Zprávy / Festivalové

Ostravské dny v poločase

Ostravské dny v poločase

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.08.2023

V Ostravě se koná za velkého zájmu veřejnosti jeden z nejdůležitějších festivalů soudobé hudby na světě. Ostravské dny.

Téměř stovka kompozic – pro velký symfonický i komorní orchestr, malé ansámbly, pěvecký sbor, sólisty, improvizátory, opery pod širým nebem i v kamenném divadle, site specific performance, jazzové výboje i elektronický maraton – vše, čím žijí hudebníci dneška, ale i ti, kteří jim ve 20. století nebojácně razili cesty.

více o festivalu zde

Intenzivní zážitek z poslechu hudby současnosti nabídne 29. srpna koncert v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě, kde vedle prostorové kompozice pro sbor, varhany, sóla a elektroniku Michala Rataje (světová premiéra), uslyšíme Improvizační suitu slavné afroamerické varhanice a zpěvačky Aminy Claudine Myers z New Yorku, ve světové premiéře rovněž skladby Jana Dobiáše a Petera Grahama. Hlavní roli hraje smíšený sbor Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka také ve skladbách čtyřech skladatelů, účastníků Institutu z Ostravských dnů.

Středa 30. srpna patří v novém Uměleckém klastru City Kampus Ostravské univerzity hráčům a repertoáru Ensemble Garage z Kolína nad Rýnem, který v ČR vystoupí zcela poprvé. K němu se přidá slovenský kytarista Ondrej Veselý. Druhý koncert večera v City Campusu pod názvem Sóla a ansámbly uvede brilantní výkony členů Ostravské bandy, a to díky kompozicím devíti skladatelů od Austrálie po Kanadu. Vedou je taková jména jako Klaus Lang nebo Annesley Black.


Čtvrtek 31. srpna nabídne druhý koncert orchestru Ostravská banda: na postindustriálním krytém náměstí Trojhalí Karolina uslyšíme osm kompozic také se sóly houslistky Hany Kotkové, basklarinetisty Garetha Davise, hráče na bicí Martina Opršála. Program připravují dirigenti Bruno Ferrandis, Johannes Kalitzke a Jiří Rožeň. Angličan Richard Ayres v sérii tzv. „NEkoncertů“, určených pro sólový nástroj a ansámbl či orchestr, se sólistou často zachází jako s virtuózním anti-hrdinou, což dokazuje Ayresovu schopnost balancovat mezi dramatem a humorem. Jedna z nejznámějších skladatelek Kanady Ana Sokolovic představí kompozici inspirovanou hudebními elementy ze dvou písní od srbské rockové kapely EKV (Ekatarina Velika). Kompozice je věnována městské generaci 80. let z bývalé Jugoslávie, se kterou byla Ana úzce spjata. Mezi nejmladší skladatele večera patří Michal Wróblewski, také improvizátor a experimentální hudebník, dále Csenge Mihalicza z Maďarska, Franziska Wilhelm z Německa a James Falzone z USA. Nové kompozice doplní Xenakisova Échange: hudba kosmu – starobylá a zároveň hypermoderní.

Koncertu Legendy improvizace, který začíná čtvrtek ve 21:30, zřejmě nebudou stačit kapacity klubu Parník: vystoupí zakladatel ART Ensemble of Chicago, skladatel a saxofonista Roscoe Mitchell a čerstvá nositelka nejprestižnější jazzové ceny v USA Amina Claudine Myers.

Info

Ostravské dny
24. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © se svolením festivalu Ostravské dny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace