Články / Offtopic / / Komix

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.04.2021

„Chlapče, připrav se do Midgardu zamilovat víc než kdy předtím. Neboť ti představím éru, kterou budou historikové budoucnosti nazývat… zlatým věkem domácího piva.”

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek. První vlaštovkou je tak přímé pokračování poslední knižní série o severském bohu Thorovi, Válka říší. V něm se na poslední nedobytý svět vrhne armáda nestvůr pod dirigentskou taktovkou temného elfa Malekitha.

Válka říší je brutální akční smršť, která spoléhá na znalost jednotlivých postav, jejich předchozích vítězství i útrap. Scenárista Jason Aaron snad každou jednotlivou superhrdinskou postavu posouvá ve vývoji do často těžko představitelných míst. Využívá přitom tradiční mytologii i bohatý marvelovský vesmír. Punisher zabíjí ledové obry, Daredevil je strážce duhového mostu a několik Thorů z různých časových epoch představují třešničky na obrovském dortu. Celá ta rozšafnost s sebou nese i jedno velké negativum, a to je malý prostor pro vysvětlování. Dá se tak namítnout, že jde o povrchní akci bez detailů, ale díky tomu, že vycházejí i boční série, čtenář zhruba ví, která bije a proč se jednotlivé postavy chovají, jak se chovají. V podstatě vidíme styl, který teď Marvel používá u svých filmů, jen ve větším měřítku.

Vizuální stránka je tak trochu zklamáním a nenabízí nic inovativního, Russell Dauterman je klasický mainstreamový kreslíř. Jsou tu sice působivé momenty, kdy Avengers táhnou do boje na létajících koních nebo útok čtyř Thorů, ale snadno zaměnitelných styl nestrhne. Velká část akce se točí okolo obrany temného Bifrostu, teleportu, kterým záporák posílá svou armádu po všech deseti světech, a velké bitvy v New Yorku, která mohla odvážnějším vizuálem opravdu strhnout. Nabízí se otázka, proč nebyl přiván Mike Del Mundo ze série o Thorovi, jehož kombinace klasické kresby tuší a olejomalby tam vypadala fantasticky a dodávala příběhu punc výjimečnosti.

V knize se pro svůj rozsah stále objevují narážky a odkazy na série a postavy, ve kterých se čtenář musí zákonitě ztrácet. Určitě by pomohlo alespoň kratší shrnutí nebo poznámky pod čarou. Celkově jde ale o skvělý akční příběh, ve kterém si Jason Aaron do sytosti pohrává se severskou mytologií. Pro fanoušky Thora splněný sen.

Info

Jason Aaron, Russell Dauterman - Válka říší (Crew, 2021)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace