Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce | Články / Rozhovory | 25.05.2020

Stano Sninský alias Raptor Koch představuje úkaz na slovenské scéně. Jeho hudební cesta začala už v devadesátkách a ke dnešnímu dni, jakkoliv on sám se pohybuje mimo pozemský čas a prostor, má jeho bandcampový účet přes čtyřicet položek. Jméno mu udělaly nejen skvělé covery amerického multiinstrumentalisty R. Stevieho Moorea nebo Mothers of Invention, ale i psychedelické kompozice a podivuhodná sklepní elektronika. Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá neposlouchatelný lo-fi ambient. Nebo cokoliv jiného. V rubrice Sklep červnového magazínu Full Moon se budeme letmo věnovat jeho poslední nahrávce Prvý album (sick!), sítí jsme mu poslali pár otázek. Odpovídal, jak se dalo očekávat, příčetně a věcně.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šport, rýchle autá a ženy. Šport: Keď som chodil na základnú školu, skoro všetci v mojom okolí chceli byť futbalisti. Ja nie. Napadlo mi, že budem chcieť byť to, čo nikto nechcel byť. Spevák z Guns N' Roses. Rýchle autá: Ked som končil strednú školu, skoro všetci chceli mať čo najdrahšie, najvytunenejšie auto. Ja nie. Tak som založil pankovú skupinu Počkaj? Dobre už možeš. Ženy: Kedže všetci chlapci chceli pekné frajerky, ja som chcel iba škaredé. Tie mi vždycky na opekačkách vraveli, ako viem pekne spievať, keď som vypaľoval Elán a IMT Smile.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Neživím sa, iba prežívam. Nemôžem sa verejne priznávať k nelegálnej činnosti. Nehnevajte sa. Vo voľnom čase nakupujem šaty, ale iba vo vintage sekáčoch. Občas chodím na blšak, kde predávajú lokálni dizajnéri.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nie je tam nikto, kto by mi povedal: Raptor, si génius, milujem ťa a ctím si ťa, vyslyš moje prozby, nie si hotel, aby som vošiel pod tvoju strechu, ale tu máš sto euro a duša mi ozdravie.

jedno z jeho předchozích alb Robot Love/Mačky majú oči jsme recenzovali zde

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Ženy, čo mi ukazujú holé cicky, keď nahrávam starnúce hity. Staré babky kráčajúce cestou do kostola, pohoršujúce sa nad kvílivými zvukmi mojej ohnivej elektrickej gitary. Stredne pražená káva z lokálnej kaviarne, toast s avokádom, vegánsky bezlepkový čískejk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
V žiadnom bekstejdži nesmie chýbať iránsky kaviár Almas, domáci syr losa, biele hľúzovky Alba, sushi burrito, cuketové cestoviny, karfiolová pizza, matcha dezert a káva zo Starbaksu.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kurvy, kokain, barberšopy.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Keby to bolo horšie, plakal by som. Keby to bolo lepšie, smial by som sa. Doteraz neviem, čo mám robiť.

Info

Raptor Koch
bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Punctum: Nebrať folklór ako zakonzervovanú formu s nánosom nacionalistického pátosu

mxm 16.03.2021

Rozhovor s tvůrci jedinečné kompilace, propojující experimentální elektroniku se slovenským folklórem. Punctum, Punctum Tapes, krásovka.

Zuzana Novotová Godálová (Nástupiště 1-12): Vychovávaní novej generácie

mxm 15.03.2021

Občanské sdružení Nástupište 1-12 funguje přímo v centru slovenského maloměsta, pod autobusovým nástupištěm. Unikátní prostor? Ano! Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace