Zprávy / Pozvánky

Dva koncerty u příležitosti narozenin Petra Kotíka

Dva koncerty u příležitosti narozenin Petra Kotíka

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.04.2022

Ostravské centrum nové hudby pořádá dva koncerty u příležitosti 80. narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic od devíti skladatelů, které napsali pro tuto příležitost. První koncert se uskuteční v úterý 26. dubna v Galerii Plato v Ostravě, druhý ve čtvrtek 28. dubna v Centru současného umění DOX+ v Praze.

více o Petru Kotíkovi zde

Na programech obou koncertů jsou kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Any Sokolović, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály a Anny Heflin, skladatelů z okruhu festivalů pořádaných více než dvacet let Ostravským centrem nové hudby. Koncerty zazní v provedení komorního orchestu Ostravská banda, který Petr Kotík založil v roce 2005 jako rezidenční orchestr Ostravských dní, klavíristy Daana Vandewalleho a houslistky Hany Kotkové, kteří s Ostravským centrem nové hudby mnoho let spolupracují a pro festival nastudovali desítky kompozic. Dirigují Bruno Ferrandis a Jiří Rožeň, některé skladby nastuduje i Petr Kotík.

„Je neúnavným organizátorem koncertů, na nichž zaznívá nesmírně zajímavá a hodnotná hudba. Spousta skladeb, které byly díky němu provedeny, by jinak vůbec nezazněly. Pamatuji si například newyorské premiéry Feldmanových koncertů (klavírního, flétnového, houslového) – zazněly v New Yorku poprvé po víc jak 20 letech od svého vzniku, a to jen díky Petru Kotíkovi. Je také zodpovědný za vznik řady nových skladeb, zejména těch orchestrálních, které by jinak skladatelé neměli možnost napsat a už vůbec ne slyšet naživo. Já sám jsem z toho těžil, protože jsem do té doby neměl nikdy příležitost napsat něco pro orchestr; to samé platilo také pro Alvina Luciera,“ říká o Petrovi Kotíkovi legendární americký skladatel a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Christian Wolff. Mladá americká skladatelka Anna Heflin dodává: „K Ostravským dnům neodmyslitelně patří simultánnost akcí, hudebních hlasů a mnohojazyčnosti a Ostravské dny zase neodmyslitelně patří k Petru Kotíkovi. Patří mu velký dík za všechno, co stvořil, a také za to, že neúnavně podporuje mladé skladatele a skladatelky a bere je jako sobě rovné.“

Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text R. Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery. Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby (OCNH) které od roku 2001 pořádá Ostravské dny (OD), institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – osmdesátičlenný orchestr mladých evropských hráčů pro soudobou hudbu. V roce 2012 zakládá s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO (Dny nové opery Ostrava). Ten funguje rovněž jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami.

Info

Ostravské centrum nové hudby
web centra

Živě:
Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here
26. 4. 2022 19:00
Plato, Ostrava
Fb událost

Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here
28. 4. 2022 19:00
DOX+, Praha
Fb událost

foto © se svolením Ostravského centra nové hudby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce 16.06.2022

Koncert při východu slunce se uskuteční ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic a nabídne živé sety Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture.

Ivo Pospíšil: Příliš pozdě zemřít mladý - kniha i film

redakce 16.06.2022

Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní a následně i kultovní událostí.

Kasárna Karlín slaví pět let

redakce 14.06.2022

Stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit přitáhly za pět let na statisíce návštěvníků.

Jediný letní koncert Plísňáků v Praze aneb Please the Trees a Maryland v Přístavu

redakce 14.06.2022

Přístav 18600 zahájil sezonu už před pár týdny, svůj letní koncert tam odehrají i Please the Trees.

Insect Ark a BirdPen v Kabinetu múz

redakce 13.06.2022

Dvojice Insect Ark se ve své hudbě vydává do obskurních zákoutí žánrů jako avant-metal nebo psych doom, experimentuje, kde to jen jde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace