Zprávy / Festivalové

Ji.hlavskou znělku natočil Albert Serra

Ji.hlavskou znělku natočil Albert Serra

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.10.2023

Za necelé tři týdny začne sedmadvacátá dokumentární Ji.hlava. A festival právě představil letošní znělku. Jejím autorem je Katalánec Albert Serra, kterého legendární filmový časopis Cahiers du cinéma zařadil mezi patnáct nejdůležitějších mladých režisérů*ek poslední dekády.

Serrovo dílo se vzpírá jednoznačnému zařazení, často je charakterizováno jako barokní, bláznivé či nespoutané. „Albert Serra jednou řekl, že film bez chyb je špatný film a že on ve své tvorbě neusiluje o technicky dokonalou kinematografii, ale o filmy s výpovědí. A výpovědí Serra nemyslí prostou zprávu. Jeho filmy jsou intenzivním fyzickým zážitkem, neseným svobodným a nezaměnitelným rukopisem,“ říká o autorovi ji.hlavské znělky ředitel festivalu Marek Hovorka. Serrovy snímky se dlouhodobě těší zájmu festivalového publika i porot, naposledy na sebe upozornil v loňském roce v Cannes snímkem Pacifiction (2022) zařazeným do hlavní festivalové soutěže. Z filmového festivalu v Locarnu si v roce 2013 odnesl zlatého leoparda, o rok později v Ji.hlavě představil svůj nekonvenční přístup k filmové tvorbě ve své masterclass a ve stejném roce byl také porotcem sekce Mezi moři. Ji.hlavský festival uvedl jeho filmy Král Slunce (2018) a Hospodin činí zázraky ve mně (2011).


Znělku pro Ji.hlavu v minulosti vytvořil také francouzský režisér Jean-Luc Godard, americký režisér Godfrey Reggio, islandský hudební skladatel filmové a divadelní hudby Jóhann Jóhannsson, český režisér Jan Němec nebo slovenská režisérka Viera Čákanyová. Loni znělku natočil mezinárodně respektovaný Roberto Minervini, italský režisér žijící ve Spojených státech, jehož retrospektivu uvedla Ji.hlava v roce 2020.

Info

MFDF Ji.hlava
24.–⁠29. 10. 2023
Jihlava
web festivalu

foto © se svolením MFDF Ji.hlava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace