Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce | Články / Rozhovory | 25.05.2020

Stano Sninský alias Raptor Koch představuje úkaz na slovenské scéně. Jeho hudební cesta začala už v devadesátkách a ke dnešnímu dni, jakkoliv on sám se pohybuje mimo pozemský čas a prostor, má jeho bandcampový účet přes čtyřicet položek. Jméno mu udělaly nejen skvělé covery amerického multiinstrumentalisty R. Stevieho Moorea nebo Mothers of Invention, ale i psychedelické kompozice a podivuhodná sklepní elektronika. Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá neposlouchatelný lo-fi ambient. Nebo cokoliv jiného. V rubrice Sklep červnového magazínu Full Moon se budeme letmo věnovat jeho poslední nahrávce Prvý album (sick!), sítí jsme mu poslali pár otázek. Odpovídal, jak se dalo očekávat, příčetně a věcně.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šport, rýchle autá a ženy. Šport: Keď som chodil na základnú školu, skoro všetci v mojom okolí chceli byť futbalisti. Ja nie. Napadlo mi, že budem chcieť byť to, čo nikto nechcel byť. Spevák z Guns N' Roses. Rýchle autá: Ked som končil strednú školu, skoro všetci chceli mať čo najdrahšie, najvytunenejšie auto. Ja nie. Tak som založil pankovú skupinu Počkaj? Dobre už možeš. Ženy: Kedže všetci chlapci chceli pekné frajerky, ja som chcel iba škaredé. Tie mi vždycky na opekačkách vraveli, ako viem pekne spievať, keď som vypaľoval Elán a IMT Smile.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Neživím sa, iba prežívam. Nemôžem sa verejne priznávať k nelegálnej činnosti. Nehnevajte sa. Vo voľnom čase nakupujem šaty, ale iba vo vintage sekáčoch. Občas chodím na blšak, kde predávajú lokálni dizajnéri.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nie je tam nikto, kto by mi povedal: Raptor, si génius, milujem ťa a ctím si ťa, vyslyš moje prozby, nie si hotel, aby som vošiel pod tvoju strechu, ale tu máš sto euro a duša mi ozdravie.

jedno z jeho předchozích alb Robot Love/Mačky majú oči jsme recenzovali zde

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Ženy, čo mi ukazujú holé cicky, keď nahrávam starnúce hity. Staré babky kráčajúce cestou do kostola, pohoršujúce sa nad kvílivými zvukmi mojej ohnivej elektrickej gitary. Stredne pražená káva z lokálnej kaviarne, toast s avokádom, vegánsky bezlepkový čískejk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
V žiadnom bekstejdži nesmie chýbať iránsky kaviár Almas, domáci syr losa, biele hľúzovky Alba, sushi burrito, cuketové cestoviny, karfiolová pizza, matcha dezert a káva zo Starbaksu.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kurvy, kokain, barberšopy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Keby to bolo horšie, plakal by som. Keby to bolo lepšie, smial by som sa. Doteraz neviem, čo mám robiť.

Info

Raptor Koch
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Kalenský (Světadílna): Tak trochu divnej country club

Libor Staněk 01.07.2020

Nezávislý prostor Světadílna se za dobu své krátké existence stal stěžejním místem pro pořádání hudebních akcí na jihu Čech. Skejty a country?

Vstupní prohlídka: Melis

redakce 30.06.2020

Písničkářka a producentka Melis je dlouhodobě usazená v Berlíně. Před vystoupením v Mariánských Lázních ji necháváme projít vstupní prohlídkou.

Marianna Cimburová (Festival Deziluze): Máme rádi kontrasty

Jarmo Diehl 23.06.2020

Začátek léta se už slibně rozjíždí, tedy co se týče menších festivalů, čehož důkazem je i multižánrová Deziluze, letos se odehrávající v pivovaru Herold.

Vstupní prohlídka: LemonHeart Club

redakce 16.06.2020

LemonHeart Club tolik nevěří na melodie, spíš na noise, sludge, drone, jak dokazuje i aktuální nahrávka Nevědomí. I do něj se vydali členové skupiny během Vstupní.

Douška vydavatelská: Deadred Records

redakce 14.06.2020

Label Deadred se věnuje především vydávání „slovenského over-electronického terénu“. Co chystají, co mají venku?

Markéta Rodryčová (Oakfest): Už nechceme jen pařit

Jarmo Diehl 10.06.2020

Jeden z mála a prvních letošních takřka letních festivalů se uskuteční v Dubu nad Moravou. Co a jak bude? Muzika i battly.

Vstupní prohlídka: sinks

redakce 09.06.2020

Poslední EP July vychází kapele již 19. června, tedy dva dny po brněnském koncertě, na kterém budou předskakovat Chief Bromden.

Chief Bromden: Naše ambice nejsou světové

waghiss666 03.06.2020

Před plánovaným křtem alba Slunovrat jsme vyzpovídali kapelu Chief Bromden. Povídání o jižní Moravě, ambicích i folklórních odkazech.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?