Články / Reporty

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář | Články / Reporty | 24.11.2023

Koncert Jaga Jazzist na brněnské Flédě patřil k těm, u nichž se každá zrovna hraná skladba zdá být nejlepší z celého setu. Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování. Energií prýštící show kapely trvala dvě hodiny, které tak uběhly jako voda. Při smetení vlnou tsunami umně sbratřující jazz s elektronickou hudbou to ovšem těžko mohlo dopadnout jinak.

Ze všech akcí letošního ročníku JazzFestBrna byla tato jediná, která proběhla v klubu Fléda. A při volbě prostoru organizátoři rozhodně nesáhli vedle. Jistě, v názvu kapely se vyskytuje slovo jazz a její členové hráli mj. na saxofon, pozoun či basklarinet, nicméně šest z osmi mělo po ruce rovněž rozličnou elektroniku. Ta pak celému zvuku dodávala notně taneční a klubový zvuk, který se zdál být svůdně tmavému sálu, v němž jindy elektronická hudba zaznívá nezřídka, šitý na míru.

Nicméně zmínit jen taneční ráz Jaga Jazzist by bylo silně reduktivní. Krom energie vybízející k pohybu v sobě totiž nesla cosi velmi hřejivého a opojného. První skladby vnášely do zvenku zkřehlých těl posluchačů uvolňující teplo, jako by se do nich šlo útulně vnořit coby do horké vany. Zároveň atmosféra jejich skladeb obsahovala díl snové zastřenosti. V mlžně hutných kompozicích se přes sebe hypnoticky přelévaly melodie jednotlivých nástrojů, přičemž barevná záře světel společně s umělou mlhou háv kouzelné snovosti jen podtrhovala. Zejména ve více skladbách opakovaný, záhadně působící motiv hraný unisono vibrafonem a klávesami se nad sálem nesl až přízračně.


fotogalerii z koncertu zhlédněte tady

Nohama pevně na zem hudbu i posluchače vracely bicí, za nimiž seděl Martin Horntveth, jeden ze dvojice bratrů zakladatelů, jeho rytmy do abstraktně rozevlátých melodií vnášely jasný a precizní řád. A jen těžko šlo Horntvetha přehlédnout. Na podiu, které zaplněno celou plejádou hudebních nástrojů a elektroniky praskalo ve švech, se na bubenické stoličce tyčil hned v popředí. Pozornost pak strhával svébytným přístupem k hraní, u nějž nezastíral vnitřní emoce, jež se mu na povrch draly v podobě mnoha procítěných grimas a pohybů. Extatickým rámcem své performance budoval pevné základy, na nichž mohl katarzní závěr koncertu neochvějně stát.

S Flédou se skupina rozloučila za doprovodu intenzivní a smysly jitřící světelné stroboskopie, která se v posledních dvou skladbách stala patřičně euforickou tečkou za vystoupením Jaga Jazzist.

Info

Jaga Jazzist (no)
22. 11. 2023 Fléda, Brno

foto © Tamara Šejnová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace