Články / Recenze

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 | Články / Recenze | 28.08.2022

„Smrt neexistuje. Život neexistuje.“

Bruce Willis, Mark Strong, Jason Statham… Bezejmenného metabarona by ve filmu mohl hrát kdokoliv lysý, filozofuje ve svazku Deconstructing The Incal (2017) Christophe Quillien při rozebírání rozličných vizuálních stylů oblíbeného zabijáka. Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Pletichy, zrada, znepřátelené rody, nečekaná láska i překvapivá spojenectví provází příběh Castaků. Rodu nechtěného bastarda, míšence a spojnice dvou znesvářených stran, který se stává hnací silou kosmických pirátů prahnoucích po zlatu a dublarech. Rodina fanatických bojovníků z planety Ahúr zde pokládá základy Kasty metabaronů a Alejandro Jodorowský se tak ve vyprávění vrací na úplný začátek. Popravdě nenabízí nic neviděného, jen jde zpět časem a více do hloubky, která je protkaná bombastickou akcí se znamenitým vizuálním stylem španělského výtvarníka Dase Pastorase. Ten se přímo vyžívá v opulentních bitevních scénách, ať už na zemi či ve vesmíru. Kruté krvavé výjevy ze světa, kde život je prokrastinací a smyslem bytí je smrt, znovu nutí k zamyšlení nad tím, co jsou lidé opravdu zač.

Z opačné části časového spektra pochází příběh o posledním Metabaronovi, který si svou premiéru odbyl zhruba před čtyřiatřiceti lety v kultovní space opeře Incal. Jodorowsky zde rozvádí legendu, jak ke svým mocným zbraním Metabaron přišel a zachránil při tom vesmír. Silný vliv fantastiky manifestovaný klasickým dobrodružným tažením dělá z bezejmenného hrdinného reka zachraňujícího světy. Nic víc, nic míň. Metabaronových zbraní se museli nakonec chopit dva kreslíři, jelikož původně angažovaný Travis Charest díky svému liknavému přístupu dokázal za pět let odevzdat jen třicet stran z plánovaných pětapadesáti. Na jeho místo tak musel nastoupit rychlejší Zoran Janjetov a nekonzistence v kresbách je do očí bijící. Janjetov sice zvládá termíny, ale Charestovým rozšafným i perfekcionistickým malbám nesahá ani po kotníky.

Filmová adaptace Incalu s Taikou Waititim (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) na režisérské stoličce se pomalu blíží a Metabaron tak konečně získá svou podobu i na stříbrném plátně. Malíř Moebius se prý při vytváření Metabarona inspiroval svým dědečkem, protože dle jeho vlastních slov „šlo o muže všeobecně uznávaného, ve vlastní domácnosti obávaného a považovaného za největšího šéfa hned po Bohu”. Tomuto popisu Bruce Willis jistě odpovídá, bohužel už je v důchodu, zatímco Mark Strong, Jason Statham a vlastně kdokoliv plešatý se jistě každé ráno svého agenta ptá, jestli už mu nevolali ohledně adaptace jednoho staršího francouzského komiksu. Budeme se těšit.

Info

Alejandro Jodorowsky – Castaka / Metabaronovy zbraně (Crew, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace