Zprávy / Festivalové

Ji.hlava spustila crowfundingovou kampaň

Ji.hlava spustila crowfundingovou kampaň

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.06.2023

Sedmadvacátá Ji.hlava ukázala svůj plakát. „Letošní ji.hlavský vizuál je naprosto dokumentární,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Propojuje staré s novým. Odkazuje ke kaligrafii, umění starému šest tisíc let, a zároveň pracuje s principem zrcadlení. Jeho celostříbrná plocha odráží okolní svět včetně toho, kdo se na něj dívá. Propojuje tak tradici se současností, podobně jako ji.hlavský festival, který uvádí retrospektivy významných tvůrců*kyň i nejnovější filmy filmařek a filmařů z nejrůznějších částí světa.“ Autorem plakátu je ceněný knižní grafik a ilustrátor Juraj Horváth. Tradiční součástí festivalu je „festival myšlení“ Inspirační fórum, které se letos bude věnovat jídlu a udržitelnosti.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne letos 24. až 29. října v Jihlavě a následně bude čtrnáct dní online. „Už několik měsíců intenzivně hledáme ty nejzajímavější dokumentární filmy doslova z celého světa a moc se těšíme, až je budeme moci představit publiku. Připravujeme také nové webové stránky pro Inspirační fórum a zcela měníme systém rezervací. Nový rezervační systém zjednoduší plánování projekcí i pohyb před kinosály. Děláme vše pro to, aby letošní ročník byl pro jeho návštěvníky*ice jak inspirující a překvapivý, tak příjemný a pohodlný,“ dodává Hovorka.

Do kuchyně pozve diváky*čky Inspirační fórum. „Jídlo je něčím, co nás všechny spojuje. Je pro nás nezbytností a může být i velikou radostí,“ přibližuje téma vedoucí fóra Tereza Swadoschová. „Chceme jeho prostřednictvím lidi propojovat s přírodou, s dědictvím, objevit ztracené udržitelné postupy.“ Proto Inspirační fórum nabídne i kuchařskou show a připravuje právě kuchařku, do které své recepty nebo jen oblíbené suroviny může doporučit každý. „Dostupnost tradičních potravin se rychle mění: úbytek biodiverzity, nedostatek sladké vody, degradace půdy a vlhčí a bouřlivější klima stále více ohrožují globální potravinovou bezpečnost. Náš současný jídelníček vymírá. Proto se budeme věnovat tomu, odkud jídlo pochází, jak se pěstuje a jaké příběhy vypráví,“ uzavírá Swadoschová.

Letošní velkou novinkou je také crowfundingová kampaň, kterou na darovacím portálu Donio.cz spustí Ji.hlava 22. června. „Náklady kulturních akcí se vlivem inflace v posledních letech významně zvedly. Pokud bychom výdaje na festival chtěli pokrýt pouze z příjmů za akreditace, stála by jedna 10 tisíc korun. My ale vždy usilujeme o to, aby byl festival co nejdostupnější. Proto hledáme každý rok nová partnerství, donátory*ky i nové způsoby financování. A letos se obracíme i na nejširší veřejnost, a to prostřednictvím crowdfundingové kampaně, která se stává běžnou součástí financování nejrůznějších projektů,“ říká Marek Hovorka.

Info

MFDF Ji.hlava
24.–⁠29. 10. 2023
Jihlava
web festivalu

foto © Radek Lavička

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace