Články / Rozhovory

Vašek Müller (Hradecký slunovrat): Naše publikum je tak trochu zázrak

Vašek Müller (Hradecký slunovrat): Naše publikum je tak trochu zázrak

Jaroslav Sýkora | Články / Rozhovory | 08.10.2018

Hradecký slunovrat se koná už téměř tradičně v červnu, kdy nabízí „klasický“ open-air s pestrým a neotřelým obsahem. Vašek Müller, který festival organizuje, se rozpovídal o výtečné gastronomii, vínu a o výběru interpretů. Došlo i na to, že festival doprovází program během celého roku a především jeho zimní edice. Ta se koná uvnitř zámku na začátku listopadu a nabízí poněkud jiný zážitek.

Na začátku června jsme si povídali o letním Hradeckém slunovratu, dnes mluvíme o Winter Edition. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zásadní rozdíl je v tom, že minimálně tři týdny před začátkem pořadatel neustále nesleduje předpovědi meteorologů. Festival se totiž koná uvnitř. Proto není pořadatel nervózní a o to víc se těší, protože počasí to celé nemůže pokazit.

Napadá mě paralela. Hradecký zámek má atmosférou dvě velmi rozdílné budovy, stejně tak má Hradecký slunovrat letní a zimní formu. Jsou podobně různé jako části zámku?
Je to úplná pravda, která mi snad nikdy nedošla. Letní festival se odehrává na bílém zámku a zimní na červeném a oba mají zcela odlišnou atmosféru. Winter Edition je jiná, má sevřenou atmosféru, dlouhé potlesky, všemu přispívá krásně nasvícený novogotický sál. Za okny tma a spousta barevného listí. Krása uvnitř i venku. Ano, zámky charakterizují ten který festival.

Ovlivňuje prostor výběr interpretů?
To je velmi zajímavá věc, nad kterou se vždycky zamýšlíme. Dramaturgie probíhá vždy spontánně, ale říkám si, že Winter je víc "zpívací". Což je možná špatné slovo, ale v podstatě více zvažujeme, zda tam dáme čistou elektroniku, protože prostředí má svou atmosféru, úplně jinou než např. letní scéna pod Bílou věží. A já mám obecně velkou slabost pro kvalitní české texty. To je doména, ve které se hodně vidíme, a zimní slunovrat tenhle aspekt zohledňuje ještě více než letní verze.

Chápu, že Luboš Pospíšil může být pro určitou generaci autor, kterého si zpívají…
Ano, nedávno jsem si po dlouhé době pouštěl v autě jeho desky a znova žasl, kolik je tam silných písniček. Opravdu desítky. Za prvé jsou melodicky výborné a za druhé se skvělými texty, díky autorům, kteří pro něj psali. Tolik dobrých a chytrých textů… to je fakt neuvěřitelné. Jsou to hity v tom nejlepším slova smyslu. A pokud jej mladší generace nezná, třeba ho právě na Hradci objeví. Takto to ostatně u nás funguje, a je to podle mě největší deviza Hradeckého slunovratu – lidi u nás nacházejí a objevují. Napříč žánry, napříč generacemi.

Pro mladé tak budou třeba Květy?
Nerad bych stavěl festival pro určitou generaci. Hradecký slunovrat je pro všechny generace, tak je to u nás vždycky. V létě i v zimě je to mezigenerační festival, kde si každý najde to své. A Květy vystoupí v nové formaci YM, což je něco jiného než tradiční Květy. Repertoár je odlišný a hrají úplně jinak. Navíc s nimi hraje Petr Uvira z Ladě, muzikant s Hradeckým slunovratem velmi úzce spojený.

Kdo další bude v line-upu?
Lights Off, což je big beat z Jeseníků, kde hraje bývalý bubeník Priessnitz. Alternativnímu rocku se v těch mlžných horách daří. Dále Majerovy brzdové tabulky, které jsem určitě nejen já hodně dlouho ukecával, aby se vrátili. Pro jisté publikum jsou kultem a mně se po nich hodně stýskalo, chtěl jsem je slyšet a jsem rád, že první comebackový koncert odehrají u nás. Naši diváci znají dobře Petra Linharta, který je klíčový autor (a osobnost) i Majerovek. Jen sólový Linhart je více o Sudetech, které jsou definované křesťanstvím, a Majerovky o černovlasých dívkách u pohanských ohňů.

AKCE NA NE-KLÍČ

Jak probíhá takové ukecávání kapely?
S Petrem Linhartem jsme dlouhá léta kamarádi, hrál mi i na spoustě vernisáží a výstav. Je mou spřízněnou duší. A já měl nedávno večer, kdy jsem si jen tak četl texty, které napsal pro Majerovky, a říkal si, jaká je to neskutečná krása. Takže pak to samozřejmě musíte autorovi napsat, jaká je to škoda, že kapela nehraje. Majerovky mají skvělé melodie a texty znějí tak, že si je s žádnou jinou kapelou nespletete, což je fakt výjimečné, ale netrefili dobu. Devadesátky byly žánrově vyhraněné, folkové festivaly byly pro folkáče, kde nemohly Majerovky projít už svým názvem. Pro rockery a alternativce byl název fajn, ale bylo to příliš akustické. Dneska v multižánrové době je to v klidu. Krásné texty, melodie, skvělý saxofon, krásně znějící mandocello… tohle všechno z nich dělá originální kapelu, nic podobného u nás nenajdeš.

To se bavíme o hudební sobotě – co se děje v pátek?
Pátek je koncipován odlišně a odehrává se v krásném historickém hradeckém kině Orion. Minulý rok jsme promítali film Osm hlav šílenství, následovala diskuze s režisérkou Martou Novákovou a s Vladivojnou La Chia, autorkou hudby. Kupodivu bylo na "artový" film plné kino. Naše publikum je tak trochu zázrak. Letos bude exhibice slam poetry, kde budou vystupovat čtyři špičkoví kluci v této disciplině u nás. Anatola Svahilce mnozí znají už z léta, kdy měl ohromný úspěch. On vybral další tři, kteří s ním budou vystupovat. A diváci budou hlasovat, kdo byl nejlepší.

Během roku se koná mnoho doprovodných akcí, které kulturu Hradeckého slunovratu doplňují…
Kolem festivalu se utvořila skupina lidí, kteří na naše akce rádi chodí, ale zároveň řada věcí z programu jim nic neříká. Minulý týden jsme pořádali koncert vsetínské kapely Noca, kterou mnozí vůbec neznali, a měl bys vidět, jak byli nadšení. A právě proto Večery s Hradeckým slunovratem, v rámci nichž jsou i degustace vína, cestopisné přednášky, koncerty, je toho hodně. Všechno to reflektuje záběr našich zájmů, náš festival není jen o hudbě. A zároveň je to i radost ze setkání lidí, kteří jsou spřízněni společnými radostmi.

Tyhle doprovodné akce se pořádají u Dvou dobráků?
Mnohé tam, ale i jinde. Třeba premiérový koncert dua Šuranská & Uvira byl na zámku ve vinných sklepech Lichnovských, kde se od doby, co je Rusáci vypili, nic nedělo. Šuranská & Uvira je mimochodem další velká radost, která by bez Slunovratu nikdy nebyla.

A první jména jarní a letní sezóny?
Program letního Hradeckého slunovratu je prakticky hotový, ale ještě jej chceme držet v tajnosti, i když jsme teď dali do prodeje pár permanentek za pouhé čtyři stovky, pro naše nejvěrnější fanoušky. Kdo dřív přijde... Z dalších akcí se moc těšíme na květnový koncert Karla Plíhala. Snad mohu prozradit, že chystáme speciální koncert Zrní, ale víc zatím neřeknu. Diváci se mohou také těšit na koncert kapely Element u Dvou dobráků a z jiného (vinného) soudku nadhodím, že jsme našli na Slovensku jedno opravdu skvělé vinařství a domlouváme degustaci.

Jak je obtížné utáhnout takový festival?
Na Slunovratu dělá spousta lidí zadarmo nebo do toho perou dokonce vlastní prachy. Jezdí z Olomouce, platí si benzín a všechno kolem. V tomhle vidím velikou odlišnost od jiných festivalů, které se dělají na klíč podle zadání pořadatele. My všechno děláme svépomocí a je to vlastně nadšenecká akce.

Info

Hradecký slunovrat – Winter Edition
2. – 3. 11. 2018
Hradec nad Moravicí
fb festivalu

foto © Roman Konečný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Aneta Jochim, Petra Kašparová (Místo pro pět): Náš vzor jsou Tiny Desk koncerty

Jarmo Diehl 23.11.2020

Místo pro pět je koncertní série, kterou inspirovala tíha izolace během první vlny pandemie a pět retro židlí ze starého kinosálu. Co zakladatelky chystají?

Martin Zavadil (Dramox): Chceme, aby lidé mohli trávit více času s divadlem

su 18.11.2020

V době omezeného přístupu ke kultuře odstartovala digitální platforma Dramox, která na svém webu nabízí ke shlédnutí představení od desítek českých divadel.

Market: Sami za sebe

Michal Pařízek 13.11.2020

Pět chlápků, pět tracků a spousta odboček. O vlastním tempu, různosti představ a spolupracích na bázi přítelství, bez ohledu na příslušnost ke “scéně”.

Anna Mašátová (Nouvelle Prague): Měli bychom rozšířit své aktivity

Jarmo Diehl 11.11.2020

Anna Mašátová nově šéfuje i jedinému českému showcase festivalu Nouvelle Prague. Jaké to bylo, ale i jaké to bude do budoucna, s jakou nadějí se dívá do dalšího roku?

Lukáš Linhart (Life for Mires): Nespoutaná příroda je zdrojem inspirace

Aneta Martínková 10.11.2020

Tým projektu Life for Mires se snaží na území národního parku Šumava obnovit a chránit vysychající mokřady. I s Lenkou Dusilovou.

Vstupní prohlídka: Nichi Mlebom

redakce 08.11.2020

Rakouský hudebník se přestěhoval do Brna a rychle se stal součástí tamníalternativní scény.

George Cremaschi: Žít v Česku je fantastické

Anna Baštýřová 04.11.2020

PIO je spolek, který George vede spolu s Petrem Vrbou, je volným sdružením vynikajících hudebníků. Z jejich dílny vycházejí nesmírně zajímavé projekty.

Marek Hovorka (Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava): Otevřít netušené obzory

Aneta Martínková 27.10.2020

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos proběhne online. Jak si udělat festival v obýváku? Řekl nám to jeho ředitel Marek Hovorka.

Douška vydavatelská: Indies Scope

redakce 26.10.2020

Majitel Indies Scope Milan Páleš nám prozradil, na co se těší i co nového objevil.

Vstupní prohlídka: Homes

redakce 18.10.2020

Homes je dvaadvacetiletý slovenský popový talent, songwriter & producent, kluk s kytarou, laptopem a intimními písněmi.