Články / Offtopic / / Soundtrax

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána | Články / Offtopic / / Soundtrax | 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu. Šílenství? Běžný stav a není se čemu divit, J. J. svoji úlohu zmáknul s lišáckou důmyslností a čísla tenhle fakt potvrzují, jakkoliv mu tvrdé jádro přeje smrt v Sarlaccových útrobách.

Že za ten hajp může disneyovský brainwash? Daleko spíš sloní dávka nostalgie, John Williams s ní operoval hojně, byť s citem a rozvahou, které jsou jeho genialitě vlastní. Na dokonalost nevěřím, ale do prkýnka, ústřední znělka ze sedmasedmdesátého je prostě nádherná, a když někdo napíše něco takového, je z něj Pán, ať se děje, co se děje.

Vyšťourat z hlavy moment, kdy na plátno hrůzně vystupuje křižník Prvního řádu... husina až na plech. Říkám si, co to, až po chvíli si uvědomuju, že z kinosálu se stala houba nasáklá emocemi a ten, kdo ji ždíme, je John Williams. Pěkně do sucha, drahoušku. Klavíry, smyčce, příčné fléty, dechová sekce, atmosféra, zvraty, gradace, nahoru, dolů a do stran. Tohle není horská dráha, ale předem prohraný boj s o mnoho mocnějším Sithem, co si s náma háže vzduchem dle libosti a jen tak by the way si u toho leští světelný Excalibur. Na oko kliďas, ale ve skutečnosti učebnicový příklad rozpolcenosti, tenhle Kylo Ren. Torn Appart je mimochodem vůbec nejsilnější věc, jaká ve Star Wars kdy zazněla, a to jsem si scénu Luke vs Darth Vader z Návratu Jediho pustil nejmíň 1 684 562 krát a řval u ní dvakrát tolik.

Nemáte někdo, prosím, v kapse ovladač, co by přetočil čas do roku 2018 a my se konečně dozvěděli, jestli je Snoke skutečně Yodův bývalý spolubydlící, reinkarnovaný Anakin, anebo snad nedejbože Jar Jar?

Info

Star Wars: The Force Awakens OST (Lucasfilm Ltd., 2015)
www.disneymusicemporium.com/rgshop/star-wars-the-force-awakens

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Zpěv vzdálené Země (Interstellar)

3DDI3 21.12.2014

Všechno začalo složením hudebního motivu pro jednu stránku scénáře. Velmi intimního momentu, jelikož pojednával o dojemném loučení dítěte s otcem...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace