Články / Reporty

Ze dna spirály (hackedepicciotto)

Ze dna spirály (hackedepicciotto)

Kryštof Kočtář | Články / Reporty | 15.03.2024

Ačkoli bylo podium spoře oděno zprvu triem a posléze duem muzikantů, prostor Kabinetu Múz v obou případech štědře zaplnila pestrá mnohočetnost zvuků. Za pomocí loopingu totiž jak brněnští Kochlea, tak berlínští hackedepicciotto postupně splétali jednotlivé zvukové linky do mnoha pevných provazců větvících se hypnoticky napříč sálem. A přestože byla tkaniva z rozdílných materiálů co do žánru i atmosféry, v obou případech svedla příjemně obtočit a zamotat hlavu.

Instrumentální set trojčlenné kapely Kochlea stál na kooperaci saxofonu, bicích a baskytary. Zvuku dominovaly salvy odrážejících se ozvěn, které ruku v ruce s postupně přicházejícími lidmi prosycovaly sál. Spíše abstraktnějším a zastřeným plochám přemosťujícím do snových dálek sekundovaly úderné a přímočaré pasáže. Ty pak působily jako závěry dobře vypointovaných historek. Jejich intenzitu způsobilo pečlivé budování vhodného odrazového můstku, z nějž jsme byli vždy vymrštěni až nad oblaka snového oparu a paradoxně tak vráceni nohama na zem. V těchto chytlavých pasážích dali Kochlea vzpomenout některých momentů z alba A Talayapa project maďarských Trottel, kteří rovněž dokázali, nakolik mohou saxofon, bicí a basa generovat energii nabíjející a živelnou.

Jak název napovídá, projekt hackedepicciotto představuje Alexandera Hackeho, známého především z role basáka v Einstürzende Neubauten, a jeho manželky Danielle de Picciotto, umělkyně spolupracující v minulosti například s The Tiger Lillies či Tomahawk. Na aktuálním turné se dopravují pouze vlaky, a to i přes diskomfort spojený s četností zavazadel. Během koncertu se totiž v rukou páru prostřídaly housle, niněra, citera, perkuse či basová kytara. Největším překvapením byl Hackeho hrdelní zpěv natolik umný a „autentický“, až jsem jej na studiových albech mylně pokládal za vysamplovaný.

Právě touto vokální technikou Hacke set započal. Po zvukové stránce v něm duo – obdobně jako rovněž dvojice Dead Can Dance – namíchalo koktejl ze surovin pocházejících z celého světa, avšak rozhodli se jej vypít v berlínském techno klubu. Rituál byl tedy inscenován jak skrze užití mj. prvků irské lidové hudby, tak taneční elektroniky. K nejpůsobivějším pasážím pak patřily ty spíše uniformní, rituálně vtahující – například Hackeho procítěné bubnování za doprovodu atmosférického ječení houslí de Picciotto a dunění loopované basy ve druhém plánu.

Ze dna spirály cyklických a multiplikovaných melodií byla cesta dlouhá, set hackedepicciotto trval zhruba devadesát minut, nicméně průvodci působili mile a starostlivě. Jednotlivé skladby věnovali svým přátelům či rodičům a jaksi familiárně pak po koncertu působil i Hacke, když se pohyboval v Kabinetu Múz a bezstarostně si u toho prozpěvoval. O to víc se člověk těší na turné Einstürzende Neubauten, které proběhne na podzim.

Info

Hackedepicciotto (de) + Kochlea
13. 3. 2024 Kabinet múz, Brno

foto © Jan Svora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Mezi chaosem a soustředěním (The Ex)

Akana 24.03.2024

Pří ohlušujících noiseových náletech se především Hessels s Moorem svíjeli se svými nástroji s takovou bezuzdností, až to bylo o strach.

Róisín Murphy: elegancia a veľa vtipu

Michal Mikuláš 20.03.2024

Vstupenky na nenapodobiteľnú írsku disco queen boli v nedeľu popoludní už nedostupné. No wonder...

7 okamžiků South by Southwest 2024

David Čajčík 20.03.2024

Unikátní zážitek, kdy je možné vidět jedny z největších jmen amerického kreativního či tech průmyslu, hollywoodské hvězdy vedle stovek a stovek zcela neznámých hudebních projektů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace