Články / Recenze

Logic: inkarnace za milion+

Logic: inkarnace za milion+

Mikuláš | Články / Recenze | 28.09.2016

Jestli lze někoho v současném československém kontextu označit za trapovou ikonu, po aktuálním vydání alba Ze dna je potřeba více než kdy předtím vyslovit nahlas jméno Logic. Pro posluchače, kteří sledují genezi jeho projevu v kontextu mezinárodního zvuku během alespoň posledních pěti let, bude tato nahrávka dost možná korunovační oslavou úctyhodného progresu různých osobnostních stránek, z nichž ta hudební je nejméně přehlédnutelná. Pokud jste příznivci teze o propojenosti života a textů, máte před sebou intimní příběh o materiální i duchovní cestě, kterou lze prostřednictvím hudby efektně ilustrovat. I bez přihlédnutí k životním okolnostem, které vnímáme jen zprostředkovaně, je ve výsledku obdivuhodné, v jak komplexního interpreta se dá v tlumeném českém prostředí plném překážek a tlaků na fungování v určitých schématech rozvinout. Málokomu se podařilo přesednout ze surové streetrapové formy na rozjíždějící se trapový vlak tak přirozeně a s takovou energií jako členovi dnes již několikrát přejmenovaného kolektivu dříve známého jako YZO Empire, dnes šířeji zaměřeného labelu Milion+.


Pokud Logic v rozhovorech i vlastních textech mluví o deseti letech nelehkého vývoje, je potřeba si do neznámých dosadit zásadní proměnné: vůli a nezpochybnitelnou úroveň projevu. Ty zejména na nahrávkách posledních dvou let působí jako definice aktuálních možností žánru, srovnatelných se zahraničními interprety jako Young Thug či Future. Na nejnovější nahrávce se pak z formálního hlediska vkrádá do úst otázka, zda-li právě velká variabilita flow, lehkost a proměnlivost hlasu, postupů i témat, které jsou svou eklektičností v lokálním měřítku něčím až exotickým, není pro některé posluchače bariérou.

Ze dna je výjimečnou deskou i díky neobvykle pestré produkci, kde jsou notoricky známá československá jména producentů jako Konex, Decky, Donie Darko či Conspiracy Flat zastoupena relativně rozmanitými polohami. Možnost poslechnout si na jednom místě současnou mladou producentskou generaci vedenou leaderem určité části scény může být pro posluchače přinejmenším zajímavá. Za zmínku stojí i lehce bizarní příměs, kterou do tracku Spearow přidala živoucí legenda českého rapu Orion – v nečekané kondici a překvapivém kontextu.


Z odstupu může celá nahrávka působit až experimentálně, k takovému soudu svádí i relativně krátká stopáž tracků, často uvozovaná deníkovými audionahrávkami z běžného života. To u nás není úplně obvyklé, ale tento prvek napomáhá vnitřní autenticitě  celého materiálu. Logic je na cestě ze dna ve famózní formě.

Info

Logic - Ze dna (2016)
www.facebook.com/HracRoku

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články