rozběhly Jakubovy Hvězdy. Trochu paradoxně to funguje i takhle hned po sobě, Katčina přímočarost a zkratka Jakubovo trochu hippie opisnou poetiku nepřebila. Ještě pár dní musíte vydržet, ale rozhodně je na co se těšit. Do té doby se toho ještě uděje, třeba příští týden Pohoda, pak Colours, Pop Messe, Beseda. Moody Moon Noize. Tam všude se můžeme vidět. Pokud bude energie.


„V noci sa dialo niečo mimoriadné, bola to sekunda na zázraky,“ zpívá Katka v krásném tracku V noci. Tahle věta se mi v hlavě drží od včerejška, s jemným chrčením halasně bliká jako letitý unavený neon. Sekundu na zázraky mám jako téma dávno rozmyšleného a rozvrženého příběhu, knihy, kterou nemám čas ani začít psát, natož dokončit. Při včerejším poslechu Katčina alba jsem si na to zase vzpomněl, snaha se soustředit ve střetu s pekelnou únavou občas dokáže vyprodukovat pozoruhodné kombinace myšlenek. Slibuji si, že letos v létě už konečně začnu, jako už několikrát. Mohly by tomu pomoci třeba ty prázdniny?

Dneska večer s parádním novým trackem od Tomáše Havlena, V/Z, Sampou the Great, Emilem Amosem nebo totální hymnou od Very Sola, kterou si budu pouštět dokola nejen pár dní, ale celé léto. Na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Nan Goldin

tracklist:
SANAM – Bell
Yussef Dayes ft Tom Misch – Rust
Chief Adjuah (Christian Scott aTunde Adjuah) – Xodokan Iko – Hu Na Ney
Tony Allen & Adrian Younge – No End
Chuck Strangers – Prospect Park West
Nia Archives – Off Wiv Ya Headz
DJ Gäp – Monta Em Mim (feat. João Lágrima de Ouro)
Zouj x Sahareya – Death of Me
Local Psycho and The Hurdy-Gurdy Orchestra – The Hurdy-Gurdy Song
IzangoMa – Out of the World
V/Z – Candles
V/Z – Bites feat. Coby Sey
Emil Amos – Jealous Gods
Scrimshire – Your Invasion Is A Lie feat. Idris Rahman
Damon Locks & Rob Mazurek – The Concord Hour
Mulatu Astatke & His Ethiopian Quintet – Shagu
Aja Bonet – why my love
Public Image Ltd – Car Chase
Sampa the Great – Can I Live? (feat. Witch)
Jazzbois – Creator
Arnold Dreyblatt, The Orchestra of Excited Strings – Fight Path
Meral Polat Trio – Diya
jaimie branch – take over the world
Fabiano du Nascimento – Das Nuvens
Safety Trance – El Alma Que Te Trajo ft. Arca
Tomáš Havlen – Sivá
Brooke Combe – Are You with Me?
Gabriels – Glory
Ibeyi – Deathless (feat. Kamasi Washington)
Shenseea – Talk Truth
AC – Garage
V/Z – Habadash feat. Cathy Lucas
Vera Sola – Desire Path

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace