Články / Offtopic / / Soundtrax

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 | Články / Offtopic / / Soundtrax | 29.11.2015

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce. Mount Everest po dlouhou dobu patřila mezi místa, které lidské oko nespatřilo, peníze však všechno mění. V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali. Jeden z přeživších o tom napsal (Jon Krakauer), Baltasar Kormákur to zrežíroval a Dario Marianelli k tomu složil hudbu. Mrazivou pouť ke smrti.

Neobvyklá volba, pustit sentimentalistického italského skladatele k převážně drsnému chlapskému dobrodružství, ale vyplatila se. Marianelli skvěle pracuje s dřevěnými dechy a svými trademarkovými smyčci, které vhání do očí slzy, ale štěstí. V kombinaci s obrazem dokonale zachycuje nadšení horolezců, které čeká poslední, největší výzva, i únavu, strach a nejistotu. Majestátní a dramatická hudba je doplněna o tradiční tibetské nástroje (Arriving at the Temple) a procítěné dechy se zakousnou do kabátu jako vichr ve čtvrtém táboře, den před finálním výstupem. Rychlé plechové perkuse protknuté hlavním tématem expedice, nebo ženský vokál evokující smrt, stejné jako volání sirén, ihned vtáhnou do děje. Dva přístupy, které Dario Marianelli volí a většinou se doplňují, mohou při přechodech rušit. Místy jsou trochu překvapivé a násilné. Netradiční je i keltská příchuť smyčcových nástrojů, tím spíše když jsou hrdinové převážně z Nového Zélandu a USA.

Hudba k výstupu na Everest je výpravná a spolu se silným ústředním tématem spoluvytváří působivý zážitek z filmu. Sama o sobě nabízí solidní poslech, ale Marianelli už mnohokrát dokázal, že to umí i lépe. Tentokrát se ponořil až po kolena do neprobádaných sněhových plání a zvládl to pouze se ctí.

Info

Dario Marianelli - Everest OST (Varese Sarabande, 2015)
www.itunes.apple.com/us/album/everest-original-motion-picture/id1032509586

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Zpěv vzdálené Země (Interstellar)

3DDI3 21.12.2014

Všechno začalo složením hudebního motivu pro jednu stránku scénáře. Velmi intimního momentu, jelikož pojednával o dojemném loučení dítěte s otcem...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace