Články / Offtopic / / Soundtrax

Glass music ve vaně pod proudem (Gone Girl)

Glass music ve vaně pod proudem (Gone Girl)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Soundtrax | 25.10.2014

Bylo to dokonalé manželství, ale v den pátého výročí svatby Amy Dunneová (Rosamund Pike) prostě zmizela. Zoufalý manžel Nick (Ben Affleck) převrací okolí naruby a organizuje pátrací akce, až padne podezření právě na něj. Je Nick oběť zločinu, nebo zrůda zodpovědná za smrt nevinné ženy?

Znovu platí, že čím méně člověk o příběhu ví, tím lépe. David Fincher přetavuje další knižní detektivku pro stříbrné plátno s precizností sobě vlastní. Scénář připravila sama autorka předlohy Gillian Flynn a příběh o manželství, partnerství a důvěře naplno využívá i skvělé herecké obsazení Úžasné Amy Rosamund Pike a Bena Afflecka jako rádoby nekňuby s nepěkným tajemstvím. Hudební kulisa hněte záhadnou atmosféru v mrazivé, lepivé těsto k jednomu z nejchutnějších pokrmů letošního podzimu.


Kontemplativní poloha The Ghost I-IV je zpět a dvojice Trent Reznor a Atticus Ross je nadále připravena experimentovat na pozadí obrazového média. Vše slouží snímku, ale zároveň je prodloužením původního konceptu „duchů“, a přestože se pohybujeme v té samé rovině, najdeme mnoho nového. Představte si prsty Trenta Reznora, které se v podmanivé sekvenci bříšky dotýkají vodní hladiny a stimulují tekutý povrch. Každý dotek vydá jiný zvuk a kruhy čeří vodu v lázni. V té se namáčí David Fincher. Představuje si zvukovou koncepci pro svůj nový snímek. Uklidňující smířlivou hudbu, masírující jak ušní lalůčky, tak třmínek a kovadlinku. Hudba místy zabodne jehlu do toho správného bodu, až celým tělem projede imaginární elektrický proud. Smutný klavír. Jako by symbolizoval zvadlou naději. Zneklidňující syntezátorové smyčky, cvakání kombinované s huhláním pozounu. Harfa, disharmonie, zkreslený obsazovací tón při vytáčení telefonu, mechanické zvuky chrastící kopírky s příměsí elektrické kytary a hraní na vodu, pořád tu zpropadenou vodu. Skleněná harmonika i téměř vangelisovské plochy vedou posluchače za ruku až k narušené dokonalosti. Místy nesnesitelný skřípot obnažuje třecí plochy každého manželství, kde to nejdůležitější není láska, ale přežití.

Fincher se sice s Reznorem sešel při natáčení videoklipu k The Perfect Drug (1995), režie Mark Romanek, poprvé ale spolupracovali až na jehelníčkovém klipu k Only (2005). Propast deseti let a šlo jen o dva dny práce - Nine Inch Nails tehdy pospíchali na turné. Někdy v té době naštěstí Mark Zuckerberg proklel svět výmyslem zvaným [thefacebook] a Fincher jako temp-track k filmu o něm (2010) použil právě skladby z Ghost. Propast dalších pěti let. Až tehdy se konečně zrodila spolupráce, řadící se po bok takových, jako byli Leone/Morricone nebo jsou Spielberg/Williams.


Po digitálních nerdech (Social Network) a zmrzlé gotičce (Muži, kteří nenávidí ženy) soustruží Reznor/Ross zvuk pro zdánlivě dokonalý manželský pár z předměstí. Netradiční? Pro ně určitě. Zmizelou však zároveň doprovází jejich nejtradičnější přístup k filmové hudbě jako takové. Práce s klasickými nástroji je patrnější a ještě působivější, když fasáda dokonalosti a pořádku slézá. Znovu disharmonie, jen tentokrát bojující s melancholií, falešným pocitem bezpečí a předvídatelností. Óda na ženu.

Info

Trent Reznor & Atticus Ross - Gone Girl OST (Twentieth Century Fox, 2014)
www.itunes.apple.com/us/album/gone-girl-soundtrack-from/id921323581

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace