Články / Rozhovory

Peggy Gou: Miluju, jak si o Koreji povídají lidi, kteří ji navštíví poprvé

Peggy Gou: Miluju, jak si o Koreji povídají lidi, kteří ji navštíví poprvé

David Čajčík | Články / Rozhovory | 20.09.2018

Peggy Gou je doslova všude. Velké články ve Vogue, Mixmagu i na Resident Advisoru, ty nejlepší festivaly v čele s Primaverou nebo Coachellou a hlavně chytlavé EP na labelu Ninja Tune. Rok 2018 je rokem Peggy Gou a jejích eklektických, živých a hlavně nekompromisně tanečních setů. Jakkoliv můžeme v pražských klubech vidět a slyšet světové hvězdy běžně, ne tak často se tomu stane hned během prvního vrcholu jejich popularity - v době, kdy po nich šílí celý svět. "Peggy Gou is winning over the world," tvrdí časopis Fader a k příležitosti říjnového koncertu této původem jihokorejské DJky a producentky v Roxy vznikl i tento rozhovor.

Jaké momenty své kariéry vidíš coby zlomové?
Řekla bych, že jeden z nejdůležitějších DJ setů, co jsem zahrála, byl Boiler Room na festivalu Dekmantel v roce 2017. Úžasný zážitek, který mi pomohl zasáhnout široké, vlastně by se dalo říct globální publikum. Další bylo vydání mého EP Once u Ninja Tune. To považuju za dosažení další úrovně pro mě jako muzikantku a producentku, pořád nemůžu uvěřit, jak úžasně bylo přijaté. Letos jsem se rozhodla rozjet svůj vlastní label, to je pro mě dost velké. Brzo zveřejním další detaily, těšte se!

Pamatuješ nějakou situaci, kdy jsi zúročila svou vášeň pro hudbu a módu?
Ano, když mě požádali, abych DJovala na večírku pro Virgila Abloha, módního návrháře, který se nedávno stal uměleckým ředitelem v Louis Vuittonu. Mám pro něj jakožto umělce obří respekt a hrát mu na večírku byla skvělá příležitost, jak se s ním poznat. Dalším příkladem je nedávné focení na titulku Mixmagu. Když mi řekli, že mě na ní chtějí, tak jsem byla samozřejmě nadšená. Na focení jsem se hodně chystala, takže to považuju za ideální cestu jak zkombinovat hudbu a image, cit pro módu.

V interview pro módní časopis Vogue zaznělo, že ses vzdala stylingu, protože se ti zdálo, že svůj osobní vkus přenášíš na druhé, místo aby ses více věnovala sobě samé. Máš někdy podobný pocit, i když hraješ?
To asi ne, jsou to velmi odlišné věci. Hudbu nedělám jenom pro sebe, i když s konečným výsledkem musím být spokojená – jinak to nejde. Když hraju, je to tak z padesáti procent pro sebe a z padesáti pro publikum. Pokud je to vychýlené na jakoukoliv stranu, nedává to smysl. Nemůžeš hrát jen pro sebe.

Pokud bys měla vlastní klub, jaké bys mu dala jméno a jak by vypadal?
Jmenoval by se Remember to Gou! Chtěla bych mít nějaký super cool interiér, ne moc „posh“, spíš s uměleckými vlivy. A co se týče filozofie, tak tu asi nejlíp vystihuje motto „good vibes & good music only“. I proto bych chtěla, aby na otvíračce vystoupil DJ Harvey.

Co bys zahrála svému dvanáctiletému já?
Asi něco od Larryho Hearda. V jeho tvorbě se promíchalo mnoho různých stylů, ale vždycky tam bylo něco pro každého. Myslím, že mé dvanáctileté já by se s tím rychle ztotožnilo.

Co tě štve na současné scéně, ve které se pohybuješ?
Asi zastaralé názory. Lidi chtějí, aby věci byly jako dřív. A přitom se svět mění, tak se s tím smiřme. Je to něco jako seriál Black Mirror – svět se rychle mění, může to být občas až děsivé, ale pokud se nedíváme pozorně kolem sebe a nesledujeme pokrok, brzo zjistíme, že nám ujíždí vlak.

Jsi první Korejka, který má na kontě BBC Essential Mix a zahrála si v Berghainu. Jak důležitá je pro tebe Korea teď, když tě většinou najdeme v Berlíně?
Berlín znamená jen to, že tady bydlím. Vždycky budu pyšná na to, že jsem z Koreje.

A jak se na tvůj úspěch dívají v rodné zemi?
Přijde mi, že ho oceňují, a to nejenom v Koreji. Cítím velkou podporu od lidí v celé Asii, jsou rádi, že se někomu povedlo prorazit v západním světě. V současnosti z Koreje vychází hodně nových umělců a nemálo z nich tvrdí, že je můj úspěch inspiroval, a chtějí dokázat, že na to taky mají. V září jsem měla na výběr mezi dvěma festivaly a vybrala si Spectrum v Koreji. Chtěla jsem se vrátit a zahrát si na tak velké akci.

Jaké jsou tvé pocity, když se takhle vracíš domů?
Je to skvělé – pokaždé, když přijedu, vidím tolik změn. A to pozitivních! Nové kluby, muzea, galerie... někdy to tempo ani nestíhám. A miluju, jak si o Koreji povídají lidi, kteří ji poprvé navštíví, jak zbožňují jídlo, styl a Korejce samotné. Upřímně řečeno ani turisti nemají v tuhle chvíli co negativního o Koreji říct. A to je úžasné.

Co říkáš na nedávné bilaterální rozhovory mezi Severní Koreou a Spojenými státy? Myslíš, že má politika své místo v taneční scéně?
Ano, asi má, ale pro mě osobně ne. Nemluvím ráda o politice, protože na to nejsem expert. Ale čeho si cením, je to, že Sever a Jih si k sobě pomalu ale jistě nacházejí cestu. A smiřují se.

Info

Peggy Gou
facebook umělce

Živě:
5. 10. 2018 Roxy, Praha
fb událost

foto © Jungwook Mok

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek 18.06.2023

Během pandemické proluky kapela dospěla a do plného hudebního provozu naskakuje s čerstvou debutovou deskou I Am the Dog. Rozhovor před koncertem na Metronome Prague.

Jakub Dědina: Říkám tomu hudba na večírky a k zametání

Kristyna Baloghova 11.06.2023

Trombonista Jakub Dědina je jedním ze dvou vynikajících českých hudebníků, kteří naši zemi reprezentují v mexickém symfonickém orchestru.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace