Zprávy / Festivalové

20. Ji.hlava: Co si neseme na zádech?

20. Ji.hlava: Co si neseme na zádech?

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.08.2016

V posledním říjnovém týdnu oslaví Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava své dvacáté narozeniny. Pro začátek dostali ji.hlavský svátek autorského dokumentu a jeho návštěvníci už čtrnáctý festivalový trolejbus, který Jihlavany na jejich cestách vybídne k zamyšlení, co a kolik si toho neseme na zádech, a ředitel festivalu Marek Hovorka v Jihlavě představil letošní plakát. Ji.hlavský festival se i letos rozšíří do Třeště a již koncem srpna zve na projekce dokumentů na hřbitov či k rybníku. V tuto chvíli festivalový tým pečlivě sestavuje filmový program z téměř 3 500 přihlášených snímků. MFDF Ji.hlava začíná už za 76 dní.

"Letošní dvacátá Ji.hlava se skrze svou výtvarnou koncepci ptá, co všechno a kolik si toho neseme na zádech. Je metaforickým výjevem, který parafrázuje některé z motivů uplynulých festivalových ročníků. Je obrazem paměti uplynulých let a proměny nálad a témat, která naše společnost řešila. Nejde ale o jasný pohled na minulost, protože ta je stále v pohybu, na cestě – v tomto případě vysočinskou krajinou. A je jen na nás, jaký význam naší nedávné minulosti a současnosti v blízké době dáme," říká o letošním festivalovém vizuálu Marek Hovorka. Autorem výtvarného konceptu je přední grafik a ilustrátor Juraj Horváth.

Již podruhé se rozšíří festivalové dění také za hranice města Jihlava do nedaleké Třešti. Kromě pěti projekcí vybraných dokumentárních filmů v místním kině nabídne festival svým návštěvníkům nově i možnost klidného a pohodlného ubytování na internátu třešťské střední školy, které festival zprostředkovává akreditovaným účastníkům. Snadnou dopravu mezi Třeští a Jihlavou budou v obou směrech zajišťovat pravidelné autobusové linky, i tentokrát vypravené ve spolupráci s Magistrátem města Jihlava a jihlavským dopravním podnikem. Pro všechny akreditované návštěvníky bude tato doprava zdarma. Kromě účastníků zde festival ubytuje i více než sto festivalových hostů.

Nadcházející dvacátý ročník již tradičně předznamená Živé kino, které zavede své diváky na neobvyklá místa za celkem pěti projekcemi výrazných českých dokumentárních filmů. Jako první nabídne exkurzi na městské hradební opevnění, kde se uskuteční projekce filmu Exkurze aneb Historie současnosti, za účasti režiséra a dramaturga Jana Gogoly ml. V pátek 19. srpna se tak na jihlavských hradbách zhmotní například bitevní loď Aurora, kam v době natáčení tohoto filmu nesměli zahraniční filmaři, a tak Jan Gogola ml. režíroval vše z nedaleké restaurace.

V neděli 21. srpna přiveze Kristýna Bartošová na ústřední hřbitov svůj film o rázném dietologovi, jenž popírá válečné zločiny v bývalé Jugoslávii, Nebezpečný svět Rajka Dolečka, za který získala Zvláštní uznání poroty v soutěži filmových debutů na 19. MFDF Ji.hlava. I další film z Živého kina získal Zvláštní uznání ji.hlavské poroty, tentokrát v soutěži o nejlepší český dokumentární film, řeč je o deníkovém snímku Tomáše Kratochvíla Češi proti Čechům ukazujícím jeho soužití s Romy v sociálně vyloučené lokalitě na severu Čech. Projekce tohoto filmu se uskuteční v úterý 23. srpna na hřišti u penzionu Mahler. Ve středu 25. srpna pozve diváky do kavárny na střeše Cityparku mladý dokumentarista Martin Kohout na projekci svého filmu Česká cesta o nelehké době kuponové privatizace. Živé kino pak v pátek 26. srpna na Borovince završí Amerika, dokument o trampingu režiséra Jana Foukala a střihače Josefa Krajbicha.

Začátek projekcí je vždy ve 20:30, vstupné je zdarma a všech projekcí se zúčastní autoři uvedených dokumentárních filmů. Ve stejných dnech proběhne i Živé kino v Praze, které zve diváky do střižen právě dokončovaných autorských dokumentů. Více najdete na zivekino.cz.

Jenom do 10. září mají návštěvníci festivalu možnost zakoupit si akreditaci za nejvýhodnější možnou cenu 350 korun, a získat tak vstup na všechny festivalové projekce, vstup na doprovodné akce za sníženou symbolickou částku 30 korun a také cestování jihlavskou hromadnou dopravou zdarma. Letos poprvé je také možné platit za akreditaci online platební kartou.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016
Jihlava

www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Na Pohode vystúpi Donny Benét, B-complex a veľa ďalších

redakce 11.05.2024

Kráľovná slovenského dnb B-complex predstaví na Pohode najväčšiu show, akú dosiaľ pripravila.

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce 07.05.2024

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock.

MišMaš Párty se mění na MišMaš Mejdan

redakce 06.05.2024

Místo dvoudenního festivalu se uskuteční jednodenní mejdan.

Exit Festival se rozšiřuje

redakce 03.05.2024

Letošnímu ročníku festivalu, který se odehrává ve středověké srbské pevnosti, budou vévodit riffy Rage Against the Machine a Sepultury.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace