Články / Offtopic / / Komix

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.04.2021

„Chlapče, připrav se do Midgardu zamilovat víc než kdy předtím. Neboť ti představím éru, kterou budou historikové budoucnosti nazývat… zlatým věkem domácího piva.”

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek. První vlaštovkou je tak přímé pokračování poslední knižní série o severském bohu Thorovi, Válka říší. V něm se na poslední nedobytý svět vrhne armáda nestvůr pod dirigentskou taktovkou temného elfa Malekitha.

Válka říší je brutální akční smršť, která spoléhá na znalost jednotlivých postav, jejich předchozích vítězství i útrap. Scenárista Jason Aaron snad každou jednotlivou superhrdinskou postavu posouvá ve vývoji do často těžko představitelných míst. Využívá přitom tradiční mytologii i bohatý marvelovský vesmír. Punisher zabíjí ledové obry, Daredevil je strážce duhového mostu a několik Thorů z různých časových epoch představují třešničky na obrovském dortu. Celá ta rozšafnost s sebou nese i jedno velké negativum, a to je malý prostor pro vysvětlování. Dá se tak namítnout, že jde o povrchní akci bez detailů, ale díky tomu, že vycházejí i boční série, čtenář zhruba ví, která bije a proč se jednotlivé postavy chovají, jak se chovají. V podstatě vidíme styl, který teď Marvel používá u svých filmů, jen ve větším měřítku.

Vizuální stránka je tak trochu zklamáním a nenabízí nic inovativního, Russell Dauterman je klasický mainstreamový kreslíř. Jsou tu sice působivé momenty, kdy Avengers táhnou do boje na létajících koních nebo útok čtyř Thorů, ale snadno zaměnitelných styl nestrhne. Velká část akce se točí okolo obrany temného Bifrostu, teleportu, kterým záporák posílá svou armádu po všech deseti světech, a velké bitvy v New Yorku, která mohla odvážnějším vizuálem opravdu strhnout. Nabízí se otázka, proč nebyl přiván Mike Del Mundo ze série o Thorovi, jehož kombinace klasické kresby tuší a olejomalby tam vypadala fantasticky a dodávala příběhu punc výjimečnosti.

V knize se pro svůj rozsah stále objevují narážky a odkazy na série a postavy, ve kterých se čtenář musí zákonitě ztrácet. Určitě by pomohlo alespoň kratší shrnutí nebo poznámky pod čarou. Celkově jde ale o skvělý akční příběh, ve kterém si Jason Aaron do sytosti pohrává se severskou mytologií. Pro fanoušky Thora splněný sen.

Info

Jason Aaron, Russell Dauterman - Válka říší (Crew, 2021)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace