Zprávy / Pozvánky

Dva koncerty u příležitosti narozenin Petra Kotíka

Dva koncerty u příležitosti narozenin Petra Kotíka

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.04.2022

Ostravské centrum nové hudby pořádá dva koncerty u příležitosti 80. narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic od devíti skladatelů, které napsali pro tuto příležitost. První koncert se uskuteční v úterý 26. dubna v Galerii Plato v Ostravě, druhý ve čtvrtek 28. dubna v Centru současného umění DOX+ v Praze.

více o Petru Kotíkovi zde

Na programech obou koncertů jsou kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Any Sokolović, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály a Anny Heflin, skladatelů z okruhu festivalů pořádaných více než dvacet let Ostravským centrem nové hudby. Koncerty zazní v provedení komorního orchestu Ostravská banda, který Petr Kotík založil v roce 2005 jako rezidenční orchestr Ostravských dní, klavíristy Daana Vandewalleho a houslistky Hany Kotkové, kteří s Ostravským centrem nové hudby mnoho let spolupracují a pro festival nastudovali desítky kompozic. Dirigují Bruno Ferrandis a Jiří Rožeň, některé skladby nastuduje i Petr Kotík.

„Je neúnavným organizátorem koncertů, na nichž zaznívá nesmírně zajímavá a hodnotná hudba. Spousta skladeb, které byly díky němu provedeny, by jinak vůbec nezazněly. Pamatuji si například newyorské premiéry Feldmanových koncertů (klavírního, flétnového, houslového) – zazněly v New Yorku poprvé po víc jak 20 letech od svého vzniku, a to jen díky Petru Kotíkovi. Je také zodpovědný za vznik řady nových skladeb, zejména těch orchestrálních, které by jinak skladatelé neměli možnost napsat a už vůbec ne slyšet naživo. Já sám jsem z toho těžil, protože jsem do té doby neměl nikdy příležitost napsat něco pro orchestr; to samé platilo také pro Alvina Luciera,“ říká o Petrovi Kotíkovi legendární americký skladatel a jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Christian Wolff. Mladá americká skladatelka Anna Heflin dodává: „K Ostravským dnům neodmyslitelně patří simultánnost akcí, hudebních hlasů a mnohojazyčnosti a Ostravské dny zase neodmyslitelně patří k Petru Kotíkovi. Patří mu velký dík za všechno, co stvořil, a také za to, že neúnavně podporuje mladé skladatele a skladatelky a bere je jako sobě rovné.“

Mezi nejznámější Kotíkovy skladby patří rozsáhlé vokální kompozice Many Many Women na text Gertrudy Stein a Explorations in the Geometry of Thinking na text R. Buckminstera Fullera. Dále jsou to orchestrální a četná komorní díla a dvě opery. Mezi významné zakladatelské počiny mimo amerických aktivit a projektů patří založení Ostravského centra nové hudby (OCNH) které od roku 2001 pořádá Ostravské dny (OD), institut a festival nové hudby. Ostravské dny, které se konají co dva roky, jsou jedním z největších letních projektů pro soudobou hudbu na světě. Roku 2005 založil Kotík mezinárodní komorní orchestr Ostravská banda, v roce 2017 ONO – Ostrava New Orchestra – osmdesátičlenný orchestr mladých evropských hráčů pro soudobou hudbu. V roce 2012 zakládá s Jiřím Nekvasilem festival pro novou operu NODO (Dny nové opery Ostrava). Ten funguje rovněž jako bienále, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským a zahraničními operními scénami.

Info

Ostravské centrum nové hudby
web centra

Živě:
Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here
26. 4. 2022 19:00
Plato, Ostrava
Fb událost

Kotik@80
Have No Fear / Kotik Is Here
28. 4. 2022 19:00
DOX+, Praha
Fb událost

foto © se svolením Ostravského centra nové hudby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový koncertní projekt Sounds of Diversity

redakce 04.03.2024

Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl.

Březnový Kabinet múz

redakce 03.03.2024

Blíží se jaro a s ním i nabitý program našeho oblíbeného brněnského klubu a výběr z nabídky tamních koncertů.

Avéčko uvádí AV show Deeny Abdelwahed

redakce 03.03.2024

Těžkopádné beaty, dusná atmosféra a očekávání, že přijde něco velkého. Deska Jbal Rrsas.

Rekreace na Koberci a v Kasárnách

redakce 01.03.2024

Videoklip vznikl během jednoho lednového víkendu, který byl posledním rozloučením s věcmi reprezentující společný život dvou lidí,

Dorian Concept & Cid Rim v MeetFactory

redakce 01.03.2024

Syntezátorový mág Oliver Johnson alias Dorian Concept se vrací do Prahy s novou deskou What We Do For Others, která vyšla loni na podzim.

Produkce hudby, Současné umění a Marketing v kultuře se Skvot Czech

redakce 29.02.2024

Exkluzivně pro naše předplatitele nabízíme 50 % slevu na všechny krátkodobé kurzy Skvot.

Frankie Rose z Dum Dum Girls ve Vrátnici

redakce 28.02.2024

Aktuální nahrávka Frankie Rose je o tom, že musíme soustředit naši společnou energii na malé věci kolem nás které máme pod kontrolou, abychom našli svou radost.

Massimo Pupillo ve své industriální poloze

redakce 28.02.2024

Neúnavný kolaborátor a baskytarista Zu představí sólový industrial dubový projekt v pražském Punctu.

Tindersticks přijedou s novou deskou

redakce 27.02.2024

Nové album tentokrát vznikalo ve španělské Gironě.

Zara Larsson zavítá do Fora Karlín

redakce 27.02.2024

Spolupracovala s umělci jako David Guetta, Kygo, Tyga, Ty Dolla $ign a Sabrina Carpenter.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace