Články / Recenze

Logic: inkarnace za milion+

Logic: inkarnace za milion+

Mikuláš | Články / Recenze | 28.09.2016

Jestli lze někoho v současném československém kontextu označit za trapovou ikonu, po aktuálním vydání alba Ze dna je potřeba více než kdy předtím vyslovit nahlas jméno Logic. Pro posluchače, kteří sledují genezi jeho projevu v kontextu mezinárodního zvuku během alespoň posledních pěti let, bude tato nahrávka dost možná korunovační oslavou úctyhodného progresu různých osobnostních stránek, z nichž ta hudební je nejméně přehlédnutelná. Pokud jste příznivci teze o propojenosti života a textů, máte před sebou intimní příběh o materiální i duchovní cestě, kterou lze prostřednictvím hudby efektně ilustrovat. I bez přihlédnutí k životním okolnostem, které vnímáme jen zprostředkovaně, je ve výsledku obdivuhodné, v jak komplexního interpreta se dá v tlumeném českém prostředí plném překážek a tlaků na fungování v určitých schématech rozvinout. Málokomu se podařilo přesednout ze surové streetrapové formy na rozjíždějící se trapový vlak tak přirozeně a s takovou energií jako členovi dnes již několikrát přejmenovaného kolektivu dříve známého jako YZO Empire, dnes šířeji zaměřeného labelu Milion+.


Pokud Logic v rozhovorech i vlastních textech mluví o deseti letech nelehkého vývoje, je potřeba si do neznámých dosadit zásadní proměnné: vůli a nezpochybnitelnou úroveň projevu. Ty zejména na nahrávkách posledních dvou let působí jako definice aktuálních možností žánru, srovnatelných se zahraničními interprety jako Young Thug či Future. Na nejnovější nahrávce se pak z formálního hlediska vkrádá do úst otázka, zda-li právě velká variabilita flow, lehkost a proměnlivost hlasu, postupů i témat, které jsou svou eklektičností v lokálním měřítku něčím až exotickým, není pro některé posluchače bariérou.

Ze dna je výjimečnou deskou i díky neobvykle pestré produkci, kde jsou notoricky známá československá jména producentů jako Konex, Decky, Donie Darko či Conspiracy Flat zastoupena relativně rozmanitými polohami. Možnost poslechnout si na jednom místě současnou mladou producentskou generaci vedenou leaderem určité části scény může být pro posluchače přinejmenším zajímavá. Za zmínku stojí i lehce bizarní příměs, kterou do tracku Spearow přidala živoucí legenda českého rapu Orion – v nečekané kondici a překvapivém kontextu.


Z odstupu může celá nahrávka působit až experimentálně, k takovému soudu svádí i relativně krátká stopáž tracků, často uvozovaná deníkovými audionahrávkami z běžného života. To u nás není úplně obvyklé, ale tento prvek napomáhá vnitřní autenticitě  celého materiálu. Logic je na cestě ze dna ve famózní formě.

Info

Logic - Ze dna (2016)
www.facebook.com/HracRoku

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.