Články / Seriály / / 3na3

3na3: Muzika pro nezaujaté uši

3na3: Muzika pro nezaujaté uši

Jiří Přivřel | Články / Seriály / / 3na3 | 12.11.2018

Muzika pro nezaujaté uši. Jednovečerní festival v kulturním domě Na Letním v Mariánském údolí nedaleko Olomouce letos proběhne v sobotu 17. listopadu. Na hudebním programu jsou Kittchen, Nylon Jail a Budoár staré dámy. Muzika pro nezaujaté uši však nenabízí jen hudební dění. Více o festivalu pořadatel Vítězslav Novák.

Muzika pro nezaujaté uši se letos koná po šestnácté. Co má za sebou?

Muzika pro nezaujaté uši a Výstava pro nezaujaté oči jsou už tradiční podzimní akce spojující mladší i starší příznivce alternativní kultury v Hlubočkách – Mariánském Údolí a okolí. Akcí Muzika pro nezaujaté uši připomínám každým rokem, že tady v dávných dobách (1982–1987) existoval tzv. Jazzklub, který měl pro tehdejší dobu kulturní krize nezanedbatelný význam. Jazzklubáci byli otevření vůči všemu novému, ale přitom znali a vlastně i navazovali na snahy svých „podzemních“ předchůdců. Snažili se přijímat jak podněty přicházející z tehdejší alternativní kultury, tak i víceméně zažité a tradiční undergroundové „hodnoty“. Žili jsme svoje životy ve stejné společnosti, ale na zcela odlišné kulturně-sociální frontě.

Období tohoto idealismu trvalo do konce 90. let, kdy cenzora a politického nepřítele nahradily hodnoty postmoderní konzumní společnosti a diktaturu proletariátu zase diktatura peněz. Postupně se i v Mariánském Údolí znovu začaly objevovat nezávislé kulturní aktivity (např. akce v prostoru hospody V Údolí) a v roce 2002 proběhl hudební festival Údolí 2002, který jako by odstartoval do dnešního dne nepřerušenou sérii akcí od Coporuce (2003–2005) po Muziku pro nezaujaté uši (od r. 2005), k níž se v roce 2006 přidala i výtvarná přehlídka, později nazvaná Výstava pro nezaujaté oči. Ta staví svou výlučnost na vystavujících, kterými jsou především výtvarníci s kontakty a vztahem k regionu. Zde je nutno podotknout, že zdejší industriální prostředí, v mnohém podobné ostravskému, bývalo už od 80. let živnou půdou pro experimentální a dynamické hudební či výtvarné projevy a s tímto tvůrčím přístupem se často setkáváme i na těchto výstavách.

Jaká byla kritéria pro výběr kapel a muzikantů?

Muzika se specializuje na všechny hudební oblasti, které stojí mimo hlavní proud. Tedy ty hudební žánry, ve kterých hlavní roli hraje potřeba uměleckého vyjádření a nikoli komerční úspěch. Do záběru Muziky by měly patřit např. soudobá alternativa, postjazz, elektronika, world music, improvizace, industrial, noise atd. Velká posluchačská otevřenost má svůj přirozený protipól v důrazu na kvalitu. Neexistuje žádné typické publikum festivalu, zato existuje publikum, které nesnese, aby bylo podceňováno. Nic nepředstíráme a nesnažíme se trefit do vkusu publika, protože o něm nic nevíme. Nevíme ani, zda se dostaví. Letošní Muzika pro nezaujaté uši a Výstava pro nezaujaté oči úspěšně navazují na vše výše uvedené a představují současné hudební směry, ve spojení s informací o dnešním stavu amatérské výtvarné scény v této části regionu. Většina účinkujících a výtvarníků na přehlídce jsou lidé nějak názorově příbuzní a propojení, a dokazují, že setkávání lidí na této platformě neztratilo smysl.

Za názvem akce Muzika pro nezaujaté uši, pořádané v malé obci, cítím jistou snahu o osvětovou činnost? Daří se to?

Cílem festivalu Muzika pro nezaujaté uši je dát Hlubočkám a celému okolnímu regionu kulturní akci, kterou náročný divák se zájmem o dění na umělecké (zdaleka nejen hudební) scéně postrádal. Festival patří zcela samozřejmě ke kulturní nabídce a je pravidelným cílem vyspělého publika s širokými kulturními zájmy a jistým vymezením od ostatních kultur v obci. Akce se koná vždy sobotu, která je nejblíž 17. listopadu. Dne boje za svobodu a demokracii, což je pro mne dalším symbolem našeho tehdejšího snažení. A jestli se to daří? Záleží na mnoha okolnostech. Jednou více, jindy méně. Ale vím jistě, že jednou to bude poslední připomínka něčeho, co bylo a dnes není.

Info

Muzika pro nezaujaté uši
17. 11. 2018 19:00
KD Mariánské Údolí u Olomouce
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

3 na 3: Jan Barnet + Petr Horák (Rosnička)

redakce 22.06.2024

Tři desítky zástupců progresivní elektronické scény, bohatý denní doprovodný program, aktivity pro děti. To vše v přátelské atmosféře a malebné krajině. Plavky s sebou!

3 na 3: Pavel Kraus (Konektiv Night)

cyril kosak 06.12.2022

Před pěti lety začal cyklus Konektiv Night, který si vytkl za cíl dávat dohromady umělce žijící v České republice, kteří by měli jen pramalou šanci potkat se v jediném lineupu.

3 na 3: Matěj Černý (Letiště)

redakce 11.08.2021

Tradiční místo drahotušského letiště vymění za vnitřní a venkovní prostory komunitního centra Karnola. Co je dále nového, za čím přijet?

3na3: Jarda Krátký (Stodola Fest)

redakce 02.10.2020

Čím jsem starší, tím víc mě serou lidi, co dojdou na akci stylem „zaplatil jsem a očekávám, že mě budete bavit," říká pořadatel Stodola festu.

3 na 3: Otakar Veselý (Kamenka Open)

redakce 24.06.2020

Poslední víkend na louce u moravské metropole přinese jak hudební, tak filmový program. A partu veselých djs a vizualistů z kolektivu Equipe Animazione.

3na3: David Pospíšil, Honza Kasal (Šlinc fest)

redakce 09.06.2020

Kde začít open air sezonu, a nadto v Praze? Co takhle v areálu lesního divadla v Řevnicích? Vyměnili jsme si pár slov s organizátory.

3 na 3: Virtual Healing: Covid19 Antidote

redakce 15.05.2020

Před pár dny se pak objevila kompilace Virtual Healing: Covid19 Antidote, kterou dali dohromady Oliver Torr a Matěj Moravec.

3na3: Radek Pavlovič (Aerofilms)

redakce 25.09.2019

Radka Pavloviče můžete znát jako pražského promotéra nebo z kapel Decultivate a Flowers for Whores. Co dělá v civilu?

3na3: Dan Morávek (Shotgun Festival)

redakce 06.09.2019

Spousta z nás aktivně hraje, nebo se pohybuje okolo scény. Hudba je pro nás vždy na prvním místě a dramaturgie nás učí poznávat stále nové lidi a seskupení.

3na3: Michal Ortcykr (Coombal Open Air)

redakce 08.07.2019

Multižánrový festival Coombal Open Air v Lužné u Rakovníka pořádá Michal Ortcykr s přáteli už dvanáct let. Co nám k tomu řekl? Vezměte si s sebou knír...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace